(Kurzy.cz)
ČS - koment 10.6. - finální HDP, inflace, ECB
· Finální data pro HDP 1Q/11 ukázala 0,9% růst po sezónním očištění. Revize byla poměrně značná: +0,5 p.b. Stejně tak ČSÚ upravil strukturu HDP v minulých kvartálech, čímž poněkud snížil kontinuitu a vypovídací schopnost dat. Například spotřeba v 4Q/10 se podle březnového nástřelu snížila o 1,3% q/q, včerejší oprava ale znamená 0,4% nárůst. Na druhou stranu poptávka domácností za r. 2010 oproti původnímu odhadu +0,3 y/y klesla o 0,1% y/y. Ale zpět k číslům za 1Q/11. Tahounem byl export především díky silné poptávce v Německu a k celkovému růstu HDP přispěl 2,5 p.b. Nakonec nedošlo k propadu investic, jak hrozilo kvůli konci solárnímu boomu. Tvorba hrubého fixního kapitálu sice nižší byla, bohatě to ale vyrovnala tvorba zásob. Investice tak celkem k růstu přidaly 0,5 p.b. Naopak spotřeba domácností i vlády růst snižovaly shodně o 0,3 p.b. kvůli trvající konsolidaci veřejných financí. Pro zbytek roku čekáme podobný vývoj, tedy ekonomiku taženou ze zahraničí a také tvorbou fixního kapitálu, která už nebude ovlivněna loňským solárním boomem.
· Inflace překvapila vyšším, než očekávaným růstem 0,5% m/m, konsenzus trhu 0,3%; meziročně +2%. Růst cen byl tažen především externími faktory, hlavně cenami potravin, dále palivy a regulovanými cenami. Poptávková inflace stále záporná, ČNB tedy nemusí nikam spěchat. Platí naše očekávání ohledně prvního hiku v 3Q/11.
· Vyšla i revize maďarského HDP za 1Q, růst 2,5% y/y je vyšší o 0,1 p.b. oproti prvnímu odhadu. Sezónně očištěná q/q data ukazují růst 0,7%. Podle guvernéra centrální banky Simora je ale zklamáním spotřeba, jejíž růst se nevyvíjí podle očekávání. Bude tak možná potřeba revize predikce růstu HDP, jehož odhad byl původně 3% v 2011. Ke zvyšování sazeb se guvernér vyjadřovat nechtěl, ale už podle těchto výroků se držíme našeho odhadu stabilních sazeb do konce 2011. A to i přes poměrně vysokou inflaci v dubnu 4,7%. Forint přes den po mírném oslabení posílil o 1% pod 264,5 za euro.
· ECB podle očekávání ponechala sazby na 1,25%. Trichet ale na tiskovce použil sousloví „strong vigilance“ (silná ostražitost) ohledně vývoje inflace, které se obecně považuje za znak hiku na příštím zasedání. Růst sazeb v červenci je tedy vysoce pravděpodobný. Inflace s 2,7% je totiž vysoce nad cílem ECB, který leží pod 2%. Podle Tricheta trvá silný tlak ze strany cen komodit a energií, což už si ECB nemůže dovolit ignorovat. Euro reagovalo oslabením z 1,47 na 1,45 což se dá interpretovat buď jako vybírání zisků („sell on news“) nebo reakci na ponechání výhledu inflace na příští rok na 1,7% a tedy menší prostor pro růst sazeb.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?