(Kurzy.cz)
Patria - koment k průmyslu a zahraničnímu obchodu v dubnu
Průmyslová produkce se v dubnu meziročně zvýšila pouze o 4,7 procenta a výrazně zaostala za očekáváním i březnovým výsledkem (+9,2 procenta). Pomaleji rostl průmysl naposledy loni v lednu na prahu zotavení z recese po finanční krizi. Ekonomické údaje ze západní Evropy a USA naznačují obrat k horším již několik týdnů, nyní přichází potvrzení i z české ekonomiky.
Duben měl sice o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku, nicméně i po zohlednění tohoto faktoru zůstává výsledek relativně nízký ve srovnání s předchozími měsíci.
Na tempu ubrala všechna klíčová odvětví. Růst průmyslu se nadále opírá zejména o automobilky, hutě, výrobu strojů a zařízení, gumárenství, produkci plastů, počítačů a elektroniky. Naopak klesla produkce síťových odvětví (elektřina voda, apod.), dřevařský průmysl a potravinářství.
Výrazně zpomalil také růst tržeb. V dubnu meziročně stouply o 6,5 procenta po zvýšení o 10,9 procent a v březnu. Domácí tržby praktiky stagnovaly. Zaměstnanost meziročně vzrostla o 3,0 %, stejně jako průměrná mzda v průmyslu.
Zpomalení růstu průmyslové produkce naznačil pokles indexu nákupních manažerů a zhoršení předstihových ukazatelů v Německu. Tuto indikaci pro nejbližší měsíce potvrzuje také zpomalení růstu nových zakázek průmyslových firem. Z krátkodobého pohledu je významnou indikací vývoje v průmyslu také skutečnost, že tříměsíční průměr meziměsíčních změn je poprvé od května 2009 negativní.
David Marek, Patria Finance
Zahraniční obchod
Po rekordním březnovém přebytku se obchodní bilance zhoršila. V dubnu dosáhlo kladné saldo 12,6 miliardy korun. Dál zpomalil růst obratu na obou stranách - vývoz stoupl o 14,8 procent a dovoz o 16,8 procent ve srovnání s minulým rokem. Zpomalení vývozu tak bylo výraznější a stlačilo přebytek níže, než se čekalo. Index nákupních manažerů a data z průmyslu dokládají, že aktivita ztrácí na tempu a ve stejném smyslu vyznívá i zahraniční obchod. Jde o důsledek vývoje v eurozóně, i odtud v poslední době chodí horší ekonomická čísla.
Na růstu českého vývozu se nejvíce podílí výpočetní technika, telekomunikační zařízení a automobily. Stejné skupiny výrobků táhnou vzhůru i dovoz, i když ne tak výrazně. Vyjádřeno v korunách roste dovoz také u ropy a zemního plynu - kvůli růstu cen. V dubnu se cena ropy rychle šplhala vzhůru a spadla až začátkem dalšího měsíce. Struktura českého zahraničního obchodu se tak za poslední rok ještě upevnila - přebytky plynou hlavně z obchodu s dopravními prostředky a průmyslovým zbožím, schodky naopak z obchodu s minerálními palivy a chemikáliemi.
Přes dubnové zhoršení stále očekáváme, že letošní obchodní bilance směřuje zhruba k stomiliardovému přebytku. Dynamika vývozu i dovozu se už pravděpodobně nevrátí k vysokým číslům z prvního čtvrtletí i kvůli vyšší srovnávací základně. I tak by si ale obě strany bilance měly celkově udržet dvojciferný růst.
Tomáš Vlk, Patria Finance
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti