Akcie ve světě  |  12.04.2011 15:18:47

Akciové trhy loni rostly, ale skepse a opatrnost jsou místě! Jak se v roce 2010 dařily odhady BIG EXPERT – zahraniční trhy

Rok 2011 je v běhu, pojďme se a tedy s určitým nadhledem podívat na uplynulý rok 2010 a posoudit, jak se expertům dařily krátkodobé predikce vývoje na nejvýznamnějších akciových trzích (PX, DJ, Nasdaq C, FTSE, DAX a Nikkei) v průběhu celého roku a také na poslední vyhodnocená čtvrtletí. Přesnost odhadů poměřujeme velikostí odchylky odhadu od skutečného vývoje indexu akciového trhu.

Naposledy jsme vyhodnotili krátkodobé odhady provedené ve čtvrtém čtvrtletí 2010 (odhady s výhledem na jeden měsíc) a dlouhodobé odhady ve druhém čtvrtletí 2010 (odhady s výhledem na šest měsíců), které shodně směřovaly do období října 2010 až ledna 2011. My nyní můžeme jak porovnat tyto odhady expertů se skutečným vývojem na akciových trzích, tak z komentářů pro připomenutí opět vybrat zajímavá tvrzení a názory, především z poslední třetiny roku
Častými tématy komentářů v předchozím období byly Irsko, tzv. „měnová válka“, vděčné a komentované byly zveřejňované hospodářské výsledky především na amerických trzích a samozřejmě makroekonomická data. K zajímavým námětům komentářů poslední třetiny roku obecněji patřil vývoj vztahu investorů k riziku a jejich příklon k investicím do komodit (zlato, stříbro a růst jejich ceny), očekávané dopady opatření Basel III (stabilita a zabezpečení finančního systému), rozhodnutí Fedu a jejich dopady, udržitelnost růstu, stále nevyřešené dluhové problémy zemí PIIGS, a samozřejmě očekávání spjatá s další výsledkovou sezónou. 

Index pražské burzy PX dosáhl na dno na začátku února (1094,3 b: připomínáme, že datum v grafu zobrazuje týden, kdy byl odhad stanoven - s výhledem na jeden měsíc), maxima v roce 2010 PX dosáhl v týdnu od 19. dubna (1295,4 bodů). Když srovnáme skutečný vývoj indexu PX s průměry odhadů v první polovině roku, pak vidíme, že odhady v tomto období se lišily průměrně o 50 bodů, ve druhém pololetí, s výjimkou závěru roku, byly odhady poměrně přesné (odchylka průměrně 15 bodů).

O pražské burze platilo nejen tento rok, co v listopadu napsal Karel Kabelka ze společnosti GRANT CAPITAL: Pražská burza pokračuje … v kalvárii započaté polovinou července, tj. mizivé likviditě a aktivitě. Nezřídka jsme svědky toho, že zobchodovaná „půlmiliarda“ se stala denním maximem. Tomuto stavu příliš neprospívají ani široké „spready“ na jednotlivých titulech. Investorům dochází trpělivost a začínají se poohlížet jinde. Okolní trhy i přesto, že se také potýkají s tímto problémem, nabízejí stále mnohem více možností než právě tuzemský trh. Na české burze se navíc podle mého názoru výrazně projevuje očekávání toho, jak to vlastně bude s ekonomickými reformami příští rok. Zprávy z korporátní sféry začínají vnášet kousek optimismu, avšak poměrně razantní škrty a navíc rýsující se souboje privátní sféry se státem stále vyvolávají pocit velké nejistoty. České akcie se tak až na pár výjimek zakonzervovaly a investoři je pomalu pouštějí ze zřetele. Reálně tak hrozí, že velmi nízké objemy obchodů budou investory trápit ještě dlouhou dobu.“

Kteří experti měli v roce 2010 nejlepší odhady?
Vyhodnocení krátkododobých odhadů za celý rok 2010
Pořadí Společnost / Expert
1.
FINANCE Zlín
Jan Mach, Milan Nedbálek, Libor Buček
2.

LUTHERUS
Roman Skalický

3.

X-Trade Brokers
Jaroslav Brychta

Jednu ze zásadnějších událostí loňského roku na pražské burze, v říjnu na trh uvedenou novou emisi, očekávali experti s pochopitelnou skepsí. Ondřej Moravanský ze společnosti CYRRUS k tomu uvedl: „Opět po nějaké době však bude živo i na pražské burze, mnohými mnohokráte zatracované pro svoji nízkou likviditu, utlumenou aktivitu a podobné nešvary. Kromě svátku státního se dočkáme téměř také svátku pro investory, neboť budeme svědky prvních dnů obchodování nové primární emise na pražském trhu – sázkové kanceláře Fortuna. Naposledy jsme měli možnost vidět takový úkaz v květnu 2008, tedy před více než dvěma roky. Jakkoliv je Fortuna vítanou změnou ve stojatých vodách pražského burzovního rybníka, přeci jen nečekám větší zčeření hladiny. Velikostí bude patřit Fortuna k největším mezi nejmenšími, povahou podnikání spíše ke klidnějším rybám, jistou pozornost bude přitahovat svojí dividendou.“

O udržitelnosti růstu na trzích a stále existujících nevyřešených problémech pochyboval ve svém zářijovém komentáři Patrik Hudec ze společnosti Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST: „Máme zde riziko amerického trhu s bydlením a amerického spotřebitele, v Evropě problémy jižního křídla eurozóny se zadlužením a v Číně tolik omílanou realitní bublinu. Investoři si jsou všech těchto nebezpečenství dobře vědomi a odtud také pramení jejich nejistota a opatrnost. Zároveň je zde však velká obava, že další rána přijde z neočekávaného směru, a proto se na ni už z definice nelze dopředu připravit.“, v říjnovém komentáři tento názor podpořil také Jaroslav Brychta ze společnosti X-Trade Brokers: „Již dva měsíce tedy trvá růst cen téměř všeho, s čím lze na finančních trzích obchodovat. Důvodem tohoto vývoje ale není návrat k normálu a zotavování světové ekonomiky. Jedná se o výsledek mimořádně expanzivní měnové politiky, kterou se navíc některé centrální banky chystají dále rozvolňovat. To platí zejména o americkém Fedu, který již v srpnu začal s opětovnými nákupy státních dluhopisů. Ekonomika si tak zatím stále zvyká na pokračující pokles dlouhodobých úrokových sazeb, který vytváří nové stimuly k zadlužování a investicím. Čím déle budou sazby tlačeny dolů, tím déle může růst cen akcií, dluhopisů a komodit pokračovat. Tím horší však bude její odpověď na to, až sazby přestanou dále klesat, případně začnou znovu růst.“

V listopadu, po pozitivně hodnocené výsledkové sezóně, se na tapetu vrátily problémy s předluženými zeměmi PIIGS: „Rána tentokráte přišla z Irska, které musí draze sanovat přeúvěrovanost svých bank v realitním sektoru a evidentně není v jeho možnostech situaci zvládnout bez vnější pomoci. V reakci na to začalo euro proti koši měn opět významně oslabovat a ceny akcií irských bank se zřítily. Navzdory neúprosné matematice i velkému tlaku např. ze strany Německa se Irsko dlouho zdráhalo požádat o půjčku z evropského stabilizačního fondu s tím, že je v jeho silách problém vyřešit," uvedl Patrik Hudec, a pokračoval: „Investoři mají pochopitelně obavy, že se problémy rozšíří i do zbylých států PIIGS. Nejpravděpodobnější „adept“ je nyní Portugalsko, poslední z menších ekonomik. Pak už zbývají pouze velké ekonomiky Španělsko a Itálie a případné problémy těchto států by nyní měly stěží odhadnutelné fatální následky pro trhy s rizikovými aktivy, o systémovém riziku nemluvě. … Navíc je velká pravděpodobnost, že si investoři budou chtít „dojít“ přinejmenším i pro Portugalsko, přestože z fundamentálního hlediska je tato země na tom lépe než Irsko, o Řecku nemluvě. Nemluvě o faktu, že celá tato problematika začíná mít také dalekosáhlé důsledky i v politické rovině samotné eurozóny (resp. celé Evropské unie).“

Rok 2010 pro akcie skončil přesto dobře, jak shrnuli Zuzana Virglerová a Milan Nedbálek ze společnosti FINANCE Zlín: „Na přelomu roku nejeden investor začíná bilancovat. I přesto, že uplynulý rok byl plný zvratů a nebyla nouze o negativní zprávy, můžeme ho označit z investorského hlediska za příjemně růstový. Většina akciových indexů zaznamenala za rok 2010 významné zisky. Například index pražské burzy si připsal 8 procent, index amerických akcií DJ Industrial Average zhodnotil o více než 9 procent, a index německých akcií DAX vzrostl dokonce o 14 procent!"

Čtvrtletní vyhodnocení
Krátkodobé odhady
za čtvrté čtvrtletí 2010
Dlouhodobé odhady
za druhé čtvrtletí 2010
Pořadí Expert / Společnost Pořadí Expert / Společnost
1.
Roman Skalický, LUTHERUS
1.
Aleš Vávra, J&T BANKA
2.
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
2.
Jan Mach, Milan Nedbálek, Libor Buček, FINANCE Zlín
3.
Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST
3.
Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST

Uzavřeme citací z komentáře Jaroslava Brychty: „Přestože měl být rok 2010 rokem utahování měnových kohoutků, s jeho blížícím se koncem je stále zřetelnější, že je dalším rokem vysoce aktivní měnové politiky.  Ani v posledním měsíci tohoto roku proto nezbývá než konstatovat, že současná stabilita na finančních trzích má jen pramálo společného se stavem reálné ekonomiky a je spojena se značnými náklady, které pocítíme teprve v budoucnu, kdy začnou stimulační efekty měnové politiky postupně odeznívat.“






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688