(Kurzy.cz)
ČS - koment 9.3. - domácí makro, Weber, německé makro, Řecko
· Dnes bude zveřejněny údaje o únorové inflaci a lednové obchodní bilanci. U inflace čekáme meziměsíční růst o 0,3% (trh 0,2%), hlavně kvůli potravinám, částečně energiím částečně by se měla porejdit i deregulace nájmů. Čím vyšší inflace tím větší spekulace na to, že ČNB bude brzy následovat jestřábí posun u ECB.
· Polský centrální bankéř Kazimierczak řekl, že centrální banka na svém posledním zasedání nezvýšila sazby kvůli špatné situaci na trhu práce, která brání růstu mezd. Další z centrálních bankéřů Glapinski řekl, že by letos měly stačit 2-3 hiky (včetně lednového) a že další zvýšení je pravděpodobné ale ne jisté v dubnu.
· Regionální měny se včera odpoledne dostaly pod tlak, nejvíce se to projevilo na koruně (z 24,20 k euru na 24,35) a forintu, částečně i u zlotého. Důvody oslabení jsou nejasné, dnes by mohlo dojít k postupnému návratu na silnější úrovně.
· Rakouský kancléř Faymann řekl, že Rakousko odmítá změnu podmínek pro poskytnutí pomoci Řecku a Irsku. Po Německu a Finsku jde o další stát s ratingem AAA, který vyjádřil podobný názor. Vzhledem k tomu, že by se podle předvolebních slibů měla pokusit nová irská vláda znovu projednat podmínky poskytnutí pomoci, rýsuje se zde možnost konfliktu uvnitř EMU a tedy vyostření dluhové krize.
· Člen bankovní rady ECB Weber řekl, že nechce nijak korigovat tržní očekávání tří zvýšení sazeb v letošním roce. Řekl také, že vidí kumulaci závažných inflačních tlaků. Rizikem jsou podle něj především tlaky na růst cen energií a potravin.
· Růst německých továrních zakázek překonal očekávání díky sílící domácí poptávce, což je vysoce pozitivní a zvyšuje pravděpodobnost udržitelnosti růstu. Domácí poptávka však zatím stále táhnou především investice motivované snahou uspokojit silnou poptávku v zahraničí. Vysoké ceny ropy mohou poptávku nesvětě zpomalit a pak se může negativně projevit nedostatečná dynamika konečné poptávky v Německu.
· Výnos řeckých státních dluhopisů se v reakci na úterní snížení ratingu dostal na 12,946% u 10letého, což je maximum za dobu pobytu Řecka v eurozóně. Výnos u dvouletého dluhopisu vystoupil na 16,42% Obavy z dluhové krize se projevily i na kurzu eura, které přes pravděpodobný růst sazeb ECB oslabilo k dolaru z 1,3965 na 1,3900.
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory