(Kurzy.cz)
ČS - makro koment: Zklamání z maloobchodu, průmysl dále roste
· Průmyslová produkce vzrostla r/r o 12,7%, což bylo v souladu s očekáváním trhu (13,5%) a nad našim očekáváním (10,6%). Za celý rok tak průmysl vzrostl o 10,5%, čímž bylo pro nás překvapením – v roce 2009 jsme pro tento rok čekali kolem 6%. Jak prosincovému číslu, tak celoročnímu výsledku nejvíce pomohla produkce aut, strojů a zařízení – klasická odvětví českého průmyslu. V prosinci vzrostla hodnota nových zakázek o 11,5% (těch ze zahraničí o 14%), což společně s historicky nejvyšším PMI indexem naznačuje, že expanze průmyslu bude pokračovat i v 1Q/11.
· Maloobchod překvapil nepříjemně – a potvrdilo se tak to, čeho jsme se obávali (že negativní překvapení z prosincové nezaměstnanosti se přetaví i do maloobchodu. I když vyšší prosincová nezaměstnanost byla z části daná legislativní změnou a z části počasím, když bylo více sněhu než obvykle a nižší teplota). Bez sezónního očištění klesly tržby o 0,2% (trh, my: +3%), po SO pak m/m klesly o 2,1% a r/r o 1,3%. Za celý rok tak tržby v maloobchodě včetně aut vzrostly reálně o procento. Jádrové reálné tržby (t.j., bez aut a paliv) meziročně klesly, 3M průměr je zhruba na 0%. To ukazuje, že sice se poptávka domácností zvedla z krizového dna, od předkrizových temp růstu je však na míle vzdálená.
· Pod tímto výsledkem se podepisuje jenom pomalé zlepšování trhu práce a pomalý růst mezd. V letošním roce budou pak obě tyto tendence pokračovat – trh práce se sice bude zlepšovat z popudu najímání v průmyslu, proti tomu však působí propouštění ve veřejném sektoru a stagnace tvorby pracovních míst v dalších částech ekonomiky. Dostatek pracovníků nebude tlačit na nominální mzdy, ze kterých ukrajuje vyšší inflace kvůli potravinám a palivům – růst reálné mzdy bude letos slabý.
· Obchodní bilance nepřekvapila, skončila přebytkem 1 mld. Kč (my: 0,8 mld., medián trhu: 0,9 mld.). Za celý rok 2010 dosáhla bilance přebytku 124,5 mld. Kč, který byl o 25 mld. Kč nižší než v roce 2009. V prosinci 2010 vzrostl masivně vývoz i dovoz (27% a 28,5%), za celý rok byla tempa rovněž impresivní (17,7 a 20,3%). Obchodní bilance je totiž odrazem průmyslové produkce (u vývozu), vyšší dovozy byly částečně vysvětlitelné lepší spotřebou domácností (ta meziročně vzrostla o zhruba 1%), investicemi ale i samotnýmvyšším vývozem. V letošním roce budou tyto tendence pokračovat – průmysl se bude zlepšovat (s ním vývoz), ač nižším tempem než v roce 2010, dovoz rovněž zvolní i když vyšší ceny ropy, pokračující investiční aktivita (teď už mimo fotovoltaiku) budou působit opačným směrem. Čekáme tak mírné zhoršení bilance (cca o 20 mld.). Z hlediska koruny se však nic nemění – bude pokračovat v posilování.
Dopad na měnovou politiku – nejpodstatnějším v této souvislosti jsou maloobchodní tržby. Ty dodávávají ČNB další argument (mimo silné kačky, nízké poptávkové inflace, uvolněnému trhu práce, fiskální konsolidace a pod.) k tomu, aby nedodala tak agresivní utahování měnové politiky jako je zaneseno ve FRA křivce. Stále letos čekáme max.2 hiky.
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?