(Kurzy.cz)
ČS - makro koment: Zklamání z maloobchodu, průmysl dále roste
· Průmyslová produkce vzrostla r/r o 12,7%, což bylo v souladu s očekáváním trhu (13,5%) a nad našim očekáváním (10,6%). Za celý rok tak průmysl vzrostl o 10,5%, čímž bylo pro nás překvapením – v roce 2009 jsme pro tento rok čekali kolem 6%. Jak prosincovému číslu, tak celoročnímu výsledku nejvíce pomohla produkce aut, strojů a zařízení – klasická odvětví českého průmyslu. V prosinci vzrostla hodnota nových zakázek o 11,5% (těch ze zahraničí o 14%), což společně s historicky nejvyšším PMI indexem naznačuje, že expanze průmyslu bude pokračovat i v 1Q/11.
· Maloobchod překvapil nepříjemně – a potvrdilo se tak to, čeho jsme se obávali (že negativní překvapení z prosincové nezaměstnanosti se přetaví i do maloobchodu. I když vyšší prosincová nezaměstnanost byla z části daná legislativní změnou a z části počasím, když bylo více sněhu než obvykle a nižší teplota). Bez sezónního očištění klesly tržby o 0,2% (trh, my: +3%), po SO pak m/m klesly o 2,1% a r/r o 1,3%. Za celý rok tak tržby v maloobchodě včetně aut vzrostly reálně o procento. Jádrové reálné tržby (t.j., bez aut a paliv) meziročně klesly, 3M průměr je zhruba na 0%. To ukazuje, že sice se poptávka domácností zvedla z krizového dna, od předkrizových temp růstu je však na míle vzdálená.
· Pod tímto výsledkem se podepisuje jenom pomalé zlepšování trhu práce a pomalý růst mezd. V letošním roce budou pak obě tyto tendence pokračovat – trh práce se sice bude zlepšovat z popudu najímání v průmyslu, proti tomu však působí propouštění ve veřejném sektoru a stagnace tvorby pracovních míst v dalších částech ekonomiky. Dostatek pracovníků nebude tlačit na nominální mzdy, ze kterých ukrajuje vyšší inflace kvůli potravinám a palivům – růst reálné mzdy bude letos slabý.
· Obchodní bilance nepřekvapila, skončila přebytkem 1 mld. Kč (my: 0,8 mld., medián trhu: 0,9 mld.). Za celý rok 2010 dosáhla bilance přebytku 124,5 mld. Kč, který byl o 25 mld. Kč nižší než v roce 2009. V prosinci 2010 vzrostl masivně vývoz i dovoz (27% a 28,5%), za celý rok byla tempa rovněž impresivní (17,7 a 20,3%). Obchodní bilance je totiž odrazem průmyslové produkce (u vývozu), vyšší dovozy byly částečně vysvětlitelné lepší spotřebou domácností (ta meziročně vzrostla o zhruba 1%), investicemi ale i samotnýmvyšším vývozem. V letošním roce budou tyto tendence pokračovat – průmysl se bude zlepšovat (s ním vývoz), ač nižším tempem než v roce 2010, dovoz rovněž zvolní i když vyšší ceny ropy, pokračující investiční aktivita (teď už mimo fotovoltaiku) budou působit opačným směrem. Čekáme tak mírné zhoršení bilance (cca o 20 mld.). Z hlediska koruny se však nic nemění – bude pokračovat v posilování.
Dopad na měnovou politiku – nejpodstatnějším v této souvislosti jsou maloobchodní tržby. Ty dodávávají ČNB další argument (mimo silné kačky, nízké poptávkové inflace, uvolněnému trhu práce, fiskální konsolidace a pod.) k tomu, aby nedodala tak agresivní utahování měnové politiky jako je zaneseno ve FRA křivce. Stále letos čekáme max.2 hiky.
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?