Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  01.11.2010 09:45:06

Křetínský (EPH): Zpoplatnění povolenek ČEZu umaže kapitalizaci o 100-150 mld.Kč

Zpoplatnění emisních povolenek má přinést miliardy potřebné pro zbrzdění růstu cen elektřiny. Připraví však energetické firmy o peníze. Daniel Křetínský, spolumajitel dvojky české energetiky - EPH, opatření tvrdě kritizuje. "Je to nejhorší zásah státu do podnikatelského prostředí za dobu, co tuto problematiku sleduji, což je asi patnáct let. Občané na něm mnohonásobně prodělají," tvrdí. Přestože vláda o zdanění povolenek rozhodla už před dvěma týdny, Křetínského toto téma stále rozčiluje. Když o něm mluví, chrlí argumenty, zlobí se, gestikuluje. Obvykle přitom zachovává při rozhovorech ledový klid a na veřejnosti se rozohní jen na zápasech fotbalové Sparty, jíž - kromě EPH - šéfuje.

HN: Proč považujete zásah vlády za takový problém?

Hlavní problém není finanční, i když i ten je především pro teplárny podstatný. Zásadní je princip - vláda ukázala, že umí neočekávaně, nesystémově a nepředvídatelně zasahovat do právního rámce podnikání. Zpoplatnění povolenek nemá legitimitu ani logiku. Jde o účelový a nesystémový krok, v rozporu se všemi předchozími pravidly. Česká republika se profilovala jako země se stabilními a průběžně se zlepšujícími podmínkami pro podnikání. Zahraniční investoři či zástupci investičních bank Česko vnímali jako kvalitní a málo rizikové investorské prostředí. Nepředvídatelný a nelegitimní zásah tuto pověst narušil. Obávám se, že důsledky budou vážné. A je to problém pro všechny sektory, nejen pro energetiku.

HN: Proč myslíte?

Je jen shoda okolností, že teď to dopadlo zrovna na ni. Je to daleko horší zásah než bankovní daň, horší než daň, kterou uvalilo Německo na nukleární energii. Ty totiž měly legitimitu, nukleární daň byla doplněna prodloužením životnosti jaderných zdrojů, takže v součtu tato opatření znamenala pro energetiku přínos.

HN: Vláda řešila vážný problém drahé elektřiny. Je logické, že hledá opatření v energetickém sektoru, ne?

To je právě omyl. Vláda řešila čistě rozpočtový problém. To, že zavádí neočekávatelnou a nelegitimní daň zrovna do energetiky, je shoda náhod. Co se vlastně stalo? Evropská unie sjednala klimatický balíček na patnáct let. Jeho součástí jsou emisní povolenky. Balíček zahrnuje tři fáze, nyní běží druhé pětileté období, kdy jsou povolenky přidělovány bezplatně. Od roku 2013 do roku 2020 se v celé Evropě měly prodávat v aukcích. Na toto období ale mohou některé státy východní Evropy díky složitě mezinárodně vyjednanému kompromisu přidělit energetickým firmám část povolenek zdarma, když provedou ekologické investice. Mělo to umožnit energetikám transformaci na evropský standard. Řídí se podle toho všichni investoři. A česká vláda teď najednou, během tří dnů, bez výstrahy, uprostřed obchodovacího období povolenky změní z bezplatných na de facto placené. Jako jediná v Evropě bude svým energetikám brát peníze a tím je diskriminovat vůči konkurenci. Jaký méně očekávaný zásah si ještě umíte představit? Jak v tomto prostředí chcete podnikat?!

HN: Je větší problém se zdaněním povolenek na příští dva roky, nebo s tím, že energetika přijde o bezplatné povolenky po roce 2013?

Z hlediska finančního dopadu je pro teplárenství a výrobce elektřiny větší problém zrušení bezplatných povolenek po roce 2013. Z pohledu důvěryhodnosti českého podnikatelského prostředí je ale závažnější zásah do systému na příští dva roky. Ten mění něco, s čím všichni najisto počítali. Energetické firmy, stovky institucionálních investorů, kteří investovali do ČEZ, banky, všichni se musí vypořádat s tím, že vláda naruší systém, který vytvořila EU, který i naše země schválila a do minulého týdne ani slovem nezpochybnila.

HN: Nejhorší finanční dopad má zpoplatnění povolenek na ČEZ, který je největším producentem skleníkových plynů. Jak je podle vás problém pro ČEZ závažný?

ČEZ to podle dosud zveřejněných kalkulací bude stát asi 4 miliardy korun ročně. Může to mít dopad na přístup financujících bank a na jeho rating. A obávám se, že pokud ČEZ klesne rating, nebude stavět Temelín. Okamžitá škoda na hodnotě ČEZ je už teď (polovina minulého týdne, pozn. red.) 25 miliard - o tolik klesla hodnota akcií ČEZ po uveřejnění informací o záměru vlády zpoplatnit povolenky. Pokles je tak velký, přestože o povolenkách vlastně pořád ještě není rozhodnuto. Pokud se na příští dva roky povolenky zdaní a od roku 2013 se bezplatný příděl zruší, hrozí pokles ceny akcií ČEZ až o 100-150 miliard korun. A protože ČEZ je ze 70 procent státní, znehodnotí vláda dramaticky vlastní majetek. Těch 10 miliard, které tím stát získá, bude těch nejdražších v historii země.

HN: O kolik přijdou firmy z holdingu EPH?

Ročně řádově asi o 200 až 400 milionů korun.

Celý článek naleznete na serveru iHned.cz, a to konkrétně ZDE







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688