Týden.cz: Česká spořitelna podala v kauze OP Prostějov už tři ústavní stížnosti
PRAHA (MEDIAFAX) - Věřitel Česká spořitelna podala už tři ústavní stížnosti v kauze konkurzu prostějovského Oděvního podniku (OP). V neděli o tom informoval server Týden.cz.
Krajský soud podle firmy konal protiprávně při konkurzním řízení. "Na základě veřejně dostupných informací o rozvrhu práce Krajského soudu v Brně a přidělování insolvenčních věcí v lednu 2010 se domníváme, že řízení nemělo být přiděleno panu Kozákovi, ale jinému soudci," sdělila Týdnu mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.
Podle spořitelny bylo v případě Oděvního podniku porušeno právo na zákonného soudce a spravedlivý proces. V ústavní stížnosti ze dne 13. září, která je zveřejněna v internetové verzi insolvenčního rejstříku, spořitelna naznačuje, že soudce Kozák není nestranný a insolvenční řízení Oděvního podniku je zmanipulované. Tato stížnost podle serveru není jedinou, již spořitelna podala. "K dnešnímu dni byly podány tři ústavní stížnosti," řekla Havligerová.
Podle Týdnu soudce Kozák na to zatím nechce reagovat. "Ústavní stížnost v tomto směru jsem doposud oficiálně neobdržel, zatím zveřejněná ústavní stížnost se týká jiných otázek, takže předpokládám, že jde o další, Českou spořitelnou avizovanou, stížnost, a nepovažuji za vhodné a přijatelné, abych se k takovým podání vyjadřoval nejprve pro média a teprve poté oficiálně," uvedl soudce a místopředseda Krajského soudu v Brně Jan Kozák.
Oděvní podnik je v insolvenčním řízení od 18. ledna, kdy návrh na úpadek podala firma sama. Krajský soud v Brně o jejím úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Soudu se přihlásilo celkem 230 věřitelů. Věřitelé původně upřednostnili reorganizaci firmy, kterou potvrdil i soud, reorganizační plán však nikdo nepředložil. Proto soud poslal firmu 3. května do konkurzu.
Závazky Oděvního podniku přesáhly 1,6 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy původně připadalo na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Pohledávku Raiffeisenbanky však v květnu koupila pražská společnost Pyrghos Lefkos, po spořitelně se stala druhým největším věřitelem.
Majetek Oděvního podniku tvoří především výrobní areály, a to v Prostějově, Jeseníku, Ostravě, Uherském Hradišti, Konici, Lošticích, Uherském Ostrohu, Brodku u Prostějova a Drahanech. Firma má i skladové prostory v Prostějově a Olomouci, vlastní i rekreační objekty ve Svatouchu na Chrudimsku, v Prostějově a v Mostkovicích.
Prostějovský Oděvní podnik ještě před dvěma lety zaměstnával kolem 3800 lidí, v polovině května to bylo 773 lidí. V roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. Loni utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně než v předchozím roce.
Libor Popela, popela@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory