Zasedání MMF a SB bude řešit hlavně otázky měnových kurzů
WASHINGTON (MEDIAFAX) - Zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), která začíná v pátek ve Washingtonu, má řešit hlavně otázky měnových kurzů. Experti se obávají, že některé země začnou v zájmu posílení vlastního exportu své měny devalvovat.
Podle šéfa MMF Dominiqua Strausse-Kahna hrozí měnové války, pokud budou státy používat směnné kurzy k řešení domácích problémů. "Rozšiřuje se představa, že měny se mohou používat jako politická zbraň," řekl Strauss-Kahn v rozhovoru pro list Financial Times. Tento komentář předcházel rozhodnutí japonské centrální banky, která uvolnila měnovou politiku, což vedlo k poklesu japonského jenu.
"Taková představa by znamenala velmi vážné ohrožení světového oživení," míní šéf MMF. "Jakýkoliv podobný přístup by měl v dlouhodobém horizontu negativní a velmi škodlivý dopad," dodal.
Otázky měnových kurzů jsou velmi citlivým tématem, protože sice na jednu stranu mohou kurzy pomoci znovu nalézt rovnováhu v globální ekonomice, ale na druhou stranu mohou být velmi dobře využity jako nástroj konkurenčního boje mezi jednotlivými státy.
Spolu s oslabováním dolaru, který ztrácí hodnotu kvůli očekávání dalšího uvolnění měnové politiky ve Spojených státech, rostou obavy z toho, že některé země, zvláště ty rozvojové, mohou sáhnout k devalvaci svých měn. Právě do nich vložilo prostředky mnoho investorů, protože tyto více úročené měny jim přinášejí vyšší zisky.
Rozvinuté ekonomiky by mohly využít oslabení svých měn k podpoře exportu, a tím i celé ekonomiky. Rozvíjející se státy ale nechtějí platit účet za hospodářskou krizi, která začala právě v rozvinutých státech, a hledají způsob, jak udržet konkurenceschopnost svého zboží na světovém trhu.
"Nemůžeme si prostě dovolit, aby naše ekonomika nebyla v rovnováze, zatímco ostatní ekonomiky ano," prohlásil prezident brazilské centrální banky Henrique Meirelles. Některé země se podle něj "snaží chránit samy sebe oslabováním vlastních měn."
Počátkem minulého týdne varoval brazilský ministr financí Guido Mantega, že svět se ocitl v "mezinárodní měnové válce", protože některé vlády se snaží manipulovat se směnnými kurzy svých měn, aby tak podpořily vlastní export.
Podle kanadského ministra financí Jima Flahertyho bude téma směnných kurzů také na jednání během schůzky zástupců zemí skupiny G7. "Otázky směnných kurzů jsou hlavním tématem ve světě. Narušují obchodní vztahy," řekl Flaherty. "Jsme přesvědčeni, že měny, včetně té čínské, musí být flexibilnější tak, aby vzájemné obchody byly spravedlivější," dodal.
Před dvěma týdny prohlásil americký ministr financí Timothy Geithner, že se na listopadovém summitu v Jižní Koreji pokusí svolat zasedání skupiny zemí G20, aby zvýšilo tlak na Čínu v otázce měnových reforem.
Měnová politika Pekingu je již nyní horkým tématem ve Washingtonu. Mnozí američtí zákonodárci jsou přesvědčeni, že podhodnocený jüan dává Číně neférovou výhodu, která připravuje Američany o práci. Sněmovna reprezentantů navíc přijala zákon, který americkým úřadům umožní Čínu penalizovat, pokud neumožní, aby kurz jüanu rostl.
Rostoucí napětí v oblasti měnových kurzů vyvolává otázky, zda svět nebude potřebovat novou dohodu Plaza Accord, což byla smlouva mezi pěti nejmocnějšími kapitalistickými státy z roku 1985, která umožnila depreciaci dolaru vůči ostatním hlavním měnám.
Podle agentury Reuters je však nyní jasné, že většina světových lídrů nebude chtít Spojeným státům něco podobného dovolit. Země, jako je Brazílie, Jižní Korea a Indie již daly jasně najevo, že si nechtějí rozhněvat Čínu, která je jejich hlavním obchodním partnerem.
"Máme s Čínou dobré vztahy. Nebudeme toto téma otevírat. Ať to otevřou jiné velké země," prohlásil jeden z centrálních bankéřů, který si nepřál být jmenován.
Podle brazilského ministra zahraničí Celsa Amorima, podle kterého je Čína "hlavním zákazníkem" Brazílie, vyvolávání tlaku na Čínu "není tím správným způsobem, jak nalézt řešení situace".
Podle jihokorejského ministra financí Yoona Jeung-hyuna navíc není diskuse o úrovni kurzu čínského jüanu "vhodným tématem" pro summit skupiny G20.´
Mnozí lídři zemí skupiny G20 budou mít podle agentury Reuters spíše zájem diskutovat o oslabování dolaru v poslední době. Americká měna totiž ztratila více než pět procent proti koši nejvýznamnějších světových měn. Investoři dolar opouštějí v očekávání, že americká centrální banka (Fed) ještě více uvolní měnovou politiku, aby podpořila růst americké ekonomiky, a místo toho přesunuli své finanční prostředky do měn rozvíjejících se zemí, které jim přinášejí vyšší výnosy.
David Vandrovec, Simone Radačičová, vandrovec@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory