Tváří v tvář managementu NWR
V Polsku bojují těžařské společnosti o udržení produkce. Opačně si vede NWR, která využívá své výrobní kapacity opravdu naplno. Prosperující klima zůstane i v roce 2011. "Mám velmi pozitivní výhled na naši produkci v roce 2011, ceny koksu a koksovatelného uhlí se budou nadále držet v růstovém trendu," říká s nadšením Radek Němeček, manažer NWR pro vztahy s investory.
Investiční programy
Mezi hlavní investiční programy, které zvyšují efektivitu společnosti, patří program s názvem POP 2010. Investovalo se 350 milionů EUR do moderních těžebních razících zařízení do konce roku 2009. Cílem bylo zvýšit produktivitu, k čemuž podle Němečka došlo. "Za dobrý výsledek považuji, že průměrná denní produkce na jeden porub vzrostla v 1. polovině roku 2010 na 1 700 tun." Počet provozovaných porubů tak mohl být v roce 2010 dále snížen při zachování úrovně produkce.
Dalším programem tohoto roku je COP 2010, jehož motto zní "Snížit náklady!". Podstatou je racionalizovat výrobu koksu pomocí koncentrace v jednom místě (koksovna Svoboda, pozn. red.), a tím snížit fixní náklady. "Po dokončení programu COP 2010 bude výrobní kapacita 850 kt za rok," dodává Němeček.
Možná nejdiskutovanějším je projekt v Debiensku, kde má společnost těžební licenci na 50 let. Úvodní projekt na vytěžení 190 milionů tun kvalitního koksovatelného uhlí byl dokončen už v roce 2009. Poté byl vyvinut alternativní plán, který umožňuje vytěžit dodatečné zásoby ve vyšších vrstvách. NWR v současné době připravuje detailní plán vedoucí k otevření dolu. Utratí za něj 25 milionů EUR. "Náš plán bude obsahovat podrobné technické propočty a posoudí, zda se akvizice uhelného dolu Debiensko vyplatí," říká Němeček.
První uhlí v rámci projektu uvidíme v roce 2016. Pokud se produkce rozjede na plné obrátky, očekává společnost o 2,5 až 3 miliony tun vyprodukovaného uhlí ročně více. Pozměnil se také technický přístup k zásobám. Náklady se vyšplhají s největší pravděpodobností až na 360 milionů EUR.
Výhled společnosti
Cíl produkce pro celý rok 2010 je 11,5 milionu tun uhlí a 1 milion tun koksu. Společnost očekává externí prodeje koksovatelného uhlí ve výši 5,5 milionu tun uhlí. Vždy se smluvní ceny sjednávaly čtvrtletně, teď je poprvé v historii NWR 80 % cen sjednáno pro japonský fiskální rok (duben 2010 až březen 2011) ve výši 163 EUR za tunu, což je samozřejmě vnímáno velice pozitivně.
Co se týče koksu, tak má NWR pro tuto produkci velmi pozitivní výhled. Podle Němečka za nárůstem cen koksu stojí krize. "V roce 2009, tedy v krizovém období, byla spousta producentů donucena zavřít své baterie," zdůrazňuje.
Autor: Michael Šolín, redaktor, investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři