Kurzy měn: Včerejší obchodování na tomto trhu bylo nezvykle klidné, a to přes zveřejnění některých...
Ranní zpráva, trading Komerční bankyDatum : 8.6.2001 |
Kurz USD/EUR
Včerejší obchodování na tomto trhu bylo nezvykle klidné, a to přes zveřejnění některých negativních německých čísel. Dubnové průmyslové objednávky zaznamenaly již čtvrtý pokles v řadě, tentokráte o –1,1%. Zklamal i vývoj německé nezaměstnanosti – počet lidí bez práce vzrostl v květnu o 18 tisíc, což bylo mnohem více, než trh v průměru očekával.
I přes horší německá data však zůstal kurz eura v klidu, pádu zabránily obavy z možné intervence ze strany ECB na podporu své měny. Kurz eura se již nachází pod hladinou, kde ECB loni na podzim intervenovala. Odpolední výsledek včerejšího zasedání ECB žádné překvapení nepřinesl, úrokové sazby zůstaly nezměněny, ke kurzu eura nejvyšší představitelé ECB také žádné nové informace nepřinesly. Kurz eura tak po včerejší evropské obchodování vůbec nevybočil z pásma mezi 0,8458 a 0,8488.
K výraznějšímu kurzovému pohybu došlo až počátkem amerického obchodování, kdy se kurz eura vyšplhal dokonce nad 0,8500 až k 0,8514. Dolaru ublížil fakt, že počet nových nezaměstnaných ve Spojených státech v týdnu končícím 2. června dosáhl nejvyšší úrovně za posledních osm a půl roku. Počet prvních žádostí o státní podporu v nezaměstnanosti vzrostl v tomto období proti předchozímu týdnu o 13 tisíc na 432.000. To naznačuje, že americká ekonomika se stále nemůže odrazit od svého dna. Po mírné korekci v závěru obchodování skončilo včera euro na 0,8504.
Pro dnešní vývoj může být zajímavé, jakým způsobem se trh vypořádá s evropskými čísly HDP za první čtvrtletí a zejména s dubnovými čísly německé průmyslové výroby. Bohužel hrozí, že tato čísla potvrdí stávající trend zpomalování evropské ekonomiky. To by znamenalo v tomto případě tlak na další oslabování evropské měny.
Kurz CZK/EUR
Včerejší obchodování na trhu bylo klidné, před dnešním zveřejněním sady makroekonomických ukazatelů si investoři nechtěli nijak výrazně otevírat pozice. Po otevření na 34,04 se koruna během dopoledne posunula až k 34,11, po celý zbytek obchodování se pak kurz udržel v pásmu mezi 34,06 a 34,12. Na zasedání bankovní rady ČNB koruna nijak nereagovala, měnová politika totiž na programu jednání naší centrální banky nebyla. Ke klidu koruně dopomohl i fakt, že na euro/dolarovém trhu byl včera víceméně klid. Závěrečný kurz včerejšího dne činil 34,07. To odpovídá v markovém vyjádření hodnotě 17,42 CZK/DEM.
Na ráno zveřejněná makroekonomická data koruna žádným způsobem nereagovala. Zveřejněná data stavební výroby a nezaměstnanosti potvrdila růst české ekonomiky, určité obavy vzbuzuje vyšší než trhem očekávaná inflace. Pro dnešní den očekáváme, že se koruna udrží v pásmu mezi 33,95 a 34,15.
Kurz CZK/USD
Včerejší obchodování na tomto trhu bylo nezvykle klidné. Po otevření na 40,11 se kurz po celý den držel bez trendu v pásmu mezi 40,10 a 40,27. Ani z domácí, ani ze zahraniční ekonomiky totiž včera žádné kurzotvorné impulsy nepřišly. Rozhodnutí ECB ponechat úrokové sazby na stávající úrovni nikoho nepřekvapilo, reakce tak nebyla žádná. Teprve až v samotném závěru obchodování se koruně podařilo, v souvislosti se vstupem amerických obchodníků na trh, prolomit celodenní koridor a posílit až na uzavíracích 40,07.
Pro dnešní obchodování bude důležité, jak se kurz vypořádá s ráno zveřejněnými českými makroekonomickými daty (CPI, nezaměstnanost, stavebnictví), svůj vliv si i dnes zachová vývoj kurzu eura proti dolaru. Z tohoto pohledu bude pro dnešní obchodování důležité, jak dopadnou evropská čísla HDP za první čtvrtletí a německé dubnové průmyslové výroby. Protože hrozí, že čísla potvrdí zpomalování evropské ekonomiky, mohla by na to koruna doplatit.
Kurz JPY/USD
Včera zaznamenal jen proti dolaru nepatrné oslabení. Své obchodování zahájil na úrovni 120,09. V první polovině dne vykazoval pozvolný posilující trend Dostal se tak až na hladinu 119,80. Oslabovat pak začal až v pozdním odpoledni, kdy se opět vracel k hladině 120,20. Včerejší obchodní den uzavřel na úrovni 120,13.
Včera ráno posiloval jen díky velkému překvapení trhu ze zveřejněných, nečekaně příznivých čísel. Jednalo se dubnové průmyslové objednávky. Trh očekával propad o –0,5% m/m. Objednávky ale vzrostly o výrazných 6,3% m/m.
V odpoledních a večerních hodinách pak jen oslaboval i navzdory tomu, že proti dolaru oslabovalo i euro.
Dnes ráno byl zveřejněn vývoj peněžní zásoby a bankovních úvěrů. Květnová zásoba peněz vyjádřená pomocí M2+CD vzrostla meziročně o 2,9%. Hlubší než dubnový poklesl ale zaznamenal vývoj úvěrů. Objem úvěrů poklesl o –3,8% y/y.
Kurz GBP/USD
Včera zažila libra velké pohyby, ve výsledku byla ale téměř stabilní. Obchodní den zahájila na úrovni 1,3909. Do dopoledních hodin byla víceméně stabilní, výrazný propad na 15leté minimum zaznamenala v průběhu dopoledne, kdy se propadla dokonce až pod hladinu 1,3800. Odpoledne ale své ztráty vymazala a posílila zpět na hladinu 1,3900. Později ve večerních hodinách posílila ještě mírně dále, k úrovni cca 1,3920. Nakonec pak včerejší den uzavřela na úrovni 1,3918.
Libra včera zaznamenala svůj propad především díky nervozitě z výsledků parlamentních voleb, kde se očekávalo vítězství labouristů. Jejich vítězství by totiž znamenalo výrazné přiblížení možnosti zavedení eura v podobě vyhlášení referenda.
Výsledky voleb pak ukázaly jasné vítězství labouristů. Nervozita na trhu tak dále bude trvat. Na druhé straně si ale trh uvědomuje určitou možnost nevyhlášení referenda, a to z toho důvodu, že Tony Blair nebude chtít riskovat jeho neúspěch. Průzkumy totiž ukazují, že 63% obyvatel stále preferuje libru.
Pozdější výroky významných představitelů ale poukazovaly na skutečnost, že vstup do eurozóny by mohl nejdříve nastat až za dva roky, a to teprve až po splnění 5 ekonomických kritérií.
V průběhu dne byly také zveřejněny výsledky průmyslové výroby. Ta zaznamenala v dubnu propad o –0,1% m/m, -0,8% y/y, a to téměř přesně podle očekávání. Jistým překvapením byl ale propad zpracovatelského průmyslu o –0,9% m/m (0,0% y/y), přičemž trh očekával propad pouze o –0,2% m/m.
Kurz PLN/USD
Včera byl polský zlotý proti dolaru ve výsledku stabilní. Zlotý zahájil své obchodování na úrovni 3,9930. V průběhu dopoledne byl zlotý slabší. Po oslabení na hladinu 4,0100 posiloval až do odpoledních hodin, kdy se dostal na okamžik až na hladinu 3,9800. Poté se ale začal vracet zpět nad hladinu 3,9900. Své obchodování pak zakončil na úrovni 3,9920.
Tento týden zvýšená nervozita ohledně politického rozhodnutí o snížení platů představitelů centrální banky se včera neukončila. Parlament odložil své rozhodnutí na dnešek s tím, že poslanci chtějí vědět přesnou výši současných výdělků představitelů centrální banky.
Již dříve v tomto týdnu prohlásil jeden z členů Boguslaw Grabowski prohlásil, že pokud bude návrh na snížení platů schválen, bude zvažovat svou rezignaci. Důvodem pro něj bude velké ohrožení nezávislosti představitelů banky. Právě díky těmto událostem po zahájení obchodování zlotý oslabil.
Tyto zprávy pro vás vytváří Trading Komerční banky a.s.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna