Průmyslové ceny v srpnu klesají
Komentář
Investiční bankovnictví KB
ČSÚ dnes oznámil, že ceny průmyslových výrobců v srpnu meziměsíčně poklesly o –0,3% (po červencovém poklesu o -0,1%) a meziročně tak vzrostly 2,4% (v červenci stouply o 3,0%)
Podle průzkumu agentury Reuters trh očekával v průměru meziměsíční růst cen průmyslových výrobců o 0,1%, meziročně trh předvídal zvýšení o 2,9%. My jsme očekávali meziměsíční pokles PPI o -0,2%, meziročně růst o 2,5%.
Dnes zveřejněná data ukázala, že cenový vývoj v průmyslovém sektoru je mnohem příznivější než v sektoru spotřebitelském. Meziměsíční pokles v součastném inflačním prostředí příjemně překvapil.
Na celkovém poklesu PPI se podílelo zejména snížení cen ve zpracovatelském průmyslu o –0,2%. Za tímto poklesem stojí zejména meziměsíčně nižší ceny v sektoru koksování a rafinérského zpracování ropy vlivem snížení cen ropy a ropných produktů na světových trzích. Pro výrobce to znamená především snížení cen vstupů. Vzhledem k ochabování zejména zahraniční poptávky po produktech českého zpracovatelského průmyslu čeští výrobci úměrně tomu snižují i své výstupní ceny. Významný pokles cen zaznamenal i chemický a farmaceutický průmysl (-1,4%). Na druhé straně došlo ke zvýšení cen v potravinářském a tabákovém průmyslu (+0,2%). V ostatních odvětvích byly cenové pohyby minimální.
Meziročně růst cen průmyslových výrobců dále zpomalil z červnových 3,4% na červencových 3,0%. Výrazně rostly ceny zejména v průmyslu potravinářském a tabákovém o 7,8%, ve výrobě dopravních prostředků o 5,4% a ve výrobě a rozvodu elektřiny, tepla a vody o 5,8%. Naopak nižší byly především ceny v koksování a rafinérském zpracování ropy o -10,9% a v chemickém a farmaceutickém průmyslu o -0,9%.
Ceny zemědělských výrobců zaznamenaly po předchozích výrazných růstech v samotném červenci meziměsíční pokles o –2,6%. Za poklesem stojí zejména nižší ceny obilovin, olejnin, brambor, zeleniny, jatečního skotu, drůbeže a vajec. Na druhé straně vzrostly ceny ovoce a prasat. Pokles zemědělských cen je příznivou zprávou i pro spotřebitele. Promítne se totiž do poklesu cen potravin. Díky tomu by si mohla oddechnout i centrální banka. Inflační tlaky by se totiž mohly zmírnit.
Meziročně byly ceny zemědělských výrobců v červenci vyšší o 14,1%, když v červnu to bylo ještě o výrazných 16,5%. Z toho se ceny živočišných výrobků zvýšily o 12,0% v důsledku růstu cen prasat, drůbeže a mléka, na druhé straně poklesly ceny skotu a vajec. U rostlinných výrobků se ceny zvýšily o 18,3%, přitom vzrostly všechny sledované ceny (zejména obilovin a olejnin), výjimkou jsou ceny brambor.
Stavebnictví: Podle odhadu ČSÚ vzrostly ceny ve stavebnictví o 0,3%, přičemž ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly pouze o 0,1%. Meziročně ceny stavebních prací poklesly z červnových 4,1% na červencových 4,0%, ceny vstupů však vzrostly na 3,4% z červnových 3,3%.
Služby: Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se snížily o -1,6% v důsledku poklesu cen ostatních podnikatelských služeb o -2,2% (snížení cen za výstavní a veletržní služby a reklamy) a služeb pošt a telekomunikací o -2,5% (pokles cen v telefonním provozu). Naopak vzrostly ceny v peněžnictví o +2,0% (růst poplatků za účetní položky a změnu trvalého příkazu) a pojišťovnictví o 0,7% (zvýšení sazeb). Meziročně se ceny tržních služeb zvýšily o 4,6%, když v červnu to bylo mnohem vyšších 6,0%.
Měnová politika: Dnešní čísla jsou pro ČNB určitě optimistická. Potvrzují náš názor, že ve zbytku letošního roku by se měly inflační tlaky v souladu s vývojem v okolních zemích lehce snižovat. Stále však platí náš předpoklad, že ČNB letos přestřelí svůj inflační cíl. Zvýšení sazeb v srpnu o 25bp považujeme stále za velmi pravděpodobné. Pokud se však tlaky na růst cen sníží, další zvýšení sazeb by již do konce roku přijít nemuselo. Do konce roku tak stále očekáváme další zvýšení sazeb v rozsahu 25bp až 50bp.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Průmyslové ceny v srpnu klesají
- Index průmyslové aktivity USA v srpnu mírně klesá na 52,9, ISM
- UK - ceny domů v srpnu dále klesají, poptávka na trhu klesá
- V srpnu by vyhrálo volby hnutí ANO, preference ODS dále klesají - Volební preference - srpen 2022 - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- V srpnu by vyhrálo volby hnutí ANO, preference ODS dále klesají - Volební preference - srpen 2022 - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- V srpnu by vyhrálo volby hnutí ANO, preference ODS dále klesají - Volební preference - srpen 2022 - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Zaměstnanost na Slovensku klesá, klesají i průmyslové tržby
- 12.h - Evropa klesá kvůli Trumpovým clům, dolar oslabuje, ropa klesá, BCPP klesá jen lehce
Benzín a nafta 18.12.2024
Natural 95 35.64 Kč | Nafta 34.82 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory