Dolarová jistota
Nekonečný příběh, asi tak by se dala charakterizovat skutečnost stále sílícího dolaru, trvající bezmála 6 let, měřeno indexem dolaru oproti měnám G-10 (vážený průměr kurzů měn zemí G10 vůči USD, kde váhy tvoří podíly příslušné země na celkových exportech a importech USA). Nutno podotknou, že největší váhy a tudíž největší vliv na celkovou hodnotu indexu mají Eurozóna (17 %), Kanada (17,1 %), Japonsko (13,2 %) a Mexiko (9,3%).
Jak je ovšem možné, že dolar stále posiluje i přes stav americké ekonomiky blížící se recesi a současně při tak velkých poklesech indexů amerických akciových trhů? Mezi hlavní příčiny mimo jiné patří bezesporu dosavadní růst produktivity výrobních faktorů, a to zejména v důsledku implementace nových technologií ve spojení s celosvětovým zpomalováním ekonomické aktivity a kapitálové přílivy do USA, jež jsou reprezentovány finančním účtem americké platební bilance.
Z pohledu platební bilance zde klíčovou úlohu sehrávají obchodní bilance a kapitálové toky. Deficit obchodní bilance americké ekonomiky se propadá do stále hlubšího deficitu, který v současnosti činí 368 miliard USD. Tento fakt by bez existence pohybů na finančním účtu platební bilance působil na depreciaci dolaru. Ovšem právě finanční účet americké platební bilance je důvodem posilování dolaru, a to zejména důsledkem přílivu zahraničního kapitálu do tří druhů aktiv: akcií, podnikových dluhopisů a vládních dluhopisů. Trendy těchto toků dokumentují následující údaje: čisté zahraniční nákupy amerických akcií činily ke konci roku 2000 175 miliard USD (+ 63 % proti 1999) i přes poklesy většiny amerických akciových indexů v průměru o 20 %, čisté zahraniční nákupy podnikových dluhopisů činily 182 miliard USD ( + 14 % proti 1999) a konečně čisté zahraniční nákupy amerických vládních dluhopisů dosáhly 153 miliard USD (+ 66 % proti 1999). Souhrnně tedy tyto tři položky finančního účtu platební bilance USA přispěly čistým zahraničním přílivem ve výši 510 miliard USD.
V souvislosti s dalšími poklesy indexů většiny amerických akciových indexů by se mohlo zdát, že kapitálový příliv prostředků do USA bude oslabovat, to však není tak docela pravdou, neboť většina investorů v takovéto situaci realokuje svá aktiva do dluhopisů, jejichž tržní cena s očekáváním snižujících se úrokových sazeb roste. Kapitálové toky do dluhopisů tak plně kompenzují odliv z akciových trhů, tudíž celkový přebytek finančního účtu nad běžným účtem zůstává přibližně konstantní a působí stálý tlak na apreciaci dolaru . Zmiňovaný vliv pohybů tržních cen dluhopisů na kurz dolaru je patrný z grafu2.
V mezinárodním srovnání je ovšem nutné porovnávat výnosnost do doby splatnosti jednotlivých kategorií dluhopisů, a to jejich rozdíl. V uvedeném grafu jsou tedy graficky znázorněny výnosnost do doby splatnosti amerických 10-letých T-bills a evropských 10-letých vládních obligací. Kurz dolaru je zde vyjádřen nominálním kurzem dolaru k euru. Je zde patrný vliv rostoucího úrokového diferenciálu ve prospěch amerických dluhopisů na apreciaci dolaru.
Dále v podmínkách dále se snižujících úrokových sazeb roste budoucí očekávaný růst cen akcií, a to v případě USA s přibližně ročním zpožděním. Efekty oslabování dolaru v případě hrozící recese tak v případě USA jsou plně kompenzovány vzájemnými výkonnostmi na zmíněných trzích.
V porovnání USA s Japonskem a Eurozónou, se USA jeví opravdu jako čistý příjemce kapitálových toků. Odlivy prostředků z Japonska jsou způsobeny především neschopností japonského hospodářství vymanit se ze strukturálních problémů, špatných bankovních úvěrů, stagnujících maloobchodních prodejů, klesajících exportů a průmyslové výroby na pokraji poklesu. Tato kombinace společně s hodnotou akciového indexu Nikkei 225 blížící se 16-letému minimu a úrokovými sazbami kolem nuly zatím nebyly velkým impulsem pro hromadné investice v Japonsku.
Nadějnější alternativou by se mohla jevit Eurozóna s očekávaným 2,2% růstem HDP oproti 1,5% růstem USA. Avšak obchodní klima měřené německým IFO indexem mnoho optimismu ohledně budoucí prosperity 12 zemí měnové unie nevnáší. Dále velmi diskutabilní se jeví měnová politika ECB zaměřující se na dodržení svého 2% inflačního cíle na úkor ekonomického růstu. Protiinflační politika cílování inflace však v důsledku neustálého přestřelování 2% cíle tak nutí ECB držet základní úrokovou refinanční sazbu na stejné úrovni 4,75%, přičemž harmonizovaný index spotřebitelských cen se posledního půl roku pohybuje značně nad tímto cílem. Pomalu se vyvíjející daňové a strukturální reformy tak celkově rozhodně nevytváří příhodné investiční klima.
Americký dolar tak vytváří rozhodně jistou investici přinejmenším na období následujících 12 měsíců. A dokonce pokud bychom zahrnuli možnosti opětovného růstu cen ropy nebo cen evropských potravin, které jsou tlačeny neúměrným nárůstem cen masa, znamenal by tento fakt opět tlak na apreciaci amerického dolaru. V prvém případě díky dolarovým cenám ropných kontraktů v druhém případě tak v důsledku růstu importů masných výrobků z USA.
J.Machalicky
analytik AIB
www.aib.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 10.01.2025
Natural 95 35.88 Kč | Nafta 35.14 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla