Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  30.05.2001 12:02:08

Kurzy měn: Včerejší obchodování na trhu euro-dolar bylo opět charakterizováno menší likviditou.

   

Ranní zpráva, trading Komerční banky

Datum : 30.5.2001

       Kurz USD/EUR

       Včerejší obchodování na trhu euro-dolar bylo opět charakterizováno menší likviditou. Euro zahájilo na hladině cca 0,8600. V průběhu japonského obchodování oslabilo na hladinu 0,8540. Okolo této úrovně se pak v úzkém pásmu mezi úrovněmi 0,8520 a 0,8570 pohybovalo po zbytek dne. Za dnešního nočního obchodování v Japonsku pak euro výrazněji posílilo na hladinu 0,8570.

       I za včerejšími nevýraznými výsledky eura na trhu stojí především fundamentální situace eurozóny a především pak situace největší ekonomiky eurozóny, Německa. Tuto nepříznivou situaci pak zhodnotil i prezident německého Ifo institutu Hans-Werner Sinn. Právě o německé ekonomice se vyjadřoval v pochybnostech a očekávaný růst 2,1% y/y vidí jako příliš optimistický. Tato zpráva pak přichází nedlouho poté, co v dubnu Ifo institut snížil svojí predikci růstu HDP Německa z 2,7% y/y.

       Další negativní zprávou pak byl včera zveřejněný vývoj spotřebitelských cen v Itálii. Květnový předběžný výsledek hovoří o růstu cen o 3,0% y/y.

       Včera byla také zveřejněn vývoj běžného účtu eurozóny za březen a první čtvrtletí roku 2001. V jeho struktuře se jen potvrdilo oslabování eura. Jak se totiž ukázalo, čistý odliv kapitálu se v Q1 2001 zdvojnásobil.

       Další problematickou záležitostí eura je jeho strážkyně, samotná Evropská centrální banka. Celý trh totiž se značnou nelibostí vnímá její netransparentnost. Trh jí ohodnotil co se jejích aktivit týče nejhůře, společně s centrální bankou Japonska. Naopak nejlépe v hodnocení vyšla Bank of England. Toto hodnocení pak jen potvrzuje pondělní vystoupení prezidenta ECB, jehož projev nebyl zcela jasný.

       Včera byl také zveřejněn výsledek květnové americké spotřebitelské důvěry, která dopadla nad očekávání dobře, 115,5 (očekávání trhu bylo 111,0). Dolar ale na pozitivní číslo díky snížení pravděpodobnosti dalšího snížení amerických úrokových sazeb zareagoval ne příliš výrazným oslabením, které později dokázal i vymazat.

       Pro evropskou měnu tak v poslední době hovoří pouze možná intervence ECB, která byla i nepřímo představiteli této instituce zmíněna jako jeden z možných nástrojů. Podporou pro tuto myšlenku je i skutečnost, že právě i slabost eura se promítá do vyšší míry inflace v jednotlivých zemích. Pravděpodobnost intervence a i její účinnost je ale trhem zatím vnímána jako slabá.

       Kurz CZK/EUR

       Včera koruna za poklidného obchodování posílila a prolomila hladinu 34,20. Obchodování bylo pouze technického charakteru. Žádná makroekonomické fundamenty a ani žádné kurzotvorné zprávy zveřejněny nebyly. Koruna tak zahájila na hladině 34,30. V průběhu dopoledne se podívala dokonce k úrovni 34,21, spíše se ale pohybovala nepatrně nad hladinou 34,25. Ještě ale dopoledne koruna zvládla definitivně posílit na hladinu 34,20. Ve zbytku dne již byl vývoj klidný a koruna uzavírala na úrovni cca 34,16.

       Ani dnes nebude zveřejněn žádný z ekonomických indikátorů, který by měl na korunu mít vliv. Proto ani dnes nelze očekávat nějaké razantní pohyby. Obchodování by se tedy mělo opět řídit technickými faktory. Zítra ale bude probíhat jednání bankovní rady a představitelé centrální banky by se k vývoji koruny mohli vyjádřit.

       Kurz CZK/USD

       Proti dolaru koruna včera nejdříve oslabovala z počátečních cca 39,95 až na hladinu 40,15. Dolar tak reagoval na pondělní horší než očekávané výsledky německých importních cen. V průběhu dne ale dolar zpět oslabil a koruna se dostala opět pod hladinu 40,00. Odtud opět koruna lehce oslabovala směrem k hladině 40,10. Na dolar pak měl větší vliv až výsledek květnové spotřebitelské důvěry, která dopadla nad očekávání dobře, 115,5 (očekávání trhu bylo 111,0). Dolar ale na pozitivní číslo díky snížení pravděpodobnosti dalšího snížení amerických úrokových sazeb zareagoval ne příliš výrazným oslabením a umožnil koruně se opět podívat k hladině 39,95. Později ale koruna své posílení lehce korigovala.

       Ani dnes nebudou zveřejněny žádné domácí fundamenty a vývoj na trhu by měl být dán opět pouze vývojem trhu euro-dolar. Z tohoto pohledu bude důležité, zda euro dokáže aspoň mírně korigovat své předešlé velké ztráty.

       Kurz JPY/USD

       Jen včera proti dolaru posílil. Své obchodování zahájil na úrovni cca 121,05. Již v průběhu japonského obchodování začal jen posilovat. Toto posilování mu vydrželo až do odpoledních hodin, kdy se ustálil na hladině cca 120,00. Poté jen zaznamenal nepatrnou korekci.Včerejší den pak uzavřel na úrovni 120,12.

       Včerejší posílení jenu bylo dáno především spekulacemi o tom, že exportéři budou opět převádět prostředky do své národní měny. Trh předpokládá, že slabšího jenu využije většina těch exportérů, kteří minulý týden zaváhali a konverzi neprovedli.

       Fundamentální situace Japonska se ale stále nelepší. Nezaměstnanost vzrostla na 4,8% velmi blízko lednového maxima na úrovni 4,9%. Dále pak byl zaznamenán větší než očekávaný propad průmyslové výroby (v dubnu o –1,7% m/m, -3,9% y/y). Další negativní zprávou byl nečekaný pokles spotřeby domácností (-4,4% y/y oproti očekávaným –2,3% y/y).

       Kurz GBP/USD

       Včera libra zaznamenala proti dolaru nepatrné posílení. Obchodní den zahájila na úrovni 1,4200. Ještě za japonského obchodování stačila libra oslabit na hladinu 1,4170. Na těchto úrovních se držela až do odpoledních hodin, kdy zaznamenal posílení až na hladinu 1,4220. Nakonec pak libra zakončila včerejší den na úrovni 1,4232.

       Včera byla libra opět pod větším tlakem trhu euro-dolar. Z domácích událostí měla na libru vliv pouze prohlášení britského premiéra. Tony Blair prohlásil, že problémy průmyslníků při exportech chápe, ale že nehodlá do vývoje kurzu zasahovat a že jeho vývoj ponechá čistě na základě tržních sil.

       Odpolední posílení pak bylo způsobeno příznivými výsledky americké spotřebitelské důvěry, díky které se snížily šance na další snížení úrokových sazeb v USA.

       Kurz PLN/USD

       Polský zlotý včera oslabil. Zlotý zahájil své obchodování na úrovni 4,0190. Zlotý ihned po zahájení propadl na hladinu cca 4,0350. Na této hladině se pak držel do konce obchodování. Své obchodování pak uzavřel na úrovni 4,0380.

       Trh je stále nervózní z výsledku zasedání bankovní rady centrální banky. Pravidelné dvoudenní zasedání bylo zahájeno včera. Dnes by pak měl být oznámen výsledek. Trh nepředpokládá, že by mělo dojít ke změně v nastavení úrokových sazeb, a to i navzdory tlaku vyvíjenému ze strany vlády.

      Tyto zprávy pro vás vytváří Trading Komerční banky a.s.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688