TNBiz (TN.cz)
Auto Moto  |  31.07.2010 15:03:00

Dopravci jsou proti rušení SFDI, odmítají také zvyšování sazeb mýtného

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Předsednictvo sdružení českých dopravců Česmad Bohemia je proti uvažovanému zrušení Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), dopravci odmítají také zvyšování sazeb mýtného Informoval o tom mluvčí sdružení Martin Felix.

Zrušení SFDI, o kterém uvažuje současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), by podle Česmadu ohrozilo průběžné financování dopravních staveb z evropských zdrojů.

Zástupci českých dopravců také zásadně odmítají další zvyšování sazeb mýtného, jak ho navrhují členové neformální skupiny dopravních odborníků Dopravní technologicko-ekonomické platformy (D-TEP). Ti tento týden podpořili zvýšení mýtných sazeb pro nákladní auta, podle dopravních expertů "je prostor až pro zdvojnásobení současných sazeb".

Podle dopravců by měl stát nejdříve snížit přemrštěné provozní náklady mýtného systému, který prý ani po třech letech provozu nefunguje správně. "Od mnoha zahraničních dopravců se mýto nevybere vůbec a nikdo ho ani následně vymáhá, nemluvě o uložených pokutách. Zvýšení příjmů z mýtného je nutné realizovat nejprve úsporami v současném systému a zajištěním výběru mýta od zahraničních dopravců, kde se dají nalézt stovky milionů korun. Teprve pak lze uvažovat o případných pohybech sazeb, které však musí zahrnovat zvýhodnění nejmodernějších ekologických vozidel," prohlásil Felix.

Členové D-TEPu chtějí zvýšením sazby mýtného financovat výstavbu dálnic, podle Česmadu je to ale nesmysl. "Ani do budoucna nelze spoléhat na peníze z mýtného jako na rozhodující zdroj financí pro výstavbu dálnic, vždyť za rok se na mýtném vybere zhruba šest miliard korun. Za to by se postavilo méně než 15 kilometrů dálnic, navíc v kvalitě a za cenu, na kterou by kromě státu nikdo nepřistoupil," řekl Felix a dodal, že jakékoliv další zvyšování nákladů českých dopravců by se nutně muselo promítnout do cen. "Ve výsledku by tak vyšší mýtné zaplatili všichni občané," poznamenal Felix.

Dopravci proto navrhují, aby stát na dopravní infrastrukturu hledal peníze jinde. "Jedním z mála logických a dlouhodobě udržitelných řešení je zvýšení podílu výnosu spotřební daně z minerálních olejů do SFDI, a to ze současných 9,1 procenta na 20 procent," navrhl Felix, podle kterého je nekorektní uvažovat o dalším zdaňování, když motoristé odevzdávají do státního rozpočtu zhruba 100 miliard korun ročně.

Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688