Výrobce letadel Aero Vodochody dosáhl v loňském roce zisku 279 milionů korun
PRAHA/ VODOCHODY (MEDIAFAX) - Největší výrobce letecké techniky v České republice, společnost Aero Vodochody, dosáhl v loňském roce zisku 279 milionů korun. Společnost hospodářské výsledky oznámila ve čtvrtek.
Celkové loňské tržby společnosti dosáhly 2,9 miliard korun. Firma si udržuje ziskovost od ukončení restrukturalizace v roce 2007, kdy společnost koupila investiční skupina Penta.
Na hospodářském výsledku se významně podílely především kooperační programy, například výroba a prodej vrtulníků Sikorsky. Z ostatních kooperací se na tržbách podílel program Alenia C-27J, kdy je vyráběna celá střední část křídla pro vojenský transportní letoun Spartan, dále výroba kanónových dveří letounu F/A-18 pro Boeing, podsestavy letounů Airbus pro koncern EADS nebo dveře na dopravní letouny Embraer pro francouzský Latecoere. Vojenský program se na tržbách podílel z přibližně 17 procent, a to zejména díky pokračujícímu dlouhodobému partnerství se vzdušnými silami Armády ČR a podpoře všech letounů vyrobených v Aeru a sloužících v řadě armád po celém světě.
"Aero se v roce 2009 potýkalo s nepříznivou situací na leteckém trhu. Prakticky všechny oblasti civilního leteckého programu byly zasaženy výrazným snížením poptávky. Aeru se však podařilo na tento negativní výkyv zareagovat odpovídajícím způsobem. Proběhlo významné snižování nákladů, a díky dalším aktivitám se podařilo udržet ziskovost na slušné úrovni a rovněž položit základ dlouhodobé konkurenceschopnosti," prohlásil prezident společnosti Ladislav Šimek.
V roce 2009 podepsalo Aero první risk-sharingový projekt s belgickou společností Sonaca. Aero se tak podílí na vývoji náběžné hrany křídla letounu CSeries kanadského výrobce Bombardier. Významným úspěchem pro Aero byl rovněž nový kontrakt z února 2010 na dodávku pilotní kabiny pro americký bojový vrtulník Black Hawk. V roce 2009 Aero investovalo do obnovy strojního parku a technologií celkem 129 milionů korun.
Aero Vodochody, založené před 91 roky, je největším výrobcem letecké techniky v České republice. Zaměřuje se především na spolupráci s předními leteckými výrobci v rámci mezinárodních kooperačních projektů například Sikorsky Aircraft Corporation (vrtulník S-76C a UH-60M Black Hawk), Alenia Aeronautica (střední část křídla letounu C-27J Spartan), Sonaca (vývoj části křídla pro nový letoun Bombardier CSeries), Latecoere (podsestavy Embraer 170/190), Saab (závěsníky JAS-39 Gripen), Spirit Aerosystems (díly a podsestavy B767) či EADS (podsestavy A320/340). V rámci svého vojenského programu je Aero dlouholetým partnerem několika armád, zejména Vzdušných sil Armády České republiky. Do skupiny Aero patří i výrobce podvozků Technometra Radotín, jejíž výroba byla v roce 2009 převedena do Aera, britský výrobce kompozit Rotortech Aero Composites, slovenské středisko oprav, testování a servisu leteckých motorů Clerex Investments a Letiště Vodochody.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?