Zasedne Rada ECOFIN, klíčovým bodem bude reforma dohledu nad finančním trhem
PRAHA (MEDIAFAX) - Balíček legislativních návrhů týkajících se reformy dohledového systému nad finančním trhem EU bude hlavním tématem zasedání Rady ECOFIN. Ministři financí a hospodářství členských zemí se na ní setkají v úterý 13. července v Bruselu, českou delegaci povede náměstek ministra financí Tomáš Zídek.
V reakci na krizi na finančních trzích se členské státy shodly na ustanovení Evropské rady pro systémová rizika a tří evropských dohledových orgánů v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a zaměstnaneckých penzijních fondů a cenných papírů. Ministři financí budou jednat o změnách, které jsou v legislativních návrzích navrhovány v návaznosti na probíhající vyjednávání s Evropským parlamentem. Cílem je zavedení nového systému dohledu od počátku roku 2011.
Protože se bude jednat o první ECOFIN během belgického předsednictví, představí belgický ministr financí své plány v oblasti hospodářských a finančních politik na následující půlrok. Mezi hlavní priority Belgie patří podle informací českého ministerstva financí posílení ekonomického růstu, zabezpečení stabilizace a udržitelnosti veřejných financí, dodržování Paktu stability a růstu, zejména s ohledem na probíhající procedury při nadměrném schodku u většiny členských států, fiskální konsolidace a pokračování práce v otázkách posílení ekonomické koordinace a zlepšení ekonomického řízení.
V rámci provádění strategie Evropa 2020 se Belgie chce věnovat vnitřnímu trhu a obnovení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Ve finanční oblasti by Belgie ráda dokončila již zmiňovanou reformu dohledu nad finančním trhem, prioritou předsednictví je také zlepšení finanční stability a zvýšení ochrany spotřebitelů a investorů. Program belgického předsednictví Radě EU bude projednáván formou veřejné diskuse a tuto část zasedání bude podle ministerstva financí možné sledovat na internetových stránkách Rady.
Radě ECOFIN bude dále představeno nové sdělení Evropské komise k posílené koordinaci hospodářských politik, které bylo vydáno v návaznosti na červnové jednání hlav států a vlád a kterým se intenzívně zabývá skupina vedená předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. Ministři by také měli odsouhlasit další kroky a zadání úkolů, které budou směrovat k zavedení takzvaného evropského semestru pro ex-ante koordinaci hospodářských politik. Ta má spočívat především v úpravě pravidel pro načasování a formát programů stability a konvergenčních programů, jež pravidelně zpracovávají členskými státy.
Ministři financí evropských zemí dále formálně schválí Hlavní směry pro hospodářskou politiku. Ty již v červnu projednala Evropská rada a kladné stanovisko k nim vydal i Evropský parlament. Tyto směry představují - spolu se Směry pro zaměstnanost společný obecný rámec pro priority v rámci strategie Evropa 2020 a budou sloužit jako vodítko pro členské státy při zpracovávání jejich národních programů reforem.
Rada ECOFIN se bude věnovat i provádění Paktu o stabilitě a růstu. Do skupiny zemí podléhajících proceduře při nadměrném schodku (EDP), ve které se nyní nachází již 20 zemí včetně ČR, přibudou další čtyři Bulharsko, Kypr, Dánsko a Finsko. Těm Rada doporučí kroky, které mají podniknout k odstranění nadměrného deficitu. U zemí, kterým právě uplynula šestiměsíční lhůta od zahájení EDP, Rada na návrh Komise zhodnotí, zda tyto státy přijaly účinná nápravná opatření vedoucí k odstranění schodku. Jedná se o 13 států, mezi nimiž nechybí Česká republika.
Na základě dostupných informací Komise shledala, že ČR přijala dostatečná opatření s ohledem na lhůtu pro nápravu nadměrného schodku stanovenou Radou v prosinci 2009. Česká vláda podle EK implementovala konsolidačních opatření v souladu s návrhem rozpočtu pro rok 2010 a přijala dodatečná opatření v průběhu roku 2010 tak, aby zajistila splnění fiskálních cílů. Česká republika musí být dle EK připravena přijmout další dodatečná opatření k dosažení schodku -5,3 % pro rok 2010, budou-li to okolnosti vyžadovat. Bude také zapotřebí blíže specifikovat konsolidační opatření pro roky 2011 až 2013.
Ministři financí v návaznosti na závěry červnové Evropské rady formálně schválí přijetí společné měny Estonskem, včetně stanovení kurzu pro přepočet estonské koruny vůči euru. Estonsko se tak od 1. ledna 2011 stane 17 zemí platící evropskou měnou.
Ministři se v rámci neformální debaty dotknou také otázky připravované nové strategie EU pro vnitřní trh a související Montiho zprávy a prodiskutují výsledky summitu G-20 v Torontu.
Filip Nachtmann, nachtmann@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Reforma důchodů - reforma důchodového systému
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf v bodech krát Kč
- DAX (GDAXI) - aktuální graf akcie DAX (GDAXI) v bodech
- S&P 500 (GSPC) - aktuální graf akcie S&P 500 (GSPC) v bodech
- Dow Jones (DJI) - historický graf v bodech
- S&P 500 (GSPC) - historický graf v bodech
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory