(Kurzy.cz)
Inflace v dubnu o 0.5_ vyšší než v březnu
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců činila v dubnu 4,1 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v dubnu 2001 proti dubnu 2000 dosáhla 4,6 % (vyšší o 0,5 procentního bodu než v březnu), což bylo způsobeno zrychlením růstu cen zejména v oddílech*) potraviny a nealkoholické nápoje a doprava.
Meziměsíčně index spotřebitelských cen vzrostl v dubnu o 0,4 %. Přírůstek ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava,ostatní zboží a služby. Na vývoj indexu spotřebitelských cen v dubnu působil i růst věcně usměrňovaných cen v oddíle bydlení, voda, energie, paliva. Naopak pokles cen pokračoval v oddíle rekreace a kultura. Zvýšení cen potravin bylo důsledkem zejména růstu cen ovoce o 4,4 %, pekárenských výrobků a obilovin o 1,8 %, čerstvé zeleniny o 5,8 %. Ceny masa po poklesu v předchozích dvou měsících v dubnu stagnovaly. U hovězího masa došlo sice k dalšímu poklesu cen o 1,6 %, ceny vepřového masa však vzrostly o 1,0 %. V dopravě nastal obrat ve vývoji cen pohonných hmot, které po šestiměsíčním cenovém poklesu vzrostly v dubnu meziměsíčně v průměru o 2,7 % (přes pokles cen LPG o 8,2 %). V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly zejména ceny finančních služeb o 16,0 %, a to především poplatků za výběr z bankomatu a poplatků za vedení běžného účtu. Mírný růst cen v oddíle bydlení, voda, energie, paliva byl způsoben zvýšením cen tepla o 0,9 %, vodného o 0,7 %, stočného o 1,9 %. Ve stravování a ubytování zaznamenaly zvýšení zejména ceny v závodních jídelnách (o 0,8 %). Pokles cen v oddíle rekreace a kultura byl způsoben stejně jako minulý měsíc především snížením cen tuzemských rekreačních pobytů o 6,0 %.
Jádrová inflace, t.j. meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen počítaný na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, vzrostla v dubnu o 0,3 %, po očištění o sezónní vlivy také o 0,3 %. Tzv. čistá inflace v dubnu ve srovnání s březnem vzrostla o 0,4 %, v porovnání se stejným měsícem předchozího roku činila 3,3 %.
Tzv. čistá inflace je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními. Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován. *) Podle CZ-COICOP (klasifikace individuální spotřeby)
INDEX SPOTŘEBITELSKÝCH CEN duben 2001
*) Podíl průměrů bazických indexů ( prosinec 1999 = 100) za posledních 12 měsíců a předchozích 12 měsíců Poznámka: |
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?