DOWER-D: NWR, Erste, ČEZ, volby!
Pondělní obchodování bylo opět poznamenáno nízkými objemy. A nejen jimi. Velkou roli, právě v souvislosti s objemy, sehrály i utlumené emoce. Právě slůvko "utlumené" těsně souvisí s objemy. Dalším zajímavým rysem včerejšího obchodování byla i skutečnost, že tuzemský akciový trh šel znovu proti proudu.
Akcií pondělí byla akcie NWR, graf 1. Posílila o 3,55%. Reagovala na rostoucí ceny komodit. Za zmínku stojí ale i akcie Erste Bank, graf 2. Na obou akciích, ale i na akciích Komerční banky, graf 3, se včera pozitivně projevil příznivý dopolední sentiment na evropských trzích.
Graf 1, NWR, OS MACD a Bollingerova pásma k 24.5. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, Erste Bank, OS MACD a Bollingerova pásma k 24.5. - pro zvětšení klikněte
Graf 3, Komerční banka, OS MACD a Bollingerova pásma k 24.5. - pro zvětšení klikněte
V západní Evropě to ale bylo později jiné. Do ztrát se dostaly právě finanční tituly. Investory tak znovu trápí dluhové problémy eurozóny. Problémové Řecko ale vystřídaly zprávy ze Španělska. Španělská centrální banka totiž v sobotu převzala spořitelnu CajaSur a španělský premiér navíc řekl, že neupraví úsporný plán i přes hrozbu generální stávky.
To všechno byly a jsou důležité momenty, které ovlivní příští, dnešní a další, obchodování. Praktickým výstupem pondělního obchodování tak byla především zvýšená citlivost na všechny nové a dostupné informace. Počítejme proto s tím, že co nová zpráva - a bude jich v tomto týdnu, především z USA dost - to nový výkyv na akciových trzích. Pokud se týká oborů, musíme věnovat zvýšenou pozornost těžařským oborům, viz vzpomínaná NWR. V nich se projevují především daně, které do těchto oborů pronikají z Austrálie.
A ještě dvě poznámky. (1) Co vlastně přineslo páteční setkání ministrů financí EU? Nic. A obchodování na akciových trzích v Evropě, tentokrát s výjimkou BCPP, tomu odpovídalo. Dokonce se dá konstatovat, že přineslo krok zpět. Proč? Ministři se dohodli, že konkrétnější návrhy, zahrnující také změny v legislativě, připraví do letošního října. A jak je dobře známo, odklad je nejvražednější forma negace. A věci nepomohl, trhům spíš uškodil, ani humbuk Německa z minulého týdne. Mnozí členové EU mají k německému plánu výhrady a tak věc odložili. Výsledky, typicky evropské, výstižně zhodnotil náměstek ministra financí ČR Tomáš Zídek: "Obecně sankce mají velikou podporu, ale všichni řekli, že je na tom hrozně moc práce. Vlastně takhle jak je to navržené, se to vzít nedá." Jinými slovy: operace se zdařila, pacient zemřel.
(2) Ovlivní parlamentní volby ČEZ, graf 4? Nejspíš ano. Obě nejsilnější politické strany v zemi totiž chtějí po volbách změny v ČEZ. Mluví se už také i o novém vedení.
Graf 4, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 24.5. - pro zvětšení klikněte
ČEZ tedy nejspíš čekají po volbách změny. Občanští demokraté chtějí změnit zadávání zakázek firmám s neprůhlednou majetkovou strukturou, což se dnes ve velkém děje a sociální demokraté zase chtějí definitivně zrušit akciový motivační program pro členy vedení. I tyto zprávy domácí akciový trh nejspíš výrazně znejistí. Ostatně dotazy na dění v ČEZ po volbách se množí i na našem pracovním stole.
.
Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?