Výměna bitevníků L-159 za stroje CASA vázne
PRAHA (MEDIAFAX) - Výměna pěti bitevníků L-159 za jeden španělský dopravní letoun CASA je už téměř rok na mrtvém bodě. Jak uvádí páteční vydání deníku E15, z obchodu by dokonce mohlo i sejít.
Ačkoli smlouva mezi ministerstvem obrany a zprostředkovatelem obchodu na české straně, firmou Omnipol, byla uzavřena již loni v květnu, chybí souhlas USA k vývozu podzvukových strojů, které jsou doslova napěchovány americkými součástkami. Bez souhlasu tamní administrativy přitom směnu uskutečnit nelze. „Před volbami je to velice citlivé téma. Zbavit se nepotřebných L-159 byla jedna z priorit bývalé vlády Mirka Topolánka, a tedy i stěžejní úkol šéfa rezortu obrany Martina Bartáka. A teď to vypadá, že se barter uskutečnit nemusí,“ řekl pod podmínkou anonymity český diplomat.
V diplomatických kruzích se nyní spekuluje, že USA s udělením povolení váhají kvůli obřímu tendru na tankovací letadla pro americkou armádu. Jiné zdroje zase tvrdí, že Španělsko, respektive EADS, která je partnerem Omnipolu, by místo bitevníků raději dostala za dopravní letoun zaplaceno. „Nevyjadřujeme se k tématům, která souvisejí s našimi zákazníky,“ reagovala Barbara Krachtová z tiskového oddělení evropského leteckého a zbrojního konsorcia. „Nemohu to komentovat. Musíte se obrátit na ministerstvo,“ vzkázal obchodní ředitel Omnipolu Milan Faltus. Podle ministerstva obrany zavinil roční zpoždění právě český obchodník se zbraněmi. „Náš smluvní partner je společnost Omnipol, která má ve smlouvě závazek předložit požadované povolení neboli takzvaný certifikát konečného uživatele. Ten musí obsahovat podpis EADS,“ uvedla mluvčí úřadu Lucie Kubovičová. Podle dostupných informací nic nenasvědčuje, že by se v dohledné době podařilo souhlas americké administrativy získat.
Výměna pěti a možná až deseti bitevníků se Španělskem byla hlavním argumentem Topolánkova kabinetu, když zdůvodňoval, proč na pořízení dopravních letounů nevypíše výběrové řízení, ale přímo osloví EADS. Stroje CASA C-295 přitom kvůli technickým parametrům označil za nevyhovující náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Postup vlády ostře kritizovala také italská firma Alenia, které neúspěšně nabízela letouny Spartan. Ty upřednostňoval právě i Picek. Barták o povolení k vývozu L-159 jednal minulý týden při své návštěvě Spojených států s ministryní zahraničí Ellen Tauscherovou. Po schůzce uvedl, že schvalování obvykle trvá několik měsíců a že by Česko tuto lhůtu chtělo zkrátit.
„Pan ministr požádal představitele USA o vstřícný přístup k žádosti,“ doplnila Kubovičová. Podle některých informací Američané čekají, zda EADS znovu vstoupí do obřího tendru za 40 miliard dolarů na letadlové tankery. Mateřská firma Airbusu ze soutěže minulý měsíc odstoupila poté, co stáhl nabídku její americký partner Northrop Grumman. USA pak oznámily, že prodlouží lhůtu k podávání projektů o 60 dnů, pokud o to EADS požádá. Vedle výměny jednoho stroje CASA za pět L-159 česká armáda ještě tři C-295 koupí dohromady za 3,6 miliardy korun. Další jednu miliardu pak bude v příštích čtyřech letech stát jejich servisní podpora.
Libor Popela, popela@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory