PROFIL: Topolánek, chlap s gulama končí v čele ODS
PRAHA (MEDIAFAX) - Neotřesitelná pozice Mirka Topolánka v čele ODS se sesypala dva měsíce před parlamentními volbami. Straníci se ho zbavili ve chvíli, kdy v předvolebních průzkumech občanské demokraty poráží političtí konkurenti z ČSSD a řadu voličů jim přetahuje nově vzniklá TOP 09.
Když Mirek Topolánek na kongresu v prosinci 2002 stanul poměrně nečekaně v čele ODS, strana se nenacházela v dobré kondici. Měla za sebou druhou porážku ve sněmovních volbách a z vedení odcházel zakladatel a dlouholetý šéf Václav Klaus. Kromě toho, Topolánek nepatřil k oblíbencům "otce zakladatele". Za vše mluví pověstná Klausova esemeska o "prázdném a falešném Topolovi". Outsiderovi se ale podařilo nemožné, občanští demokraté začali volby vyhrávat. ODS se stala po čtyřech letech vládní stranou a Václav Klaus byl dvakrát zvolený prezidentem.
Porážka přišla až v roce 2008. V krajských a senátních volbách smetla do té doby vládnoucí ODS "oranžová tsunami" vzedmutá Paroubkovou ČSSD. Občanští demokraté ztratili všechny své hejtmany a nadpoloviční většinu v Senátu. Topolánek musel poprvé na kongresu strany obhajovat pozici šéfa strany. Z duelu s pražským primátorem Pavlem Bémem tehdy vyšel ještě jako vítěz a post obhájil.
Další prohra přišla vloni 24. března, kdy padla Topolánkova koaliční vláda. Při hlasování o nedůvěře kabinetu se vedle sociální demokracie, která hlasování vyvolala, proti vládě postavili i rebelové z ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a bývalé poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. Opozice svrhla Topolánkův kabinet 101 hlasy proti 97. O dva dny později podal Topolánek demisi a odstoupila celá vláda.
Třetím Topolánkovým neúspěchem bylo loňské oznámení ČSSD, že socialisté přes uzavřenou dohodu nepodpoří rozpuštění Poslanecké sněmovny, které by umožnilo vypsání předčasných parlamentních voleb. Topolánek se v reakci vzdal svého poslaneckého mandátu. Tento krok nebyl podle politologů příliš promyšlený a odvíjely se od něj mnohé další problémy. Šéfa strany kritizovali i někteří občanští demokraté, protože straně od té doby ve sněmovně chyběl vůdce. Topolánkovi nepomohlo ani to, že v době hlasování o státním rozpočtu nebyl v Praze, ale odjel na Floridu.
Mirek Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně. Vystudoval Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Opavě a poté strojní fakultu VUT v Brně. Před vstupem do nejvyšší politiky pracoval jako projektant a manažer.
Politické zkušenosti sbíral nejprve na komunální úrovni, v letech 1990 až 1994 byl zastupitelem v Ostravě-Porubě. Do ODS vstoupil v roce 1994. O dva roky později se stal senátorem a v prosinci 2002 byl zvolen místopředsedou Senátu. Z horní parlamentní komory odešel v roce 2004, kdy mu skončil mandát. Poslancem byl zvolen v červnu 2006 a po dvou měsících byl jmenován premiérem.
Topolánek je od konce letošního února rozvedený. S bývalou manželkou Pavlou má tři děti dvě dcery a syna. Od roku 2006 žije se současnou místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Lucií Talmanovou (ODS). V červenci 2007 se Topolánkovi a Talmanové narodil syn Nicolas.
Jitka Zadražilová, zadrazilova@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory