(Kurzy.cz)
ČR - pokles HDP za 4Q09 byl revidován ze 4,3 na 3,1%
Národní účty - 4. čtvrtletí 2009 |
Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v posledním loňském čtvrtletí meziročně o 3,1 %, celková zaměstnanost se snížila o 1,9 %. Za celý rok 2009 byl HDP proti předchozímu roku nižší reálně o 4,1 %, zatímco zaměstnanost klesla v průměru o 1,2 %.
* * *
Český statistický úřad se omlouvá za opožděné vydání pravidelné informace „Národní účty“ a časových řad čtvrtletních národních účtů, které bylo způsobeno tím, že těsně před jejich zveřejněním neočekávaně obdržel novou informaci o dani z přidané hodnoty za 4. čtvrtletí 2009. Protože nové údaje významně mění pohled na ekonomický vývoj v posledním loňském čtvrtletí, rozhodl ČSÚ posunout zveřejnění Národních účtů z 9 hodin na 14 hodin. Tento posun umožnil operativně zapracovat nová data a publikovat co nejaktuálnější informace.
* * *
Výkonnost ekonomiky, měřená vývojem*/ hrubého domácího produktu (HDP) očištěného o cenové vlivy, sezónnost a nestejný počet pracovních dní, vzrostla ve 4. čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,7 %. Náznak zotavování ekonomiky signalizovaný již ve 3. čtvrtletí se tak v posledním loňském čtvrtletí potvrdil.
V meziročním srovnání klesl HDP ve 4. čtvrtletí o 3,1 %, v úhrnu za celý rok 2009 pak o 4,1 %. Podstatně menší meziroční pokles HDP ve 4. čtvrtletí než v ostatních loňských čtvrtletích byl důsledkem především nízké srovnávací základny konce roku 2008. Po výrazném propadu v prvním loňském čtvrtletí ekonomika dále klesala i ve čtvrtletí druhém, kdy HDP byl ve srovnatelné časové řadě nejnižší za uplynulé tři roky. V posledních dvou loňských čtvrtletích byl meziroční pokles již méně výrazný, v celoročním úhrnu však ekonomika propadla pod úroveň roku 2007.
Zpřesněný odhad vývoje HDP včetně odvětvové struktury zdrojů a složek výdajů byl zpracován s využitím úplnějších ročních i čtvrtletních informací, které nebyly v době sestavování předběžného odhadu vývoje HDP z 12. února k dispozici, takže musely být jako obvykle nahrazeny odhady a modelovými propočty. Následně se ukázalo, že zejména předběžný odhad vývoje nepřímých daní za 4. čtvrtletí sestavený Ministerstvem financí a výsledky modelových propočtů některých chybějících ukazatelů z administrativních i statistických zdrojů včetně jejich alokace do čtvrtletí se od reálných hodnot bohužel částečně lišily. Původní odhad meziročního poklesu HDP proto byl zkorigován za 4. čtvrtletí ze 4,2 % na 3,1 % a za celý rok 2009 ze 4,3 % na 4,1 %.
Současně se zveřejněním zpřesněného odhadu byly použity inovované metodické postupy pro výpočet výdajů domácností na konečnou spotřebu a propočet plateb za dovoz služeb. Tyto úpravy nijak neovlivňují metodiku výpočtu úrovně ani vývoje hrubého domácího produktu. Podrobný popis uvedených změn je uveden v samostatné příloze.
Zaměstnanost v pojetí národních účtů se po odstranění sezónních vlivů zvýšila ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,2 %, meziročně naopak o 1,9 % klesla. V průměru bylo v roce 2009 v domácí ekonomice zaměstnáno 5 226 tisíc osob, tj. o 62 tisíc, resp. 1,2 % méně než v roce 2008. Zaměstnanost v průběhu roku klesala, v posledním loňském čtvrtletí bylo v ekonomice zaměstnáno v průměru o 63 tisíc osob méně než ve čtvrtletí prvním.
Na nabídkové straně ekonomiky se na meziročním poklesu reálné hrubé přidané hodnoty (HPH) za celý rok 2009 o 4,4 % podílela jednotlivá odvětví v průběhu roku značně diferencovaně. V objemově nejvýznamnějším zpracovatelském průmyslu se tvorba HPH po prudkém mezičtvrtletním propadu v 1. čtvrtletí o více než 10 % postupně stabilizovala, takže ve druhé polovině roku již HPH mezičtvrtletně dále neklesala. Naopak v odvětvích obchodu a podnikatelských služeb byly výraznější mezičtvrtletní poklesy HPH zaznamenány také koncem roku. Významnější přírůstky byly (s výjimkou 1. čtvrtletí) docíleny v peněžnictví a pojišťovnictví a díky telekomunikačním službám také v odvětví dopravy a spojů. Pozitivní příspěvek k růstu HPH ve stálých cenách poskytlo loni odvětví zemědělství, v běžných cenách zde však HPH v důsledku výrazného propadu cen výstupů klesla.
Složky poptávky přispěly k vývoji HDP značně rozdílně:
- Výdaje na konečnou spotřebu byly v celoročním úhrnu o 1,2 % vyšší než v roce 2008 a pozitivně tak přispěly k vývoji HDP v rozsahu 0,9 procentního bodu (p.b.). Veškerý přírůstek přitom byl zabezpečován institucemi zahrnovanými do sektoru vlády. Výdaje domácností nominálně vzrostly meziročně o nepatrných 0,1 %, v reálném vyjádření však s ohledem na vývoj cenového deflátoru klesly o 0,2 %. Zatímco v 1. pololetí se výdaje domácností mezičtvrtletně téměř nezměnily, ve třetím a zejména v posledním čtvrtletí postupně klesaly o 0,5 %, resp. 0,6 %.
- Pokles tvorby hrubého kapitálu v reálném vyjádření za rok 2009 o 17,9 % měl záporný vliv na vývoj HDP v rozsahu 4,5 p.b. Samotná tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně nižší o 8,3 % s negativním dopadem 2,0 p.b. na vývoj HDP. V mezičtvrtletním srovnání se po výrazném poklesu v 1. čtvrtletí o 4,7 % tvorba fixního kapitálu stabilizovala. Zásoby v průběhu roku postupně klesaly, v úhrnu byly nominálně o 42,5 mld. Kč nižší než ke konci roku 2008.
- Úhrnné roční saldo zahraničního obchodu zbožím a službami bylo o 9,9 % nižší než v roce 2008 při shodném meziročním poklesu celkového vývozu i dovozu, což se projevilo negativním dopadem 0,4 p.b. na vývoj HDP. Vyšší meziroční pokles dovozu zboží oproti vývozu (o 14,5 %, resp. o 13,0 %) byl plně kompenzován opačným vývojem u příjmů a výdajů za služby, jejichž vývoz vzrostl o 9,8 %, zatímco dovoz o 24,5 %.
V běžných cenách hrubý domácí produkt v roce 2009 meziročně klesl o 1,5 % na 3 630,4 mld. Kč. Úhrnná cenová hladina vyjádřená implicitním deflátorem HDP vzrostla v průměru o 2,7 %. V průběhu roku deflátor postupně klesal (z 3,7 % v 1. čtvrtletí na 1,4 % ve 4. čtvrtletí).
* * *
Hrubý domácí produkt zemí EU 27 očištěný o vliv sezónnosti vzrostl podle odhadu Eurostatu ve 4. čtvrtletí 2009 mezičtvrtletně o 0,1 %, zatímco meziročně se naopak snížil o 2,3 %. Ze zemí našich hlavních obchodních partnerů klesl v posledním loňském čtvrtletí HDP v Maďarsku o 5,3 %, na Slovensku o 2,7 %, v Německu o 2,4 %, zatímco v Polsku o 2,8 % vzrostl.
* * *
Předběžný odhad vývoje HDP za 1. čtvrtletí bude v souladu s Edičním plánem zveřejněn 12. května.
_______________________
*/ Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny zde uváděné údaje očištěny o změny cen, sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní
Související zprávy:
Předběžný odhad viz - ČR - HDP ve 4Q poklesl mezikvartálně o 0,6%, za rok...
reakce viz ČS - koment k revizi HDP - Recese, která nezačala
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory