Komoditní deník: Zemní plyn prudce zpevnil v reakci na zveřejněný pokles zásob v USA
Trhy s komoditami jeví známky stabilizace. Americký dolar přestává prudce posilovat a drží se kolem 1,47 USD/euro. Přestože poklesy na komoditním trhu nelze přičítat pouze sílícímu dolaru, hrála tato měna obvykle hlavní roli v prudkých pohybech minulých dní. Dolar od minulého pátku posílil k euru o 2,5 %, kdežto některé komodity zažily daleko prudší oslabení. Dalším souhrnným faktorem poklesu komodit je klesající poptávka ke konci roku.
Zlato přes snahu o růst v průběhu dne zakončilo obchodování poblíž svých otevíracích hodnot 1127 USD/barel. Dnes zlato zpevňuje a dostává se až k hranici 1140 USD/barel. Tam by se mohla objevit slabá rezistence. V následujících dnech se neočekávají další prudké poklesy, pokud se dolar bude držet poblíž hranice 1,47 USD za euro.
Ropa WTI včera poklesla o 0,2 % a v průběhu obchodování se dostala i pod hranici 70 USD/barel. Po zveřejnění zásob ropných produktů se trh obává nedostatečné poptávky do konce roku a pokračování započatého poklesu cen ropy. Cenu ropy ovlivňují hlavně statistiky o stavu zásob benzínu, které v minulém týdnu vzrostly o 2,25 mil. barelů. Mexiko si v minulých dnech pojistilo minimální cenu ropy na úrovni 57 USD/barel, což trhům na klidku nepřidává.
Měď opět poklesla na londýnské burze v důsledku rostoucích objemů zásob. Monitorované zásoby se zvýšily na 461 tisíc tun, což bylo nejvíce od dubna. Od konce září se zvýšily o 34 %.
Kukuřice včera vystřelila nejvíce za poslední dva dny poté, co se potvrdila předpověď počasí, a na americkém středozápadě začalo sněžit, což opět zpozdilo ukončení sklizně.
Zásoby zemního plynu v USA klesly poprvé od března a způsobily mohutnou korekci. Zemní plyn vzrostl o více než 8 % a dostal se na jedenáctiměsíční maximum. Americký Department of Energy zveřejnil včera svůj pravidelný report, který překvapil obchodníky. Celkové zásoby klesly o 64 mld. kubických stop na 3,77 trilionu kubických stop (o 1,77 %) v minulém týdnu. Původně se očekával pokles zásob jen o 45 mld. kubických stop. Zásoby jsou v současné době více než 15 % nad pětiletým průměrem (3,26 trilionu kubických stop). V následujících týdnech se v USA navíc očekávají podprůměrné teploty. Zemní plyn používá k vytápění 52 % amerických domácností. Úplně jiná je situace na trhu se zemním plynem ve Velké Británii. Tam naopak nízká poptávka způsobila pokles ceny. Denní dodávky z Norska do Británie činí 47 mil. kubických metrů.
Podle britské banky Barclays překvapí opět investory rostoucí poptávka po komoditách v roce 2010. Tento rok počítá celkem s 60 mld. dolarů investovaných do komoditních trhů. Velká část investorů se dívá na komodity jako nejvýnosnější finanční aktivum a dobré zabezpečení proti nestabilitě měn. Banka doporučuje kupovat průmyslové kovy a obiloviny.
Více z dnešního komoditního deníku naleznete na našich stránkách ZDE...
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?