Daily: Úterní příliv nových dat zanechal smíšené dojmy
Úterní obchodování vrátilo obchodníky zpět na zem, když akciové indexy zamířily znovu do červených čísel a korigovaly tak silný pondělní růst. Nervozitu do řad obchodníků zasela přitom již asijská seance, která sebrala vítr z plachet především čínským akciím poté, co hlavní čínský bankovní regulátor varoval domácí banky, které neplní požadavky kapitálové přiměřenosti, že budou čelit sankcím, jež by mohly zahrnovat omezení zahraničních investic, nebo rozvoje domácích poboček. Masivní úvěrová expanze, spuštěná čínskou vládou ve snaze stimulovat domácí ekonomiku, by totiž v budoucnu mohla dostat čínské banky do značných problémů, když zřejmě budou čelit růstu nekvalitních úvěrů, který by mohl výrazně omezit jejich schopnost úvěrovat soukromý sektor.
Slabší data pak v odpoledních hodinách navíc nabídly také Spojené státy. Ty zveřejnily první revizi růstu HDP v 3Q, která nakonec snížila původně odhadovaný růst americké ekonomiky z 3,5 % na 2,8 %, k čemuž přispělo výrazné snížení odhadu růstu výdajů na osobní spotřebu, které rostly pouze o 2,9 %. Ani další data navíc prostor k optimismu nenabídla. Ceny domů ve dvaceti amerických metropolích sice popáté v řadě dokázaly v září stoupat, meziroční kontrakce však klesla ze srpnových 11,3 % na 9,4 %, zatímco většinový konsenzus počítal s kontrakcí dosahující pouze 9,1 %. Hůře si vedl také listopadový index výrobní aktivity v richmondském okrsku Federálního rezervního systému, který proti očekávání klesal z říjnových 7b. na 1b., zatímco většinový konsenzus počítal s jeho růstem na 10b. Richmondský Fed index se tak zařadil bok po boku k podobnému indexu pro New York a znovu rozvířil obavy, že by expanze amerického výrobního sektoru mohla začít pozvolna uvadat vzhledem k tomu, že řada firem začíná vyrábět do skladů.
Jediné dvě dobré zprávy, co se makroekonomických dat týká, tak včera přinesly pouze index podnikatelského klima v Německu (IFO) a index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Ty dokázaly překvapit růstem nad očekáváním analytiků, přesto včera tato lepší čísla nepostačila k tomu, aby indexy dokázaly udržet své pondělní zisky. Jen V Evropě si tak německý DAX odepsal 0,55 %, zatímco v USA index Dow Jones ztratil 0,17 %. K tomu, že byly nakonec úterní ztráty v USA takto nízké, přispělo ještě večerní zveřejnění minutes amerického Fedu. Důvěra členů FOMC v sílu oživení americké ekonomiky podle tohoto zápisu totiž narůstá, a to i přesto, že by jej nemělo doprovázet také oživení na trhu práce. Členové Fedu se při své diskusi ze začátku listopadu opětovně vyslovili ve prospěch udržení velmi nízkých sazeb na dostatečně dlouhou dobu, i když zároveň zmiňovali rizika, která by mohla vzniknout díky možné spekulativní aktivitě.
Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE...
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?