Daily: Světové indexy znovu pod tlakem, dolar zůstává na 1,49 EUR/USD
Čtvrteční seance vrátila obchodníky zpět na pevnou zem, když akciové indexy v Evropě i v USA zkorigovaly část ze silného růstu, kterým si procházely v posledních dvou týdnech.
Na hlavní burzovní indexy tentokrát negativně dolehla nejen slabší ekonomická data z minulých dnů, ale i několikanásobné snížení investičního doporučení od analytiků banky Merrill Lynch, které se týkalo několika firem technologického sektoru, včetně společnosti Intel. Akcie Intelu tak jen včera ztratily 4,08 %, zatímco cena akcií dalšího technologického obra, společnosti Texas Instruments, klesla o 3,38 %.
Z důležitých makrodat včera přišly na řadu britské výsledky maloobchodních prodejů, které v říjnu rostly o 0,4 %, což byl výsledek dvě desetiny pod většinovými odhady trhu. Odpoledne pak za pozornost stály ještě čísla ze Spojených států, která sice dokázala příjemně překvapit, reakce obchodníků na ně však byla jen vlažná. Počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA zůstaly minulý týden beze změny na 505 tis., což vyslalo další ze signálů, že se situace na trhu práce začíná pozvolna stabilizovat. Výrazného zlepšení se naopak dočkala výrobní aktivita v okolí města Philadelphie, když se philadelphský Fed index dokázal v listopadu překvapivě vyhoupnout z říjnových 11,5b. na 16,7b., což byl výsledek výrazně nad většinovými odhady analytiků. Včerejší čísla z výrobního sektoru částečně uklidnila obchodníky vystrašené pondělními výsledky z New Yorku, kde se výrobní aktivita v listopadu dočkala výrazného útlumu.
Lepší čísla z USA včera ale výprodej na akciových trzích zastavit nedokázala. Slabší výsledky amerických maloobchodních prodejů a středeční čísla z trhu s bydlením včera dolehly na akciové indexy, které se dostaly pod značný prodejní tlak. Jen v Evropě tak ztratil německý DAX 1,48 %, zatímco v USA odepsal index S&P500 1,34 % ze své hodnoty. Obavy z vývoje největších světových ekonomik poté, co začne odeznívat fiskální a monetární expanze, nezmírnil ani nový výhled OECD, která zvýšila odhad růstu pro hlavní ekonomiky vyspělého světa do nadcházejícího roku. Podle nových prognóz by tak v příštím roce měla ekonomika Spojených států zrychlit na 2,5 %, zatímco země evropské šestnáctky by si měly připsat růst o 0,9 %.
Dnes v brzkých ranních hodinách rozhodovala o úrokových sazbách Bank of Japan. Ta podle širokého očekávání na sazbách nic nezměnila, když ty i nadále zůstávají na 0,10 %. Zároveň však banka nabídla o něco optimističtější scénář vývoje japonské ekonomiky, které by měly i nadále pomáhat podpůrná opatření učiněná doma i v zahraničí, a to i přesto, že by domácí poptávka měla zůstat i nadále poměrně slabá.
Kalendář
Páteční ekonomický kalendář tentokrát zeje prázdnotou. Ze Spojených států se totiž nedočkáme jediného silnějšího makro ukazatele. První a pro tento den i poslední data tak přišla již v brzkých ranních hodinách z Německa, kde byly zveřejněny říjnové výsledky indexu cen výrobců (PPI). Ten vykázal nulový růst a skončil tak za většinovým očekáváním analytiků (+0,1 %).
Ani Evropa již žádná nová čísla nepřinese a tím posledním zajímavým proto zřejmě bud až krátce před polednem projev šéfa Evropské centrální banky Jean-Claude Tricheta, který může na konferenci ve Frankfurtu nabídnout zajímavé myšlenky na téma výstupní strategie ze současné monetární expanze, kterou bude muset dříve nebo později začít ECB uplatňovat.
Nedostatek silnějších makrodat, v kombinaci s koncem výsledkové sezóny a končícím týdnem, dnes může být předzvěstí klidné obchodní seance s jen mírnou volatilitou. Situace na trzích zatím totiž zůstává stabilizovaná (navzdory včerejším výprodejům), když růstové rally z minulých týdnů stále dostatečně podpírá hojnost likvidity, kterou na finančních trzích udržují hlavní světové centrální banky. Jakákoli korekce tak, právě díky dostatečné likviditě, může mít v blízké budoucnosti jen krátkého trvání, a to minimálně do doby, než budou centrální banky nuceny postupně začít odstraňovat svá podpůrná opatření.
Devizový trh FX
Americký dolar i včera osciloval poblíž hranice ceny 1,49 EUR/USD, kolem které se drží v rozmezí jednoho centu již od poloviny minulého měsíce. Včerejší seance a výprodej na akciových trzích dolaru tentokrát svědčila, když ten na páru s eurem krátce zpevnil dokonce až na cenu 1,4837 EUR/USD. Navečer, kdy americké indexy část ze svých ztrát dokázaly umazat, se ale pod tlak dostala také americká měna, která nakonec zakončila čtvrteční seanci na páru s eurem silnější pouze o 0,35 % na ceně 1,4912 EUR/USD. Situace na euro-dolaru se tedy ani nadále nijak nemění a zůstává stabilizovaná. Zatímco dalšímu růstu společné měny brání její viditelná překoupenost nad hranicí 1,50 EUR/USD, ke zpevňování dolaru brání stále přítomný optimismus na světových trzích, v kombinaci s extrémně nízkými úrokovými sazbami v USA. Zatímco krátkodobý výhled podle nás může i nadále svědčit mírně evropské měně, výhled do dalšího roku již pro euro tolik příznivý být nemusí, když by postupné ukončování fiskální a monetární stimulace největších světových ekonomik mohlo vnést do řad obchodníků opět nervozitu, která by nahrávala především americkému dolaru.
Nervózní obchodování na akciových trzích a nejsilnější výprodej akcií v tomto měsíci, pomohly včera zejména japonskému jenu, který zpevňoval na všech nejvíce obchodovaných párech. Jen k dolaru tak rostl o 0,44 %, až k ceně 88,90 USD/JPY, zatímco například na páru s eurem uzavřel čtvrteční seanci silnější na ceně 132,60 EUR/JPY. Japonské měně se v posledních dnech daří navyšovat své dřívější zisky, když postupně vyplouvá na povrch, že hlavní centrální banky světa v nejbližší době nemají v plánu začít se zvyšováním úrokových sazeb. JPY dokázal na svůj včerejší růst navázat i během dnešního rána, kdy rostl na všech párech poté, co Bank of Japan podle očekávání ponechala sazby beze změny a navíc zveřejnila svůj lepší výhled pro vývoj japonské ekonomiky, která by měla výrazně těžit z oživení zahraničního obchodu. Z toho těžila i v 3Q, kdy překvapila růstem HDP o 1,2 %. I do dalších dnů si může japonská měna své získané pozice poměrně pohodlně udržovat, vzhledem k tomu, že díky finanční krizi přišla o svou hlavní nevýhodu z minulých let, kterou byla vysoká úroková mezera.
Pod největší prodejní tlak se včera naopak dostala britská libra. Ta slába jak na páru s jenem a dolarem, tak na páru s evropskou měnou, ke které zeslábla až k ceně 0,8950 EUR/GBP. Na tu včera negativně dolehl nejen sentiment na akciových trzích, který nesvědčil investicím do rizikovějších aktiv, ale i domácí data. Britské maloobchodní prodeje totiž třetím měsícem v řadě nedokázaly naplnit většinové očekávání, když se tentokrát zvyšovaly pouze o 0,4 % poté, co v minulých dvou měsících dosáhly nulového růstu. Výrazného zvýšení proti očekávání se navíc dočkalo také zadlužení veřejného sektoru, jež se zvyšovalo o 11,4 mld. liber. Britský veřejný dluh již činí téměř 60 % HDP a jeho strmý růst obchodníkům připomíná, jak bolestivým může být v příštím roce po volbách pro britskou ekonomiku nutný návrat k fiskální disciplíně. Ten může tempo růstu Británie na dlouhá léta velmi výrazně zbrzdit, což může být ještě umocněno stavem domácího bankovního sektoru a nutností pozvolna odstraňovat monetární berličky, kterými ekonomiku dočasně podpírá Bank of England.
Více z dnešního daily naleznete ZDE....
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 19.12.2024
Natural 95 35.68 Kč | Nafta 34.81 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla