(Kurzy.cz)
ČR - revize HDP ve 2Q zhoršila původní odhady, HDP rostl jen o 0,1%
Národní účty - 2. čtvrtletí 2009 |
Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 5,5 %, celková zaměstnanost se snížila o 1,6 %. Ve srovnání s 1. čtvrtletím HDP vzrostl o 0,1 %, zaměstnanost však dále klesla (o 1,2 %).
* * *
Propad ekonomiky měřený vývojem hrubého domácího produktu se podle disponibilních datových zdrojů v uplynulém čtvrtletí zastavil. Po dvou výrazných mezičtvrtletních poklesech* - o 1,3 % v posledním loňském a zejména o 4,8 % v prvním letošním čtvrtletí – HDP ve 2. čtvrtletí nepatrně mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 %.
Meziročně HDP ve 2. čtvrtletí klesl o 5,5 %, tj. nejvíce za dobu existence samostatné České republiky. V úhrnu za 1. pololetí byl vytvořen o 5,0 % nižší HDP než ve stejném období roku 2008 (pokles v 1. čtvrtletí byl upřesněn na 4,5 %).
Poznámka redakce: Podle předběžných údajů rostl HDP ve 2Q o 0,3% mezikvartálně a poklesl o 4,8% meziročně.
Na nabídkové straně ekonomiky přispěl ke stabilizaci mezičtvrtletního vývoje celkové hrubé přidané hodnoty (HPH) především zpracovatelský průmysl, který (po propadu o 9,5 % v prvním čtvrtletí) ve 2. čtvrtletí zvýšil výkonnost o 1,3 %. Významný byl i příspěvek stavebnictví, které oproti 1. čtvrtletí vzrostlo o 2,6 %. Naopak dále klesal ekonomický výkon odvětví obchodu (včetně opravárenství a prodeje pohonných hmot) o 1,4 % a energetiky o 12,1 %.
V meziročním srovnání měl největší vliv na celkovou HPH propad zpracovatelského průmyslu (o 12,8 %). Značné meziroční poklesy postihly odvětví energetiky (o 21,9 %), obchodu (o 8,3 %), dopravy (o 7,0 %) a podnikatelských služeb (o 4,2 %).
Vývoj daní z produktů, které zahrnují hlavně daň z přidané hodnoty a spotřební daně, celkový pokles HDP téměř neovlivnil, když v meziročním srovnání tato daň klesla pouze o 0,6 %.
Jednotlivé složky poptávky přispěly ve 2. čtvrtletí k meziročnímu i mezičtvrtletnímu vývoji ekonomiky značně diferencovaně:
- Zvýšení výdajů na konečnou spotřebu meziročně o 1,9 % mělo na HDP pozitivní vliv 1,3 procentního bodu (p.b.). Podílelo se na něm zvýšení výdajů jak domácností, tak i institucí zahrnovaných do sektoru vlády. Nevýrazný meziroční nominální růst výdajů domácností o 2,2 % byl jen mírně ovlivněn zvýšením spotřebitelských cen, takže v reálném vyjádření tyto výdaje vzrostly o 1,6 %. Výdaje institucí vládního sektoru zahrnované do výdajů na konečnou spotřebu byly o 2,7 % nad úrovní loňského 2. čtvrtletí. Podstatně se zde projevilo zvýšení nákladů zdravotních pojišťoven na zdravotní péči. Mezičtvrtletně výdaje na konečnou spotřebu vzrostly o 0,2 %, když výdaje domácností byly vyšší o 0,3 %, zatímco vládní výdaje o 0,2 % klesly.
- Meziroční pokles tvorby hrubého kapitálu se dále prohloubil z 18,1 % v prvním na 24,9 % ve druhém čtvrtletí. Záporný vliv této výdajové složky na vývoj HDP tak dosáhl 6,1 p.b. Samotná tvorba fixního kapitálu byla meziročně nižší pouze o 7,2 %, výrazný pokles však byl zaznamenán u zásob. Jejich snížení v běžných cenách v průběhu 2. čtvrtletí bylo odhadnuto na 32,2 mld. Kč, zatímco ve stejném čtvrtletí loňského roku zásoby o 7,4 mld. Kč vzrostly. Mezičtvrtletně se tvorba hrubého kapitálu snížila o výrazných 8,7 %, z toho fixního o 1,2 %.
- Aktivní saldo zahraničního obchodu zbožím a službami v běžných cenách (+ 56,7 mld. Kč) bylo o 8,5 mld. Kč vyšší než v loňském 2. čtvrtletí. Ve stálých cenách však bylo celkové saldo (čistý vývoz) vlivem značně rozdílného vývoje vývozních a dovozních cen meziročně horší o 7,8 %, vývoz v reálném vyjádření klesl o 16,6 % a dovoz o 17,0 %. Čistý vývoz tak měl na meziroční vývoj HDP negativní vliv 0,7 p.b. V mezičtvrtletním srovnání nastal ve 2. čtvrtletí pozitivní obrat, když vývoz vzrostl o 1,1 %, zatímco dovoz se snížil o 1,6 %.
V běžných cenách hrubý domácí produkt meziročně klesl o 2,1 % na 903,0 mld. Kč. Úhrnná cenová hladina vyjádřená implicitním deflátorem HDP vzrostla o 3,6 %.
Se snížením výkonnosti ekonomiky souvisel i pokles zaměstnanosti, která se po odstranění sezónních vlivů snížila ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 1,2 % a meziročně o 1,6 %. V ekonomice bylo ve 2. čtvrtletí zaměstnáno (podle metodiky národních účtů) průměrně 5 179 tisíc osob, o 83 tisíc méně než ve stejném čtvrtletí loňského roku.
* * *
S ohledem na změny v datových zdrojích let 2007 a 2008 a s cílem poskytnout maximálně aktuální informace o trendech vývoje ekonomiky v podmínkách ekonomické krize provedl Český statistický úřad mimořádnou revizi časových řad čtvrtletních národních účtů, kterou nyní zveřejňuje. Upozorňuje však, že ukazatele za rok 2008 budou dále zpřesněny v návaznosti na nyní dokončovanou úplnou soustavu ročních národních účtů a budou publikovány spolu se čtvrtletními účty za 3. čtvrtletí dne 9. prosince. Rozsah stávajících úprav HDP ve čtvrtletní periodicitě ilustruje následující tabulka.
Zdroj: ČSÚ
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory