(Kurzy.cz)
ČS - koment 24.8. - týdenní restart
O Makro data: Z dat zveřejňovaných tento týden má největší potenciál k ovlivnění dění na finančních trzích údaj o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Čeká se výrazný růst, na kterém by se mimo jiné měl podílet vzchopující se automobilový sektor. U spotřebitelské důvěry se čeká růst, lehko ovšem může dojít k dalšímu poklesu a tedy zklamání na trhu. Hlavní příčinou našeho spíše pesimistického pohledu na spotřebitelskou důvěru je stále slabý trh práce. Prodeje nových domů by měl potvrdit počínající oživení sektoru rezidenčních nemovitostí naznačené daty z minulého týdne. Páteční údaje o vývoji osobních příjmů a výdajů budou nepochybně sledovány velmi pečlivě, protože stav spotřebitelské poptávky bude klíčový pro udržitelnost a intenzitu oživení v USA. Podobně jako u spotřebitelské důvěry jsme momentálně spíše lehce pesimističtí. PCE index jádrový by měl ukázat pokračující dezinflační tlaky dané jednak nižší poptávkou a jednak zpožděným vlivem slabého trhu s rezidenčními nemovitostmi.
FX a FI:
O Výnosy na dlouhém konci výnosové křivky minulý týden proti našemu očekávání ještě mírně klesly, což přičítáme setrvačnosti momenta a krátkodobého sentimentu spíše než vlivu zveřejňovaných údajů. Tento týden by měl ve směru k růstu výnosů působit údaj o objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, naopak spotřebitelská důvěra a osobní příjmy a výdaje by mohly naopak tlačit na pokles. Celkově by se ovšem měl postupně prosazovat obrat ke krátkodobému růstu výnosů zpět do okolí 3,80% u desetiletého státního dluhopisu. U dolaru můžeme čekat tlak na hladinu 1,43, za pravděpodobnější pokládáme , že v týdenním horizontu vydrží.
O Makro data: V Evropě bude nejsledovanější německý konjunkturální index IFO. Měl by potvrdit pozitivní zprávu indexu ZEW a indexů nákupních manažerů a tedy dále povzbudit optimismus ohledně vývoje evropských ekonomik. Meziroční růst agregátu peněžní zásoby M3 a předběžný meziroční změna německého CPI by zase měly potvrdit aktuální bezinflační prostředí a perspektivu relativně nízké inflace i ve střednědobém horizontu. Na konci týdne bude zveřejněna sada indikátoru důvěry za eurozónu, která by opět měla potvrdit zlepšování stavu ekonomik v EU.
O FI: Kombinace vlivu vývoje v USA a domácích impulsů by měla směřovat výnosy směrem vzhůru.
CEE region
O Makro data: Regionu bude vévodit zasedání maďarské CB. Zde čekáme pokles o 50 bodů, umožňuje to zejména stabilnější forint po opadnutí největší vlny regionální rizikové averze. Ekonomika zůstává stále slabá, ve 2Q/09 ještě stále q/q propadávala (na rozdíl od ČR i SR), takže nižší sazby potřebuje jako sůl. Maďarské maloobchodní tržby po minulém týdnu, kdy byly zveřejněny slabé mzdy, zůstanou slabé, u polských bude zajímavé, jestli v agregátním vyjádření převáží pokles zaměstnanosti nebo stále pěkný růst mezd. Nakonec, v pátek polské HDP za 2Q/09, mělo by potvrdit, že 2Q/09 ekonomika rostla a že se tak letos recesi vyhne.
O FI a FX: Cut v Maďarsku a lepší než očekávaný růst v 2Q/09 v Polsku by mohl podpořit PLN vůči HUFu.
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?