(Kurzy.cz)
ČS - koment 15.6. - týdenní restart
O Makro data: Tento týden v Americe bude především ve znamení inflačních ukazatelů. Přestože se stále více mluví o inflačních rizicích spojených se stimulační politikou hlavních centrálních bank, zůstává stále bezprostřednějším rizikem jednoznačně deflace. Zatím je toto riziko stále spíše teoretické a data by to měla potvrdit. Meziročně dominuje vliv základny (ropa), což by mělo být zřetelně vidět z rozdílu ve vývoji celkové inflace a jádrové inflace. Celková by se sice měla dostat zřetelně do mínusu, ale trh to bude ignorovat, protože se momentálně soustřeďuje na jiné faktory, především očekávané oživení světové ekonomiky. Z dalších dat by zahájené stavby domů a stavební povolení měly potvrdit slabost sektoru rezidenčních nemovitostí a průmyslová výroba trvající slabost výrobního sektoru. Obě data by tak měla tlumit optimismus. Index předstihových ukazatelů by měl potvrdit blížící se odražení ode dna, zatímco očekávaná hodnota indexu filadelfského Fedu ukazuje na pozvolnost oživení.
O FX a FI: Výnosy státních dluhopisů by se měly stabilizovat po korekci z konce minulého týdne. Slabší data by mohla korekci prohloubit. Dolar se motá kolem hladiny 1,40 a asi tam vydrží. Pokud by slabá data podlomila optimismus, mohl by ještě posílit.
O Makro data: V Evropě ze zajímavých dat pouze index ZEW, u kterého se čeká další zlepšení. Promluví několik členů bankovní rady ECB, mezi nimi Weber od kterého lze čekat další várku ostře jestřábích skřeků.
FI: U výnosů a swapových sazeb lze čekat podobný vývoj jako v USA, tedy stabilizaci po korekci s rizikem dalšího mírného poklesu, pokud by data vyvolala pochybnosti o oživení.
CEE region
O Makro data: V Polsku příští týden data z průmyslu. Očekáváme zlepšení, v květnu propad jenom o 6,6%, výrazně lepší než v dubnu i ve zbytku regionu. Také ceny v průmyslu by měly meziměsíčně přidat o 0,8%, meziročně ještě zpomalí, na 4.6%. V ČR spíše druhořadá data, největší pozornost se upírá na maloobchod – tam kvůli stále probíhajícímu propouštění a nízkému růstu mezd čekáme propad o více než 4%. Ani to, ani další data však nebudou mít na obchodování vliv.
O FI a FX: Měny minulý týden korigovaly ztráty které utrpěly po zprávách o možné devalvaci Lotyšského latu. Lotyšská vláda totiž škrtá výdaje kde se dá, hledajíc dohodu s MMF. Nejlépe se dařilo forintu, který se vrátil až na „před-latové“ hodnoty. I nadále očekáváme trvání zvýšené volatility, prozatím žádné výrazné dlouhodobější změny trendu.
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- ČS - koment 15.8. - týdenní restart
- ČS - koment 15.11. - týdenní restart: Spousta dat, vliv zadlužení v Evropě
- ČS - koment 29.11. - týdenní restart
- ČS - koment 18.4. - týdenní restart
- ČS - koment 7.6. - týdenní restart:
- ČS - koment 12.4. - týdenní restart
- ČS - koment 28.6. - týdenní restart
- ČS - koment 27.4. - týdenní restart
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory