Tůma: Během příštího roku bychom se mohli pozvolna odlepit ode dna
PRAHA (MEDIAFAX) - Nejbližší dvě čtvrtletí budou hodně těžká, neboť dopady krize se začnou naplno projevovat, pak už by se propady mohly zastavit, situace stabilizovat a během příštího roku bychom se mohli pozvolna odlepit ode dna. Uvedl to v on-line rozhovoru na serveru www.respekt.cz guvernér ČNB Zdeněk Tůma.
Podle guvernéra České národní banky (ČNB) ještě nedošlo k plnému obnovení důvěry na finančních trzích, takže k odlepení ode dna ještě nějaký kus cesty chybí.
Tůma mimo jiné uvedl, že "česká ekonomika patřila v této dekádě k nejúspěšnějším na světě, růst byl poměrně vyvážený, tj. nebyl to jen růst spotřeby, investic, či vývozu, ale všechny tyto složky se na něm podílely. Samozřejmě důležitou roli sehrál i příliv zahraničních investic, včetně know-how, ale bez dobré kvalifikace českých lidí by k tomu nedošlo. Kromě toho se naši lidé poměrně rychle začali prosazovat ve vedení firem pod vlastnickou zahraniční kontrolou a dnes se začínají uplatňovat i v mezinárodních strukturách těchto zahraničních firem."
O současné ekonomické krizi Tůma už na dopoledním semináři v senátu prohlásil, že věří v oživení, ale je opatrný uvést, kdy k němu dojde. Vstup do eurozóny není podle Tůmy pro Česko řešením. Koruna má stále důvěru a ovlivňováním jejího kursu může ČNB lépe reagovat na potřeby české ekonomiky.
Při vysvětlování možných příčin krize guvernér uvedl, že většina významných centrálních bank si uvědomila, že nelze efektivně "cílovat" inflaci a zároveň kurs a začala preferovat cenovou stabilitu. Pak ale šokově udeřila masivní nabídka levné pracovní síly z Asie. Ta vedla k velkým tlakům na snižování cen. Za této situace i stabilizace inflace na nízké úrovni mohla de facto znamenat skrytou expanzivní měnovou politiku. "Bankéři se asi neměli bát deflace či nulové inflace," soudí guvernér.
Amerika pak přestala spořit a spotřebu řešila půjčkami. "V současné době, kdy Amerika a Británie začínají více šetřit, což krizi nevyřeší, je nutné, aby Asie podporovala poptávku a byla tak zachována globální rovnováha," prohlásil guvernér.
Za centrální bankéře prohlásil, že mnohdy nedokázali přesně určit, kde hrozí bankám největší riziko. "Bohužel sofistikovanost finančních produktů je dnes vysoká, takže je to obtížné," poznamenal. Regulační pravidla jsou podle něj dostatečná, ale dostatečně nebyla využívána.
Co se týče budoucí regulace a státní intervence konstatoval, že určitě bude převažovat konzervativní přístup. "Přílišná regulace je ale nesmírně nákladná, takže nepřestřelovat," doporučil.
David Vandrovec, Štefan Weber, vandrovec@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory