Týden na devizovém trhu (14.7.2008)
CZK/EUR
Koruna v uplynulém týdnu opět posunula hodnotu historického maxima. Jeho současná hodnota je 23,42 CZK/EUR. Po většinu týdne se koruna obchodovala mezi 23,50 – 23,60 CZK/EUR.
Česká koruna společně s okolními regionálními měnami stále profituje z trvajícího zájmu zahraničních investorů, kteří stahují svá aktiva z dolaru a akciových titulů a vkládají je do měn a komodit. Nejsilnější úrovně vůči euru dosáhl také polský zlotý a maďarský forint.
Zveřejněné fundamenty z české ekonomiky vedly k přechodnému oslabení koruny. Jednalo se o index spotřebitelských cen, který v květnu vzrostl o 6,7 % (čekalo se 7,0 %), a o průmyslovou výrobu, která v květnu rostla jen o 3,4 % (čekalo se 6,0 %). Zpomalení u průmyslové výroby naznačovaly již dříve zveřejněné exporty, které meziročně stagnovaly. Je patrné, že se silná koruna již začíná v datech projevovat. Díky zajišťovacím operacím exportérů se plný dopad projeví se zpožděním pravděpodobně na konci roku. Proti silné koruně slovně intervenovali představitelé ČNB. Jejich slova ale zůstala bez odezvy.
V tomto týdnu budou sledovanou veličinou květnové maloobchodní tržby, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Trh očekává pokles tempa růstu na 2,5 % meziročně, za duben rostly o 4,6 %. Další zprávou bude index průmyslových cen za červen, zde trh očekává růst o 5 % meziročně.
Pokud bude zájem o region ze strany zahraničních investorů trvat, může koruna také v tomto týdnu vylepšit hodnotu dosavadního maxima. Podle technické analýzy se koruně otevírá cesta až k 23,00 CZK/EUR.
Předpokládáme, že by se v tomto týdnu měla koruna udržet mezi 23,30 – 23,70 CZK/EUR.
Koruna je nyní o více než 15 % silnější než byla před rokem. I když stále posiluje, lze si jen těžko představit, že by stejným tempem posilovala i nadále. Očekáváme, že se silná koruna v dalších měsících projeví v domácích ekonomických datech – zhoršení exportu, průmyslové výroby. Koruna by pak mohla i výrazněji zkorigovat a oslabit nad 25,00 CZK/EUR.
CZK/USD
Výrazně posílila česká koruna také proti americkému dolaru. V průběhu týdne se pohybovala kolem 14,95 CZK/USD. Na nové maximum se dostala až v pátek odpoledne, kdy díky slábnoucímu dolaru dosáhla až na 14,74 CZK/USD. Vůči euru měl dolar tendenci slábnout. Téměř během celého týdne se kurz držel kolem hodnoty 1,5700 USD/EUR. V jeho závěru začal dolar výrazně ztrácet a dostal se až k 1,5950 USD/EUR.
V úvodu týdne dolaru chyběly impulsy, které by mu ukázaly směr. Negativně dolar reagoval na zvyšující se cenu ropy, která rostla v důsledku napětí mezi Izraelem, Íránem a USA.
Zajímavých zpráv z ekonomiky jsme se dočkali až v pátek. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity překvapil mírným růstem na 56,6 bodů, trh očekával pokles na 55,5 bodů. Zahraniční obchod za květen dopadl také lépe, když se deficit snížil na 59,8 mld. USD. Za výrazným propadem dolaru ale znovu stojí obavy z krize na úvěrovém trhu. Největší poskytovatelé hypoték v USA firmy Fannie Mae a Freddie Mac se dostaly do potíží a cena jejich akcií se výrazně propadla. Ve večerních hodinách přišel šéf Fedu Bernanke s prohlášením, že obě instituce podpoří dodatečným poskytnutím likvidity. Tím trhy částečně uklidnil.
Mezi důležité události tohoto týdne patří v úterý zveřejněný německý ZEW index za červenec (očekává se pokles o 55,0 bodů). Další zprávy přijdou z USA. V úterý maloobchodní tržby za červen a ve středu index spotřebitelských cen také za červen. Nepředpokládáme, že by dolar ve zmíněných datech našel podporu. Důležité bude jak se vypořádá s problémy kolem poskytovatelů hypoték a s vysokou cenou ropy.
Koruna by se měla v tomto týdnu držet mezi 14,70 – 15,10 CZK/USD.
Dolar se sice nyní relativně stabilizoval, ale v dalších měsících bychom se ještě mohli dočkat dalších poklesů přes 1,6000 USD/EUR. Vzhledem k očekávanému oslabení české koruny vůči euru bychom se již nemuseli dočkat dalšího výraznějšího posílení české koruny vůči americkému dolaru. Situace na americkém dolaru by se ale měla postupně zlepšit a ten by se pak mohl vrátit k 1,5000 USD/EUR. Vůči české koruně by pak mohl zamířit směrem k 16,50 CZK/USD.
CZK/SKK
Uplynulý týden byl pro slovenskou korunu důležitý. Dozvěděli jsme se poslední neznámou a to konverzní kurz, při kterém Slováci smění své úspory při přechodu na euro. Jeho hodnota byla stanovena na 30,126 SKK/EUR, což odpovídá úrovni centrální parity v režimu ERM II.
Na zveřejněnou zprávu slovenská koruna nijak nereagovala. Celý týden se držela v blízkosti 30,30 SKK/EUR. Nyní je již slovenská koruna z pohledu zahraničních investorů mimo hru. Měla by se pozvolna přibližovat hodnotě stanoveného konverzního kurzu. Česká koruna díky posilování vůči euru posilovala také vůči slovenské koruně. Posunula se z 0,7780 CZK/SKK na 0,7650 CZK/SKK.
Další zprávou bylo zlepšení ratingu Slovenska agenturou Fitch z „A“ na „A+“ z důvodu plánovaného přijetí eura, kdy bude slovenská ekonomika chráněna před měnovými šoky. Zveřejněny dále byly spotřebitelské ceny, které vzrostly o 4,6 % meziročně. Důležitější ale bude jejich harmonizovaný výsledek podle pravidel EU zveřejněný tuto středu.
V tomto týdnu by se měla koruna udržet mezi 0,7600 – 0,7700 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Velkých pohybů na slovenské koruně už se pravděpodobně nedočkáme. Další spekulace na posílení k euru již postrádají smysl. Kurz vůči české koruně pak bude dán především pohyby české koruny k euru. Vzhledem k očekávanému oslabení české koruny se v dalších měsících pravděpodobně vrátíme nad 0,8000 CZK/SKK.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 14. 7. 2008
Česko – index průmyslových cen za červen
Eurozóna – průmyslová výroba za květen
Úterý 15. 7. 2008
Česko – platební bilance za květen
Německo – index ekonomického sentimentu ZEW za červenec
USA – index průmyslových cen za červen
USA – maloobchodní tržby za červen
Středa 16. 7. 2008
Česko – maloobchodní tržby za červen
Eurozóna – harmonizovaný index spotřebitelských cen za červen
USA – index spotřebitelských cen za červen
USA – čistý příliv kapitálu za květen
USA – průmyslová výroba za červen
Čtvrtek 17. 7. 2008
USA – týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
Pátek 18. 7. 2008
Eurozóna – zahraniční obchod za květen
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Týden na devizovém trhu (14.7.2008)
- Týden na devizovém trhu (14.4.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (14.1.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (25.2.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (30.6.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (28.1.2008)
- Týden na devizovém trhu (24.11.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (10.3.2008)
Benzín a nafta 01.01.2025
Natural 95 35.5 Kč | Nafta 35.03 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla