I svět literatury má své špatné zprávy
Tenhle týden si světová literatura nezapamatuje jako „dobrý“. Často snový a fantaskní svět myšlenek, nápadů a příběhů totiž začernily dvě špatné zprávy. I když v jednom případě si nejsem jistý, že slovo špatný je na místě. Jde totiž o to, že bývalý pilot německé Luftwaffe Horst Rippert se podle agenturních zpráv ve svých 88 letech přiznal: Zřejmě jsem zabil autora Malého prince. Antoine de Saint-Exupéry zahynul přesně v duchu svého hlavního díla. Kusem tajemství, kusem fantazie, kusem snů. Téměř šedesát pět let obestíraly jeho nenávrat zpět na leteckou základnu tajemství spekulací a dohadů. Teď je, zdá se, jasno.
Světové agentury přesto žádné „drama“ po oznámené zprávy nevyvolaly. "Jsem to já, kdo Saint-Exupéryho sestřelil. Nebyl jsem si jistý identitou pilota, jehož letadlo jsem sundal. Neviděl jsem ho. Celou dobu jsem doufal, že to nemusel být právě můj oblíbený spisovatel. Ale vše tomu nasvědčuje," objevoval se nejčastěji citát téměř devadesátiletého Němce, který s největší pravděpodobností proslulého spisovatele sestřelil. Malý Princ se tak může, zas o kousek s větší jistotou, setkat se svým autorem. Co na tom, že spisovatele trápili démoni, co na tom, že kdysi na smrt rozdělené národy jsou si dnes blízké členstvím v jednom sdružení? Literární díla jsou jedinečná a každá druhým zaviněná smrt zbytečná. Je to klišé, ale platí.
I druhá zpráva nejen literární svět nepotěší. Arthur C. Clarke, autor díla 2001: Vesmírná odyssea, jenž v roce 1968 zfilmoval Stanley Kubrick, skonal ve věku 90 let na Srí Lance. Spisovatele zabily dýchací potíže. Clark proslul dílem, jenž zachycuje počátky lidstva při dobývání vesmíru, cestu do nekonečna a vyprávěl i o konci, který je jen začátkem. Zkrátka sci-fi, které si podmanilo svět, stalo se klasikou žánru. Ale vesmírná odysea 2001 měla další tři pokračování a známá je i série, kterou odstartovalo Setkání s Rámou. Podle statistik napsal Arthur C. Clark více než sto knih o vesmíru, vědě i budoucnosti. Zajímavé je, že Clarke předpověděl přítomnost lidstva na Měsíci ještě před rokem 2000 a využívání satelitů pro komunikaci. Možná, že až půjdete někdy z práce domů a budete si chtít večer prostudovat zprávy třeba z finančních či kapitálových trhů, mávnete rukou a sáhnete po nějakém díle z literární ságy Arthura C. Clarka, nebo po Malém Princi Antoina de Saint-Exupéryho. Oba by jistě z vaší volby velkou radost.
Poslední zprávy z rubriky Výběr zpráv:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory