DOWER-D: Už i ty ČEZe - co se to vlastně, k sakru, děje?
Tak už padá i ČEZ, graf 1. Ale neplašme se. Důvodem jsou hlavně zahraniční investoři a jejich "krátké" zisky. Aktuálně prodávají nejen akcie ČEZ, ale i akcie dalších evropských energetických firem, jako jsou E.ON nebo RWE. Může za to sice i klesající ropa, ale především příliš vysoký růst všech těchto firem v posledních dnech a tudíž i ideální šance na realizaci krátkých zisků.
Graf 1, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 12.11. - pro zvětšení klikněte
A neměly by nás mást ani spekulace okolo odkupů a prodejů. Pokud bude ČEZ pokračovat stávajícím tempem v nákupu vlastních akcií stihne během dvou měsíců dokoupit zbývající asi 3%. Vláda přitom hodlá prodat ještě necelých 6% a s prodejem, jak je vidět, nijak nespěchá. Hrozí tedy, že ČEZ svými odkupy státu poptávku nezajistí? Pokud ano, způsobí tato fakta pokles ceny akcií ČEZ? Možná, ale možná ne - a taková vize je reálnější.
Ve hře jsou totiž zahraniční investoři. Ti nemyslí na "přízemní cíle", ale na "privatizační sílu" a růstový potenciál ČEZ. A tak není nemožné - nic není nemožné -, že si ČEZ v příštím roce odhlasuje další odkup vlastních akcií. To dokonce nevyloučil ani samotný ČEZ, i když tuto možnost považuje, zatím, za čistou spekulaci. "Návrh na další zpětný odkup bychom dávali pouze v případě nízké pravděpodobnosti realizace zahraničních akvizic. Tento krok by navíc musela schválit valná hromada společnosti," uvedla konkrétně k věci mluvčí ČEZ Eva Nováková. Na trhu se navíc spekuluje ještě i o další možnosti. Je docela možné, že vláda vloží část svého podílu do transakce s maďarským koncernem MOL. Další podrobnosti o spolupráci s MOL odtajní ČEZ už asi ve čtvrtek, kdy zveřejní výsledky hospodaření za 3Q.
Ale zpět k aktuálnímu vývoji. Pražská burza včera počtvrté za sebou oslabila. I na tuzemském akciovém trhu se tedy v plné síle projevují obavy investorů z dalších negativních dopadů problémových amerických hypoték na největší světovou ekonomiku. Obchodování se tak stále nese ve znamení strachu, obav a nejistoty a investoři se investování dál vyhýbají a dál vyčkávají. Pod největším tlakem se tak nakonec včera ocitly akcie ČEZ a klesly také akcie petrochemického holdingu Unipetrol, graf 2, který právě dnes oznámí své hospodářské výsledky 3Q. V obou případech investoři reagovali na pokles cen energetických komodit na světových trzích.
Graf 2, Unipetrol, OS MACD a Bollingerova pásma k 12.11. - pro zvětšení klikněte
Rozdílně dopadly bankovní emise, grafy 3 a 4., a z drtivého propadu minulých týdnů se částečně zotavily akcie farmaceutické skupiny Zentiva, graf 5.
Graf 3, Erste Bank, OS MACD a Bollingerova pásma k 12.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 4, Kokerční banka, OS MACD a Bollingerova pásma k 12.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 5, Zentiva, OS MACD a Bollingerova pásma k 12.11. - pro zvětšení klikněte
A co očekáváme dnes? Znovu jsme ve velkých rozpacích. Pořád existuje ve střednědobém časovém horizontu do přelomu leden/únor argument k růstu - letité zkušenosti -, ale ...? Současná situace stále pokládá příliš mnoho otázek a nachází jen velmi málo odpovědí. Máme proto o další podzimní obchodování velké obavy a úterní obchodování nejsme schopni predikovat vůbec. Ve hře je příliš mnoho neznámých.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?