TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (3.9.2007)
CZK/EUR
Týdenní komentář
V průběhu celého minulého týdne se domácí měna nevymanila z pásma 27,60 – 27,80 CZK/EUR. Začátkem týdne se nacházela na slabších hodnotách, ale postupně si své pozice vylepšovala.
Každý den, s výjimkou pátku, zasedala vždy jedna centrální banka ve středoevropském regionu. Zatímco v Maďarsku a na Slovensku byly sazby ponechány na stávajících úrovních, v Polsku byla základní úroková míra, dle očekávání, zvýšena na 4,75 % (o 0,25 %). Před zasedáním ČNB se trh klonil spíše k ponechání úrokových sazeb, avšak bankovní rada ČNB rozhodla o jejich zvýšení na 3,25 % (o 0,25 %). Na pozdější tiskové konferenci bylo uvedeno, že dosavadní růst domácí ekonomiky nedává důvod proč by se mělo s další utahování měnové politiky otálet. ČNB vidí inflaci jako stále rizikovou, přestože koruna je mírným protiinflačním faktorem.
V průběhu týdne byl zveřejněn text aktualizované zprávy, na které pracovala vláda a ČNB. V té se poukazuje na to, že největším a stále trvajícím problémem, z pohledu maastrichtských kritérií, je neutěšený stav veřejných financí.
Poslední zajímavou zprávou minulého týdne byl velmi silný růst polské ekonomiky ve 2. čtvrtletí 2007. Ta zrychlila o 6,7 %, zatímco se čekalo „pouze“ 6,0 %. S tímto výsledkem velmi úzce koresponduje vyjádření zástupců NBP o tom, že chtějí do poloviny roku 2008 zvýšit základní úrokovou sazbu ještě třikrát.
V tomto týdnu se dočkáme mnohých důležitých indikátorů. Z domácí scény to bude především úterní výsledek obchodní bilance za červenec, čtvrteční běžný účet za 2. čtvrtletí 2007 a páteční HDP také za 2. čtvrtletí 2007.
My předpokládáme, že jestliže se bude nadále zklidňovat situace na peněžním trhu, je pravděpodobné, že se obnoví dobrá nálada na rizikovějších měnách a koruna se dostane pod výprodejní tlak. Ten by ji mohl katapultovat, z pohledu týdnů, do blízkosti hranice 28,00 CZK/EUR. Tento týden by se tedy měla pohybovat v pásmu 27,60 – 28,00 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Domníváme se, že v nejbližších týdnech zůstane koruna stabilizovaná blízko současných úrovní mezi 27,60 – 27,90 CZK/EUR. Před posilování koncem roku předpokládáme, že dojde ke korekci zpět k hranici 28,00 CZK/EUR. V dalších měsících už podle našich predikcí bude koruna své zisky rozšiřovat závěrem roku se můžeme pohybovat kolem 27,50 CZK/EUR.
CZK/USD
Týdenní komentář
Domácí měna si vylepšovala svoje pozice také vůči americkému dolaru, když z pondělních hodnot kolem hranice 20,40 CZK/USD se v průběhu týdne dostala až na 20,20 CZK/USD. V eurodolarovém vyjádření to znamená, že dolar z počátku týdne posílil až na hranici 1,3600 USD/EUR, ale v jeho druhé polovině osciloval kolem hranice 1,3660 USD/EUR.
Ze zveřejněných zpráv můžeme jmenovat především americký HDP za 2. čtvrtletí 2007, který vzrostl, dle očekávání, o 4,00 %. Také počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti dopadl stejně jaké byly předpoklady trhu.
I když bylo zveřejněno poměrně dost zajímavých zpráv, stále jsme svědky spíše technického obchodování. Investoři momentálně upravují své pozice s ohledem na to, že se blíží období, kdy budou finanční instituce zveřejňovat své hospodářské výsledky. Zajímavé bude sledovat do jaké míry na ně dolehla krize na peněžním trhu.
Tento týden bude velmi bohatý na zprávy ze zámoří. Ty nejhlavnější jsou zejména 1) počet prodaných domů za červenec (středa), 2) béžová kniha (středa), 3) výsledek nezaměstnanosti za srpen (pátek).
Měny budou mít na co reagovat a trhy nebudou odkázány pouze na technické obchodování. Pod drobnohledem bude především zveřejnění béžové knihy, která se vyjadřuje ke stavu americké ekonomiky. Dá se předpokládat, že podstatná její část bude věnována krizi na peněžním trhu. Koruna by se tedy měla pohybovat s pásmu 20,15 – 20,50 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
V současné době je situace na americkém dolaru stále negativní. I nadále očekáváme, že budou sílit signály ukazující na zpomalování americké ekonomiky, což si následně vynutí snížení dolarových úrokových sazeb. Americká měna tak bude nadále pod tlakem a s koncem roku tak může přijít šance koupit si dolar za méně než 20,00 CZK.
CZK/SKK
Týdenní komentář
V minulém týdnu domácí měna prakticky celý týden oscilovala nad hranicí 0,8200 CZK/SKK. K mírně silnějším hodnotám zamířila po zveřejnění zprávy o zvýšení sazeb ČNB. V úterý zasedala také NBS, která dle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na stávající úrovni 4,25 %. Guvernér NBS I. Šramko uvedl, že inflační rizika jsou vyvážená. Je možné, že do konce roku 2007 bude na Slovensku ještě jednou zvýšena úroková sazba. Příští rok je však předpoklad jejího postupného snižování a proto si myslíme, že NBS nakonec k dalšímu utažení ekonomiky nepřistoupí.
Zprávou číslo jedna tento týden bude pro slovenskou korunu hlavně úterní zveřejnění růstu HDP za 2. čtvrtletí 2007. Tamní ekonomika by měla potvrdit velmi slušnou kondici a její akcelerace by se měla přehoupnout přes 9,00 %.
My předpokládáme, že se domácí měna bude pohybovat v podobných relacích jako dosud, ale jestliže ji zasáhne výprodejní tlak, není vyloučeno, že se po dívá nad hladinu 0,8300 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Náš dlouhodobý výhled počítá s posilujícím trendem vůči euru jak u slovenské, tak u české koruny. Očekáváme ale, že slovenská koruna bude posilovat rychlejším tempem, než koruna česká díky rychlejšímu tempu růstu slovenské ekonomiky a příznivějšímu vývoji dalších fundamentů. Z dlouhodobějšího pohledu tak očekáváme, že česká koruna bude vůči slovenské spíše ztrácet. Koncem roku by se měla slovenská měna vůči euru obchodovat pod 32,00 SKK/EUR. Kurz vůči české koruně by se tak pohyboval kolem 0,8600 CZK/SKK.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 3. 9. 2007
USA – státní svátek
EUR – index nákupních manažerů za srpen
Úterý 4. 9. 2007
Česko - obchodní bilance za červenec
Slovensko – HDP za 2. Q. 2007
Eurozóna – HDP za 2. Q. 2007
Eurozóna - index průmyslových cen za červenec
Středa 5. 9. 2007
USA – počet prodaných domů za červenec
USA – Béžová kniha
Čtvrtek 6. 9. 2007
Česko – běžný účet za 2. Q. 2007
Německo – průmyslové objednávky za červenec
USA – počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti
Pátek 7. 9. 2007
Česko – HDP za 2. Q. 2007
Maďarsko – HDP za 2. Q. 2007
USA – nezaměstnanost za srpen
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 29.12.2024
Natural 95 35.67 Kč | Nafta 34.83 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla