(Kurzy.cz)
Cyrrus - HOT 13.4. - PMČR, Zentiva, PKN, makro
Ranní komentář:
Ropa na světových trzích pokračuje v růstu. Kromě pokračujících spekulací o růstu poptávky po ropě díky zvyšující se spotřebě benzínu pomohlo ropě směrem nahoru také prohlášení IEA, podle kterého čelí zásoby ropy v průmyslových zemích nejvetšímu propadu za 11 let. V zemích OECD se v březnu zásoby této komodity snižovaly asi o 1 milion barelů denně.
Tlak na výrobce tabákových výrobků včetne společnosti Philip Morris stále pokračuje. Senát schválil zákaz tabákové reklamy, který po ČR požadovala EU, jež také hrozila pokutou až 280 milionů korun v případe jeho neschválení. EU také poslala Ministerstvu financí návrhy na úpravu spotřební daně z tabákových výrobků, kromě prostého navyšování spotřebních daní navrhuje také započítávat do daně inflaci, což by vedlo k automatickému zvyšování daně o zhruba 2 % ročně. K této změně by mělo dojít nejdříve v roce 2010.
Akcie společnosti Zentiva negativně reagovaly na zprávy o zavedení poplatku za využívání lékarské péče, které navrhuje Ministerstvo zdravotnictví. Když byly podobné platby zavedeny na Slovensku, projevilo se to na tržbách společnosti na tomto trhu propadem o 16 %. Poplatky byly letos zavedeny také v Maďarsku, kde se během dvou mesíců snížil počet návštev pacientu u lékařů o 60 %. V České republice realizovala Zentiva loni přes jednu třetinu svých tržeb, připočteme-li také tržby nové turecké akvizice, klesá podíl ČR na tržbách společnosti na zhruba jednu čtvrtinu.
Polské společnosti PGN a PKN Orlen se dohodly na obchodu za 355,7 milionu zlotých. PGN bude do rafinerie Orlenu dodávat mesíčně 15 tisíc tun ropy. Kontrakt byl podepsán do prosince roku 2008.
Další ze zájemců o aktiva polské banky BPH, která se slučuje s druhou největší místní bankou Pekao, z tendru odstoupil. Tentokrát jde o francouzskou BNP. Dříve odstoupivší společnosti považovaly požadovanou cenu za část aktiv BPH za príliš vysokou.
Dnes očekáváme:
V ČR Ćeská národní banka zveřejní data o únorové platební bilanci a také o měnové bázi na konci března. V Maďarsku se dozvědí data o průmyslové výrobě a v Polsku o inflaci za březen. I ve Francii bude zveřejnen index spotřebitelských cen za březen. Data pak doplní USA svým únorovým zahraničním obchodem, indexem cen výrobcu za březen a predbežným indexem spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za duben.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory