Barbora Dlabáčková (DLA Piper Prague)
Podnikání  |  27.07.2015 10:05:08

Pocítí český spotřebitel a podnikatel zavedení jednotného digitálního trhu?

Nakupování zboží online bezpochyby patří mezi hlavní trendy posledních let. Téměř každý druhý Evropan v loňském roce nakoupil online ve své vlastní zemi. Z jiné země EU však nakoupilo pouze 15 % lidí. Jedním z hlavních důvodů vyhýbání se přeshraničními nákupu jsou vysoké náklady na dopravu, které leckdy mohou až přesáhnout hodnotu objednaného zboží. Dalším důvodem je tzv. geo-blocking, neboli blokování na základě zeměpisné polohy, ke kterému bohužel dochází u poloviny pokusů o přeshraniční nákup online v rámci EU. Známe to všichni – najdeme si zajímavý e-shop, vybereme si zboží, ale následně zjistíme, že prodejce do České republiky vůbec nezasílá, případně nás odkáže na lokálního distributora, který námi vybrané zboží nabídne za vyšší cenu. V některých případech je nám dokonce odepřen i samotný přístup do e-shopu.

Toto vše by se mělo změnit a přeshraniční obchodování v rámci EU by mělo být jednodušší jak pro spotřebitele, tak pro prodejce. Evropská komise letos v květnu představila strategii pro jednotný digitální trh. Jedním z hlavních cílů je právě vytvoření podmínek pro snadné online obchodování napříč Evropskou unií. Aktuální plán však není konkrétní strategií. Spíše se jedná o vizi budoucí podoby digitální Evropy, než o jednotlivé návrhy. Strategie jednotného digitálního trhu počítá především se zakotvením harmonizovaných pravidel EU v oblasti smluv a ochrany spotřebitele při nákupu online, ať už se jedná o fyzické zboží (oblečení, elektronika atd.) či digitální obsah (el. knihy, aplikace), s harmonizací obchodních pravidel a snížení nákladů na doručování zásilek mezi  jednotlivými státy.

Termín pro předložení konkrétních návrhů všech klíčových opatření Komise stanovila na konec roku 2016, dá se však předpokládat, že konečné datum se posune. V minulosti jsme se už několikrát přesvědčili, že i zdánlivě neškodná témata se mohou stát předmětem vážných vnitro unijních sporů – jedním z posledních podobných případů bylo například projednávání návrhu na zrušení roamingových poplatků.

Pokud dojde ke schválení a přijetí strategie, mělo by to spotřebitelům napříč Evropskou unií zaručit transparentnější ceny, vyšší dostupnost online nákupů a také nižší náklady na doručení zboží z jiné země. Návrh počítá s omezením vysokého poštovného a zvýšených sazeb za poštovné z jednoho členského státu EU do druhého, obzvláště pak v případech, kdy je skutečná doručovací vzdálenost mezi dvěma zeměmi nižší, než při doručování v rámci jednoho státu (například objedná-li si zákazník z Moravy v rakouském e-shopu zboží, které mu bude odesláno z Vídně).

Nejproblematičtější součástí strategie je pak snaha o harmonizaci a zjednodušení režimů DPH, jež by měly pomoci s rozvojem především menším a začínajícím internetovým prodejcům, kteří se rozhodnou prodávat zboží za hranicemi svého domovského státu. Na první pohled relativně jednoduchá záležitost však zřejmě bude napříč členskými státy obtížně prosaditelná. Návrh Komise se týká také zavedení společné limitní hodnoty DPH. Současná pravidla pro výběr DPH se řídí limitem pro zasílání zboží, který stanoví stát příjemce zboží. Pokud při nákupu online z jiné země dojde k překročení stanoveného limitu, místem plnění, a tedy odvodu DPH, je místo, kde se zboží nachází po ukončení odeslání/přepravy, což je země příjemce. Pokud je cena pod limitem, místem plnění je členský stát, kde se zboží nachází v době, kdy jeho odeslání/přeprava začíná. Podle návrhu Strategie by mělo být DPH vždy řešeno tak, že ke zdanění dojde ve státě, odkud pochází zákazník (tedy současná nadlimitní úprava).

Nové nastavení by mělo podnikům snížit dodatečné výdaje na přeshraniční obchodování, jelikož náklady spojené s DPH vznikající v důsledku existence rozdílných požadavků v jednotlivých zemích, jsou Evropskou unií odhadovány na 80 miliard EUR za rok.

Pokles nezanedbatelných dodatečných nákladů spojených s přeshraničními transakcemi by měl pozitivně ovlivnit rozvoj online obchodování v rámci celé Evropské unie. O výsledném dopadu na cenu zboží bychom nyní však pouze spekulovali, prokazatelně by však mělo dojít alespoň k již zmiňovanému snížení nákladů na přeshraniční doručení.

Petr Šabatka, Partner, DLA Piper Prague


DLA Piper Prague

DLA Piper je mezinárodní advokátní kancelář se 4 200 právníky působícími v Severní a Jižní Americe, Asii a Tichomoří, Evropě a na Blízkém Východě. Díky svému zastoupení ve více než 30 různých zemích poskytuje právní služby společnostem po celém světě.

Mezi klienty DLA Piper se řadí nadnárodní společnosti, podniky z žebříčků Global 1000 a Fortune 500 ale také teprve vznikající společnosti, které působí v oblasti vývoje špičkových průmyslových technologií. Poradenské služby poskytuje též vládám a orgánům státní správy.

Pražská kancelář DLA Piper je klíčovou součástí společnosti v regionu CEE poskytující vysoce profesionální a komplexní právní služby domácím i zahraničním subjektům v oblastech fúzí a akvizic, nemovitostí, korporátního práva, financování, pracovního práva, IP&IT a hospodářské soutěže, řešení sporů a regulace a v oblasti daňových zákonů.

Více informací na: www.dlapiper.com

 

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Podnikání:

Pá 12:44  Projekt Airlock posouvá Holcim k uhlíkové neutralitě Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Pá 10:40  Anglo American odmítla rezolutně nabídku na převzetí od BHP Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)





?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688