Situace na akciových trzích ze dne 21.9.2004
Pondělní burzovní seance na Wall Street nepokračovala v poměrně dobrých výkonech promítnutých do hlavních akciových indexů v minulých zhruba třech týdnech. Opět vlivem ceny ropy a některých zpráv z oblasti Corporate Finance se nedostavil do jisté míry ziskový potenciál akciových trhů a titulů na něm a celkový pohled na trh nebyl z pohledu investorů tolik pozitivní jak by bylo třeba z hlediska využití akciových instrumentů na trhu.
Hlavními důvody jisté nervozity na trzích je samozřejmě dnešní důležitá schůzka amerického federálního rezervního systému FED a jeho komise FOMC. Meeting se koná za účelem posouzení nastavení výše hlavní úrokové sazby (nyní 1,50% p.a.) v souvislostech s dalším pokračováním přísnější měnové politiky FED. Je široce očekáváno zvýšení na 1,75% p.a., takže budeme monitorovat postupnou a následnou reakci trhů.
Další okolnosti na trhu, jež měly vliv na trh, jsou varování zisku u firem Colgate Palmolive a Unilever, zatímco u indexu Nasdaq došlo k mírnému obratu v důsledku situace v polovodičovém sektoru. Ukazuje to výsledek indexu Philadelphia Semiconductor Index, který skončil v zisku 2,9% při včerejší seanci.
Odraz situace na trhu se tedy projevil v hlavních akciových indexech takto:
Blue chips index Dow Jones Industrial Index je na 10204,89 bodech (-79,57 bodů, resp. -0,8%). Index ovlivnil i downgrade firem Citigroup a Pfizer od hlavních brokerů. Naopak firma Hewlett-Packard dosáhla zhodnocení v důsledku svému plánovaného buyback programu (zpětného odkupu akcií) v rozsahu 3 mld USD.
Technologický barometr Nasdaq Composite Index je na 1908,07 bodech (-2,02 bodů, resp. -0,11%). V průběhu seance bylo dosaženo zhruba až 4% zisku u polovodičových akcií, ke konci byly naakumulované zisky zrealizovány.
Širší index Standard and Poor´s 500 Index se nachází na 1122,20 bodech (-6,35 bodů, resp. -0,56%).
Zobchodované objemy činily na NYSE (Big Board) celkem 1,18 mld kusů akcií a na burze Nasdaq to bylo 1,55 mld kusů akcií.
Při dnešních makroekonomických zprávách budou dle ekonomického kalendáře zveřejněna data Building Permits za srpen (očekává se povolení na byty v rozsahu 1985K), dále Housing Starts za srpen (očekává se nová výstavba s číslem 1930K) a nakonec v 20,15 SEČ bude vyhlášen výsledek jednání FOMC FED o úrovni úrokové sazby.
Americké státní dluhopisy, konkrétně 10Y Treasury Note je na kursu 101 18/32 s výnosem 4,06% p.a.
Dobré hospodářské výsledky reportovala firma Nike ve svém prvním fiskálním čtvrtletí, zejména rekordní příjmy z prodejů. Zisky stouply o 23% a akcie zhodnotila o 1,9%.
Měnové kursy, resp. cross rate EUR/USD je na hranici 1,2195, dále zlato stojí 404,95 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent je na kursu 42,91 USD za barel a Light Sweet Crude Oil na NYMEX stojí 46,19 USD za barel.
Afin Brokers, a.s.
Ing. J. Stoulil
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?