Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  14.09.2004 09:48:55

Index PPI v srpnu nejvyšší za posledních 11 let

Růst cen průmyslových výrobců nejvyšší za 11 let


Meziměsíční srovnání:

Ceny zemědělských výrobců se snížily o 4,2 %. K výraznému poklesu cen došlo u olejnin (o 9,4 %), zeleniny (o 15,6 %) a obilovin (o 16,5 %), dále u brambor, drůbeže a vajec. Naopak vzrostly ceny prasat, jatečného skotu a mléka.

Ceny průmyslových výrobců se zvýšily o 0,9 % (v červenci o 0,8 %). Hlavním faktorem bylo další zvýšení cen v odvětví základních kovů, hutních a kovodělných výrobků o 3,4 % a v odvětví koksu a rafinérských ropných výrobků o 4,7 % (růst cen ropných výrobků). Dále vzrostly zejména ceny výrobků zpracovatelského průmyslu jinde neuvedených o 5,6 % (vlivem zvýšení cen druhotných kovových surovin) a chemických výrobků a vláken o 1,9 %.

Ceny stavebních prací vzrostly o 0,2 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 0,8 %.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře již třetí měsíc za sebou klesly. V srpnu se ceny snížily o 0,1 % především v důsledku poklesu cen služeb pošt a telekomunikací (sjednocení hovorného v mobilní síti a přechodné snížení poplatku za zřízení telefonní stanice pevné sítě) o 1,3 %. Naopak vzrostly ceny podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu o 0,2 % (zvýšení cen za výstavní a veletržní služby) a vnitrostátní nákladní dopravy o 0,5 %.


Meziroční srovnání:

Ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 5,9 % (v červenci o 13,5 %), ale je to nejnižší meziroční zvýšení v roce 2004. Růst cen rostlinných výrobků se zpomalil na 2,6 % z červencových 15,4 %. Ceny obilovin byly vyšší o 9,9 % (v červenci o 32,3 %) a ovoce o 8,8 %. Naopak nižší byly ceny olejnin (o 3,8 %), brambor (o 12,9 %) a zeleniny (o 17,1 %). Ceny živočišných výrobků byly vyšší o 7,9 % v důsledku zvýšení cen prasat o 14,0 % a jatečného skotu o 9,4 %, dále drůbeže o 5,0 % a mléka o 4,1 %. Poprvé od června 2003 klesly ceny vajec, a to o 0,6 %

Ceny průmyslových výrobců byly v srpnu vyšší o 8,1 % (v červenci o 7,3 %). Meziroční růst cen se v průběhu roku 2004 postupně zrychlil z lednových 1,6 %. Je to nejvyšší meziroční změna od října 1993. Rozhodující vliv na celkovou cenovou hladinu měly výrazně vyšší ceny v odvětví základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, (v srpnu o 26,6 %) a dále vyšší ceny koksu a rafinérských ropných výrobků (o 46,5 %). Významné bylo také zvýšení cen v odvětví potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků o 6,0 % (hlavně mlýnských a škrobárenských výrobků o 15,5 %, průmyslových krmiv o 12,7 %, ostatních potravinářských výrobků o 8,3 % a masa a masných výrobků o 6,7 %). Ceny v odvětví elektřiny, plynu a vody byly meziročně vyšší o 4,9 %. Výrazně stouply také ceny v odvětví výrobků zpracovatelského průmyslu jinde neuvedených o 14,9 % (růst cen druhotných kovových surovin) a dále chemických výrobků a vláken o 12,3 %. Ke změně trendu došlo v odvětví dopravních prostředků. Dosavadní mírný růst cen vystřídal v srpnu pokles o 0,9 % (auta včetně náhradních dílů).
Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se nejvíce zvýšily meziročně ceny meziproduktů o 12,8 % a energie o 12,0 %.

Ceny stavebních prací byly vyšší o 4,6 %, stejně jako minulý měsíc. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 8,1 %, což je další nejvyšší meziroční růst od roku 2001, kdy se začaly tyto ceny publikovat.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v úhrnu vyšší o 2,4 % (v červenci o 2,7 %). Vzrostly ceny podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu (růst cen za reklamu v TV a rozhlase a za výstavní a veletržní služby) a dále především ceny v pojišťovnictví a peněžnictví. Na druhé straně klesly ceny za služby pošt a telekomunikací.

Ceny průmyslových výrobců v EU - červenec 2004 *

V průměru za země Evropské unie (EU 25) se v červenci ceny průmyslových výrobců meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. Nejvyšší meziměsíční nárůst cen z členských států, za které jsou data k dispozici, byl zaznamenán v Maďarsku (+ 1,2 %), v České republice (+ 0,8 %), dále v Německu a v Nizozemsku (stejně + 0,6 %). Ceny klesly jen v Irsku (- 0,7 %). Nezměnily se ve Švédsku.

Meziročně vzrostly ceny v červenci v EU 25 celkem o 3,1 %. Nejvíce stouply v Maďarsku (+ 9,0 %), na Kypru (+ 8,0 %) a v České republice(+ 7,3 %). Nejméně v Irsku (+ 1,3 %) a v Německu (+ 1,9). Klesly pouze ve Finsku (- 0,4 %).

* předběžná data

Zdroj: ČSÚ
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 14:37  Nezaměstnanost klesla podle očekávání (6.9.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 14:22  Český průmysl stále hlavním rizikem probíhajícího oživení ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688