Lidé mají pocit, že korupční klima posiluje
Většina obyvatelstva 14 vybraných zemí střední a východní Evropy nepovažuje úplatky za samozřejmou či běžnou součást života společnosti. V České republice však považují korupci za samozřejmý nebo běžný jev více než tři pětiny populace ČR.
Tyto závěry vyplynuly z opakovaného mezinárodního výzkumu korupčního klimatu, který na přelomu roku 2003 až 2004 uskutečnila společnost GfK Praha – Institut pro výzkum trhu. Do výzkumu bylo zapojeno 14 vybraných zemí střední a východní Evropy. Konkrétně se jednalo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Českou republiku, Litvu, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Černou horu a Ukrajinu. Poprvé tento průzkum uskutečnila společnost GfK Praha ve spolupráci s pobočkami GfK z 11 zemí střední a východní Evropy (bez Estonska, Litvy a Srbska a Černé Hory) v roce 2001 při příležitosti konání mezinárodní 10. antikorupční konference organizované neziskovou organizací Transparency International.
Výzkum byl realizován pomocí osobního dotazování v domácnostech. Celkem bylo ve vybraných 14 zemích uskutečněno 15 270 rozhovorů. V každé zemi bylo dotázáno přibližně 1 000 respondentů, s výjimkou Ruska, kde počet rozhovorů byl více než dvojnásobný. Ve všech zemích byl pak pro dotazování sestaven vzorek, který reprezentuje populaci dané země.
Pokračování tiskové zprávy naleznete ZDE
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?