Předseda výkonného výboru Fondu národního majetku Jan Juchelka v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že tender na privatizaci 51% státního podílu v Českém Telecomu (ČTelu) by měl být otevřen kromě strategických investorů i finančním institucím. Vláda do této chvíle hovořila o podmínce prodeje státního podílu strategickému investorovi či konsorciu, které by strategického investora obsahovalo. Vláda ve svém privatizačním plánu uvažuje o třech formách prodeje státního podílu v ČTelu: (i) přímo vítězi privatizačního tendru; (ii) přes kapitálový trh nebo (iii) kombinací obou metod.
Pokud chce stát prodat celý 51% podíl a maximalizovat svůj příjem, je přímý prodej jedinou možnou variantou. Podle průzkumu akvizičních plánů, který jsme provedli u významných evropských telekomunikačních operátorů (např. France Telecom, Telekom Austria, British Telecom, TIM), většina nemůže realizovat žádné větší investice na základě rozhodnutí akcionářů, přestože se jejich finanční situace postupně zlepšuje. Operátoři se hodlají zaměřit na výplatu dividend, další snižování dluhu, optimalizaci současného portfolia a případně akvizice pouze mobilních operátorů. Z toho vyplývá, že rozhodující roli v privatizaci ČTelu budou hrát právě finanční investoři (venture fondy). Podle informací z tisku zájem o privatizaci ČTelu zatím projevili domácí i zahraniční finační investoři spolu s telekomunikačními operátory TDC (konsorcium TDC/Goldman Sachs) a Swisscom (Swisscom/CVC Capital Partners).
Prodej 51% podílu přes akciový trh by byl realizovatelný pouze za cenu výrazného poklesu tržní ceny, a tím pádem snížení výnosu pro stát. Na konci loňského roku byl 27% podíl společnosti TelSoource v ČTelu prodán přes kapitálový trh s 22% diskontem oproti tržní ceně akcií před oznámením o plánovaném prodeji. Prodej přes kapitálový by zároveň nepřinesl nutnou změnu v (finančním) řízení Českého Telecomu, která je nutná pro zlepšení hospodářských výsledků firmy v segmentu pevných linek, protože výsledky Eurotelu jsou velmi dobré.
Vláda v polovině ledna otevřela tender na výběr privatizačního poradce, který by mě být vybrán do konce května. Poradce by měl do konce června vládě doporučit optimální formu privatizace. Vláda plánuje, že státní podíl by měl být prodán do konce roku 2005.
Zpráva o možnosti finančních investorů zúčastnit se privatizace ČTelu je pro cenu akcií společnosti mírně pozitivní, jelikož se tímto může zvýšit počet zájemců a tedy i konkurence v rámci tendru. Cena akcií ČTelu bude dále ovlivněna zvolenou privatizační strategií, zájmem investorů a transparentností celého privatizačního procesu.
ZDROJ: Atlantik FT
AUTOR: Tomas Gatěk