7 grafů, které by na prahu druhého čtvrtletí neměly ujít vaší pozornosti
Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS na začátku druhého čtvrtletí opět přišel se sadou grafů, které se vyplatí v příštích měsících sledovat. Na které padla volba tentokrát a co vypovídají o stavu a vyhlídkách ekonomik a trhů?
Hospodářská recese, nebo ožití ekonomiky?
Odpovědí může být překvapivě obojí zároveň. Americká ekonomika narazila na zeď nejistoty (cla, geopolitika, volatilita na akciovém trhu, politické směřování) a současně čelí fiskální restrikci v souvislosti s osekáváním státního aparátu. Mezitím se ale jinde ve světě odehrávají docela jiné příběhy. Japonsko se vymanilo z ekonomické stagnace a Evropa s Čínou se zotavují z útlumu. Za určitých podmínek by tak USA mohly čelit hospodářské recesi, zatímco zbytek světa by si mohl užívat ekonomické expanze. Se vším mohou výrazně zamávat nová cla.
Obchodní války mohou podpořit využití kapacit
Trh práce v rozvinutých ekonomikách zůstává napjatý, zatímco ve využití kapacit jsou značné rezervy. Obchodní války by nicméně mohly podpořit výrobu (vyšší spotřeba domácí produkce), což by v krátkodobém až střednědobém horizontu mohlo vést k vyššímu využití kapacit. Současně by to ae vytvářelo tlak na růst inflace.
Trh s průmyslovými kovy hledá směr
Index cen průmyslových kovů se drží v trendovém pásmu a nevysílá ani jednoznačně pozitivní, ani jednoznačně negativní signál. Nedávný růst cen kovů (mimo jiné díky vyhlídkám na světlejší budoucnost čínské ekonomiky) může naznačovat mírné oživení, brzy ale nastala opět korekce. Na závěry je zatím brzy.
Výnosy dluhopisů potvrzují rozdílné vyhlídky pro USA a ostatní ekonomiky
Čím více se snižují úrokové sazby, aniž by došlo k recesi nebo deflačnímu šoku, tím vyšší je pravděpodobnost následného opětovného zrychlení růstu cen. A tím více toto riziko také dluhopisový trh započítává v podobě vyšších výnosů dluhopisů. Nicméně také zde lze pozorovat rozdílný vývoj v různých částech světa. Výnosy dluhopisů na rozvinutých trzích mimo USA poměrně stabilně rostou, zatímco výnosy amerických dluhopisů klesají. To je v souladu s rizikem americké recese a současným ožíváním Evropy a dalších oblastí.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/ekonomika-politika/ekonomika/7-grafu-ktere-na-prahu-druheho-ctvrtleti-nemely-ujit-vasi-pozornosti
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Žádost o příspěvek na bydlení: formulář, které dokumenty potřebujete
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Wall Street - sídlo americké burzy. Wall Street je ulice v New Yorku (USA), která proslavila jako trvalé sídlo NYSE (americká burza). Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů a společností má hlavní sídlo na Wall Street a ve finanční
- Akcie cz online, Burza Praha, RMS - kurzy.cz/akcie-cz
- Směnárny Praha - Kurzy měn ve směnárnách
- Směnárny Praha koupě, prodej euro EUR
- Dividendy Burza - Dividendy akcií na Burze Praha
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
- Burza cenných papírů Praha, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, 24.11.2020
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…