Modernizovaná politika soudržnosti na podporu strategických priorit EU
Politika soudržnosti
Evropská komise dnes reviduje politiku soudržnosti EU s cílem lépe podpořit konkurenceschopnost a dekarbonizaci EU, obranu a bezpečnost, východní příhraniční regiony, jakož i cenově dostupné bydlení, odolnost vůči vodě a transformaci energetiky.
Cílem této iniciativy je zvýšit účinnost politiky soudržnosti povzbuzením členských států a regionů k investicím do evropských strategických priorit a zároveň zachovat zaměření politiky soudržnosti na snižování hospodářských, sociálních a územních rozdílů. Členské státy budou vyzvány, aby část svých fondů soudržnosti na období 2021–2027 přeprogramovaly na nové investice v souvislosti s probíhajícím přezkumem politiky soudržnosti v polovině období.
Posílení konkurenceschopnosti Evropy a odstranění rozdílů v oblasti inovací
Vzhledem k úloze podniků bez ohledu na jejich velikost při řízení výzkumu, inovací, přenosu znalostí a technologií Komise navrhuje rozšířit podporu z Evropského fondu pro regionální rozvoj na velké společnosti v kritických oblastech, jako je obrana, strategické technologie a dekarbonizace. Kromě toho Komise vybízí členské státy, aby zvýšily investice do strategických technologií v rámci Platformy strategických technologií pro Evropu s cílem posílit konkurenceschopnost a inovace Evropy.
Podpora obranného průmyslu a podpora východních příhraničních regionů
Dnešní návrh dále umožní členským státům využívat stávající finanční prostředky na soudržnost k budování odolné infrastruktury na podporu vojenské mobility. Bude rovněž podporovat výrobní kapacity malých a velkých podniků v odvětví obrany ve všech regionech EU.
Programy soudržnosti ve východních příhraničních regionech, které jsou neúměrně postiženy ruskou útočnou válkou proti Ukrajině, budou navíc těžit z preferenční úrovně předběžného financování, pokud přesunou alespoň 15 % svých celkových finančních prostředků na nové strategické priority.
Cenově dostupnější bydlení
Komise v souladu s politickými směry předsedy navrhuje zdvojnásobit objem finančních prostředků politiky soudržnosti určených na cenově dostupné bydlení. Členské státy budou rovněž moci mobilizovat soukromé a veřejné financování pomocí nového finančního nástroje zřízeného společně s Evropskou investiční bankou (EIB). Nástroj bude kombinovat financování soudržnosti se zdroji EIB a dalších mezinárodních finančních institucí, jakož i národních podpůrných a komerčních bank.
Zvýšení odolnosti vůči vodě
Členské státy budou moci zvýšit investice do odolnosti vůči vodě, včetně digitalizace vodohospodářské infrastruktury, zmírňování dopadů sucha a desertifikace.
Podpora transformace energetiky
Financování soudržnosti podpoří investice na podporu energetických propojovacích vedení a souvisejících přenosových soustav, jakož i zavádění dobíjecí infrastruktury. To bude mít zásadní význam pro urychlení transformace energetiky a podporu čisté mobility. Návrh rovněž usnadní financování dekarbonizačních opatření.
Finanční pobídky v rámci strategických priorit
Zatímco všechny projekty soudržnosti vypracované v rámci strategických priorit EU budou mít nárok na až 30 % předběžného financování, programy soudržnosti, které přesunou alespoň 15 % svých celkových finančních prostředků na tyto priority, budou mít ještě vyšší úroveň zálohových plateb.
Finanční prostředky EU na investice do strategických priorit navíc pokryjí až 100 % nákladů ve všech regionech.
Další kroky
Dnešní změny právních předpisů v oblasti politiky soudržnosti navržené v souvislosti s přezkumem v polovině období v roce 2025 budou projednány Evropským parlamentem a Radou.
Cílem Komise je dokončit přeprogramování přezkumu v polovině období s členskými státy a regiony v roce 2025, aby mohly být nové programy zahájeny počátkem roku 2026.
Souvislosti
S rozpočtem 392 miliard eur v současném programovém období 2021–2027 je politika soudržnosti hlavní investiční politikou EU. V souladu s právními pravidly umožňuje současný přezkum v polovině období členským státům posoudit provádění jejich programů soudržnosti a přizpůsobit je novým politickým prioritám v roce 2025.
Více informací
Platforma strategických technologií pro Evropu
Inforegio – Modernizovaná politika soudržnosti: Přezkum v polovině období
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Politika soudržnosti EU: očekává se, že díky programům na období 2021–2027 bude v EU vytvořeno 1,3 milionu pracovních míst
- Experti z celé EU řešili společné fungování politiky soudržnosti a nových nástrojů EU
- Politika soudržnosti EU: Komise vyhlašuje vítěze soutěže REGIOSTARS 2022
- EU má v politice soudržnosti silný a účinný nástroj, víc pozornosti potřebují ohrožené regiony (MMR)
- Prioritami našeho předsednictví je digitalizace, podpora cestovního ruchu a politika soudržn - Bartoš
- Členství ČR v EU i NATO je zárukou hospodářské stability a bezpečnosti, jde o dlouhodobou prioritu zahraniční politiky vlády ČR
- Členství ČR v EU i NATO je zárukou hospodářské stability a bezpečnosti, jde o dlouhodobou prioritu zahraniční politiky vlády ČR - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Česká politika v oblasti závislostí a priority předsednictví České republiky v Radě EU v r. 2022
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.