Pomůže německá fiskální bazuka nakopnout českou ekonomiku?
Zabrzděná ekonomika eurozóny, především Německa, byla v posledních letech pro Česko přítěží. I když se tuzemským exportérům dařila částečná reorientace na mimoevropské trhy, Česko je nadále na Německu nejzávislejší zemí na světě, byť Rakousko následuje v těsném závěsu. Ze světových input output tabulek pro rok 2020 lze odhadnout, že Německá finální poptávka (spotřeba a investice) tvoří přímo a nepřímo 7,6 % českého HDP a Německý export do zbytku světa přidá odhadem dalších 1,7 %. Vzhledem k tomu, že na celkové zahraniční poptávce závisí přes 39 % ekonomiky ČR, tak s Německem je svázána téměř jedna čtvrtina tohoto objemu.
Poté, co od německých představitelů zaznívá záměr rozvolnit pravidla dluhového financování a zahájit investiční boom odpálením „fiskální bazuky“ ve výši 500 miliard eur (11,6 % německého HDP), a dále urychleně zvyšovat investice do obrany z 1,8 % dejme tomu na 3 % HDP, může se nám závislost na Německu zase začít vyplácet. Pokud by investice do infrastruktury byly rozloženy na 10 let a ke zvýšení výdajů na obranu mělo dojít už v příštím roce, jednalo by se o fiskální impulz okolo 2,4 % německého HDP, resp. 3,3 % německé vnitřní poptávky. To by se přes zmíněnou závislost ČR na německé poptávce a další kola multiplikačního procesu přetavilo do dodatečného růstu českého HDP o cca 0,3 procentního bodu. Není to moc, ale pomohlo by to vykompenzovat větší část dopadu případných 20% plošných cel USA.
Je navíc pravděpodobné, že k Německému investičnímu boomu financovanému na dluh se připojí i další země chřadnoucí Evropy. Můžeme se tak možná těšit na léta zvýšeného ekonomického růstu, ale i vyšší inflace a úrokových sazeb, než jsme si ještě před měsícem dokázali představit. Můžeme jen doufat, že výdaje budou vynaloženy účelně a efektivně na všestranné posílení Evropy v kontextu hrozící války. Ať ty dluhy za to stojí.
Obrázek: Význam německé vnitřní poptávky a německého exportu v HDP jednotlivých zemí. Odhady na základě světových input-output tabulek OECD za rok 2020.
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
UniCredit Bank na českém trhu vznikla spojením dvou úspěšných bankovních domů HVB Bank a Živnostenské banky. Nabízíme služby pro malé firmy, podnikatele, ale také pro firemní klientelu, individuální klienty a privátní bankovnictví. UniCredit Bank je jednou z nejsilnějších bank na trhu v oblasti projektového, strukturovaného a syndikovaného financování, korporátního financování a exportního financování.
Banka je součástí skupiny UniCredit, která působí v 13 zemích Evropy.
Více informaci na: www.unicreditbank.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
?
Okénko pro podnikatele
Jan Frk, Software602
Lukáš Novotný, Geis
Jakub Šulák, Forscope