Ve Spojených státech se změnila kultura zadlužování
Ekonom Alan Auerbach se v rozhovoru pro Fed v Richmondu obsáhle věnoval vývoji amerických vládních dluhů. Spojené státy se podle něj nemohou utěšovat tím, že třeba Japonsko má vládní zadlužení v poměru k produktu ještě mnohem výš než nyní Spojené státy. Ty by se z řady důvodů měly věnovat změně dluhové dynamiky co nejdříve.
„Institucionální rozdíly mezi Japonskem a USA usnadňují Japonsku dosáhnout vysokého poměru dluhu k HDP. Téměř veškerý japonský vládní dluh je držen doma, což neplatí o Spojených státech. Takže pokud se uvažuje o tom, že existují ochotní věřitelé, platí to spíše v Japonsku než v USA. Za druhé si myslím, že mnohem větší část dluhu drží v Japonsku finanční instituce. Je součástí japonské kultury nebo zvyku, že dluh je držen tímto způsobem,“ míní ekonom. Schopnost japonské vlády zvyšovat zadlužení je tak podle něj obecně vyšší. „To ale nemusí být navždy pravda. Japonsko se také může v určitém okamžiku setkat s vážnými problémy.“
„Když se podíváte na některé věci, které budou vyvíjet další tlak na státní dluh, tak ty jsou v USA problematičtější. Zde totiž utrácíme v podílu k HDP mnohem více za zdravotní péči a výdaje na zdravotní péči, soukromé i veřejné, dál rostou rychleji než HDP,“ uvedl Auerbach. Ve Spojených státech se přitom podle něj změnil celkový politický a společenský přístup k zadlužování: „V posledních letech se tu nevěnuje dluhům žádná pozornost. To nebyla pravda, pokud se vrátíte, řekněme, o 20, 25 let zpět. Když se podíváte například na období Reaganovy vlády, stejně jako první Bushovy a Clintonovy vlády, bylo tomu jinak. Když dluh nebo předpokládané deficity vzrostly, vláda podnikla kroky k jejich snížení, buď zvýšením daní, nebo snížením výdajů.“
Na závěr rozhovoru se pak ekonom věnoval svému výzkumu v oblasti přerozdělování. Ten mimo jiné ukazuje, že lidé mají tendenci rozlišovat mezi tím, zda jim příjem přichází „z trhu“, nebo od vlády. V tom smyslu, že první možnost preferují před druhou. „Zdá se tedy, že lidé mají například mnohem větší zájem o práci, která jim přináší vyšší příjem, než o práci s nižším příjmem spojenou s vládní podporou. Lidé mají tendenci při posuzování svého blahobytu více přemýšlet o tom, co dostanou na volném trhu a co dostanou od vlády. A to má důležité důsledky.“ Podle ekonoma například v tom, že vládní kompenzace skupin lidí dotčených volným mezinárodním obchodem pro ně nemusí mít takovou hodnotu, jak se obecně předpokládá.
Zdroj: Richmond Fed
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Spojené státy americké - ekonomika a finance Spojených států amerických
- Spojené státy americké - cestování do Spojených států amerických
- Kultura Plus: Stávka herců a scénáristů ve Spojených státech ovlivňuje i práci filmařů v Česku - jak, to vysvětlí týdeník Kultura Plus
- Koronavirus zasáhl 205 států, nejvíc nemocných hlásí Spojené státy.
- STALO SE 2011 Ve Spojených státech amerických v roce 2011 ubyl počet bankovních bankrotů
- Koronavirus zasáhl 205 států, nejvíc nemocných hlásí Spojené státy.
- Biden se stal 46. prezidentem Spojených států. Slibuje ukončit "hrubou" válku
- Biden složil přísahu, stal se 46. prezidentem Spojených států
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…