EU posiluje rozvojovou spolupráci. Členské státy pokračují v reflexi, jak dále rozvíjet strategii Global Gateway

- Barbora Navrátilová
Ve dnech 10. a 11. února 2025 se ve Varšavě uskutečnilo neformální zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro rozvojovou spolupráci (FAC DEV). Setkání se zúčastnili ministři členských států Evropské unie odpovědní za rozvojovou politiku, kteří jednali o rozšíření strategie Global Gateway, budování odolnosti v partnerských zemích a financování rozvojové spolupráce. Českou delegaci vedl náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák.
Diskuse o rozvíjení strategie Global Gateway
Program zasedání byl zahájen v pondělí neformální večeří, během níž ministři diskutovali o možnostech rozvíjení strategie Global Gateway. Tato strategie, která byla zahájena v roce 2021, si klade za cíl posílit globální propojení v oblastech digitální ekonomiky, energetiky, dopravy a zdravotnictví prostřednictvím udržitelných investic. Za tímto účelem bude strategie v letech 2021-2027 mobilizovat až 300 miliard eur na investice do projektů, které pomohou snížit celosvětovou mezeru v investicích do infrastruktury, a to s ohledem na potřeby partnerských zemí. Diskuse se zaměřila na způsoby, jak zvýšit dosah a efektivitu této strategie v partnerských zemích.
„Přicházíme k partnerům s jedinečnou nabídkou kombinující udržitelné investice s podpůrnými opatřeními v oblasti vzdělávání, odborné přípravy nebo přenosu dovedností. Cílem Global Gateway je zajistit, aby tato nabídka přinesla očekávané výsledky,“ uvedl komisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela. „Evropa je největším poskytovatelem oficiální rozvojové pomoci na světě. Naše členské státy spolu s institucemi EU poskytují 42 procent celosvětové rozvojové pomoci, přestože se na světovém HDP podílejí pouze 16 procenty,“ doplnil.
Budování odolnosti v partnerských zemích
Hlavní část jednání, která proběhla v úterý, se soustředila na budování odolnosti v partnerských zemích EU, přičemž zvláštní pozornost byla věnována Ukrajině, Mauritánii a Sýrii. Ministři diskutovali o strategiích na podporu těchto států při zvládání současných výzev, jako jsou bezpečnostní konflikty, ekonomická nestabilita a humanitární krize. Cílem bylo identifikovat konkrétní opatření, která by mohla přispět k posílení stability a udržitelného rozvoje v těchto regionech. Ministři se shodli, že možnosti nabízené strategií Global Gateway by měly být maximálně využity.
Financování rozvojové spolupráce
Během pracovního oběda se zástupci členských států zaměřili na téma financování rozvojové spolupráce. Diskutovali o dopadech nedávného pozastavení zahraniční pomoci ze strany americké administrativy a o tom, jak by Evropská unie mohla posílit svou roli jako proaktivní aktér v rámci globálního rozvoje. Byly představeny různé návrhy na mobilizaci zdrojů a zefektivnění finančních mechanismů s cílem zajistit kontinuitu a efektivitu rozvojové pomoci.
Zasedání se rovněž věnovalo přípravě IV. mezinárodní konference o financování rozvoje (FfD4), která se uskuteční od 30. června do 3. července 2025 v Seville.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.