mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  29.01.2025 14:50:00

Strategie transformace a inovací v zemědělství a větší důraz na obranu na Madagaskaru

29.01.2025 / 13:43 | Aktualizováno: 29.01.2025 / 14:50

Ve dnech 23. a 24. ledna se v Antananarivu konala národní konzultace o transformaci a inovacích v zemědělství, které se účastnili zástupci tohoto odvětví a mezinárodní dárci.
Cílem akce, která se konala pod záštitou prezidenta Andry Rajoeliny, bylo nalézt řešení pro modernizaci madagaskarského zemědělství. Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD) a Světová banka potvrzují svou podporu obnovením finančních závazků na pomoc madagaskarskému zemědělství.

Madagaskar usiluje o transformaci zemědělství s cílem dosáhnout potravinové soběstačnosti. Byla stanovena řada priorit, včetně zvýšení rozpočtů pro zemědělce, mechanizace zemědělství a budování nové zavlažovací infrastruktury. Prezident Andry Rajoelina oznámil ambiciózní cíle, jako je například produkce dalšího milionu tun neloupané rýže v letošním roce díky používání hybridních osiv, která by mohla znásobit výnosy o tři až deset tun z hektaru. Vláda rovněž plánuje masivní investice do tohoto odvětví, včetně dovozu hybridních osiv, distribuce zemědělské techniky a výstavby zavlažovacích přehrad. Cílem těchto snah je zvýšit během roku 2025 zemědělskou produkci o 25 %, zejména v odvětví pěstování rýže, které je klíčové pro potravinovou soběstačnost země. Součástí transformace zemědělství je také změna mentality, která každého občana povzbudí k tomu, aby se více orientoval na produkci, inovace a rozvoj. Součástí opatření je také lepší správa orné půdy pomocí projektů, jako je satelitní mapování zemědělských pozemků.

Vláda počítá se spoluprací se soukromým sektorem a rovněž s investicemi od zmíněné Světové banky a IFAD a modernizací zemědělských postupů, aby se Madagaskar stal „sýpkou Indického oceánu“ a tím se snížila jeho závislost na dovozu potravin. Díky všem těmto iniciativám chce Madagaskar posílit svou pozici v zemědělském sektoru, zlepšit životní podmínky zemědělců a přispět tak k udržitelnému hospodářskému oživení.

Národní strategie rozvoje zemědělství (SNDR III)
SNDR III si klade za cíl obnovit historickou pověst Madagaskaru jako „sýpky rýže“. Zemědělský sektor v současnosti vytváří přibližně 26 % HDP, ale stále v něm převládají tradiční postupy, které omezují jeho produktivitu. Země se potýká s problémy, jako je nedostatečná mechanizace a zranitelnost vůči klimatickým šokům. Prezident zdůraznil, že pokud se má Madagaskar vymanit z potravinové závislosti, je třeba provést rozsáhlou reformu zemědělského systému. Díky finanční podpoře, kterou přislíbila Světová banka ve výši 250 milionů USD a IFAD ve výši 488 milionů USD, probíhají projekty na podporu drobných producentů. V současné době je v této misi nejaktivnější program DEFIS ministerstva zemědělství. Tato konzultace představuje nezbytný krok k odolnějšímu a udržitelnějšímu zemědělství. Diskuse by měly vést ke konkrétním řešením, která zlepší produktivitu a zajistí potravinovou bezpečnost 28 milionů obyvatel Madagaskaru. V rámci panelů, plenárních zasedání a kulatých stolů budou upřesněny hlavní linie národního plánu transformace zemědělství, který je nezbytný pro podporu hospodářského růstu země.

Obranný sektor jako další z priorit

Na restrukturalizaci ozbrojených sil a důležitost komunikace upozornil minulý týden v madagaskarském Ivatu premiér Ntsay Christian na závěr setkání vedoucích představitelů madagaskarské armády, které se koná každoročně, hodnotí se při něm uplynulý rok a diskutuje se o strategii na příští období.


Šéf vlády zdůraznil, že je důležité, aby se středobodem strategie ozbrojených sil stal lidský kapitál. Podle něj jsou ochrana a bezpečnost občanů základními pilíři udržitelného rozvoje Madagaskaru. Christian Ntsay doporučil urychlit reformy, které v současné době v ozbrojených silách probíhají, aby přinesly konkrétní a rychlé výsledky. „Obyvatelé se musí cítit bezpečně, a aby se tak stalo, musí vláda a bezpečnostní složky spolupracovat, aby tuto ochranu zajistily,“ prohlásil. Premiér nicméně zdůraznil, že je třeba provést úpravy, aby bylo možné lépe reagovat na požadavky v terénu. „Pokud se bojíme změn, znamená to, že odmítáme rozvoj. Musíme mít odvahu jednat, abychom dosáhli pokroku,“ řekl. Zdůraznil rovněž, že je důležité přijmout vhodné strategie k optimalizaci výkonu ozbrojených sil, které zaručí rychlou operační přítomnost v citlivých oblastech.

Příležitosti v obranné sféře

Vzhledem k tomu, že Madagaskar čelí několika výzvám v oblasti vnitřní bezpečnosti a regionální stability, existují příležitosti pro investice jak v obranném sektoru, tak v souvisejících oblastech. Jednou z hlavních priorit je modernizace vojenské techniky (nákup nových technologií a vybavení, jako jsou obrněné vozidla, drony, letouny nebo lodě, které by pomohly v posílení obranyschopnosti země). Dále je perspektivní vojenský výcvik a školení (investice do školení a zlepšení schopností vojenských sil a bezpečnostních složek by mohly posílit efektivitu obrany). Zahraniční partneři mohou nabídnout technologický transfer a školení, což by pro Madagaskar znamenalo zlepšení taktiky a odbornosti. Velmi aktuální je posílení kybernetické bezpečnosti (vzhledem k rostoucí hrozbě kybernetických útoků by investice do posílení kybernetické bezpečnosti mohly být klíčové pro ochranu vládních a vojenských informací a zajištění národní bezpečnosti). Vzhledem k tomu, že je Madagaskar ostrovem, zajištění námořní bezpečnosti je strategicky důležité (Madagaskar má strategicky důležitou polohu v Indickém oceánu. Investice do námořní bezpečnosti, včetně lodí pro ochranu před nelegálním rybolovem, pašováním a pirátstvím, by mohly přinést zajištění nejen pro Madagaskar, ale i pro širší region).

Příležitosti pro české firmy

Z výše uvedeného se nabízí mnoho příležitostí pro české firmy ze všech oblastí zemědělského sektoru. Možnosti se otevírají i pro podniky z oblasti mechanizace zemědělství a geodetické firmy monitorující terén. V obranné oblasti se jedná o širokou škálu firem – od výrobců vojenské techniky, dronů a dronových technologií, výcviku a školení vojáků po společnosti zabývající se kyberbezpečností.

Autor: Miroslav Veselka, ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Pretorii


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář




Zvýšení mzdy či platu v roce 2025
Jak vám letos zaměstnavatel zvýšil mzdu nebo plat?
O více jak 5 000Kč/měsíc
5%
O více jak 3 000Kč/měsíc
4%
O více jak 2 000Kč/měsíc
7%
O více jak 1 000Kč/měsíc
18%
Mám tak stejně, jako loni
45%
Mám méně o víc jak 1 000Kč/měsíc
9%
Přišel(přišla) jsem o zaměstníní
4%
Nemám mzdu ani plat
8%
Zatím hlasů:1947


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR25.07   0.00   BTC95,600   0.03   Zlato2,934 -0.02   ČEZ0.0   0.00
USD23.98 -0.09   DJI44,556   0.02   Ropa76.14   0.49   Erste0.0   0.00

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688