Evropský trh s bydlením již dále neochlazuje
Podle nových údajů Eurostatu se meziroční růst cen bydlení v celé EU ve třetím čtvrtletí 2024 dále zrychlil. Přestože mezi zeměmi přetrvávají velké rozdíly, údaje za třetí čtvrtletí potvrzují, že evropský trh s bydlením jako celek má období ochlazování za sebou. Země, které během posledních dvou let zaznamenaly výraznou korekci (včetně Německa a Lucemburska), registrují ve třetím čtvrtletí další růst cen nemovitostí (a to poté co růst byl vykázán i ve druhém čtvrtletí). V několika zemích, kde k ochlazení vůbec nedošlo, růst cen ve třetím čtvrtletí i nadále výrazně pokračoval (a to zejména v Bulharsku).
Eurostat zveřejnil koncem minulého týdne údaje o cenách bydlení za třetí čtvrtletí 2024. Jedná se o "harmonizovaný index cen bydlení" pro členské státy EU, který zahrnuje jak existující, tak nové byty, přičemž koriguje cenové změny, které jsou pouze důsledkem změn charakteristik prodaných nemovitostí. Ve srovnání s hrubými cenovými údaji to poskytuje lepší pohled na skutečnou, základní cenovou dynamiku na trhu s bydlením. Index, který je založen na kupních smlouvách, měří cenový vývoj s určitým zpožděním (obvykle několik měsíců) oproti datu, kdy byla prodejní cena stanovena v předběžné dohodě.
V celé EU vzrostly ceny bydlení ve třetím čtvrtletí o 1,4 % oproti předchozímu čtvrtletí (1,5 % u existujících a 1,2 % u nových bytů). Toto číslo bylo mírně pod tempem růstu ve druhém čtvrtletí (+1,9 %), ale bylo vyšší než v prvním čtvrtletí (+0,6 %). Ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku byly ceny bydlení v EU ve třetím čtvrtletí 2024 o 3,8 % vyšší, což představuje zrychlení meziroční dynamiky růstu ve srovnání s druhým čtvrtletím 2024 (+3,0 %) a prvním čtvrtletím 2024 (+1,5 %).
Stejně jako ve druhém čtvrtletí 2024 zaznamenaly ve třetím čtvrtletí 2024 pouze dvě země pokles cen oproti předchozímu čtvrtletí. Na vrcholu ve čtvrtém čtvrtletí 2022 to bylo šestnáct zemí. Ve třetím čtvrtletí 2024 se jednalo o Estonsko a Finsko, kde čtvrtletní pokles zůstal omezený na přibližně 0,5 %. Na druhém konci spektra bylo ve třetím čtvrtletí, stejně jako ve druhém, opět několik zemí s výrazným růstem cen. V sedmi zemích dosáhl téměř nebo více než 3 %.
Srovnání meziročních temp růst cen nemovitostí napříč zeměmi poskytuje lepší přehled než podstatně volatilnější mezikvartální změny. V této souvislosti je zajímavé, že skupina členských států EU s meziročním poklesem cen se ve třetím čtvrtletí 2024 dále zmenšila a to na pouhé čtyři země, přičemž žádná z ekonomik již nevykazuje pokles cen o více než 5 %. Naopak více zemí (nyní již šestnáct) vykázalo ve třetím čtvrtletí 2024 meziroční růst cen o více než 5 %. V některých z nich, které nezaznamenaly žádné zpomalení, byl růst cen nemovitostí v posledních letech dokonce tak silný, že situace na trhu může vykazovat znaky cenové bubliny. Toto riziko je viditelné zejména v Bulharsku a v Polsku, kde růst cen zůstal silný i ve třetím čtvrtletí loňského roku.
Stejně jako ve většině zemí EU bylo i v České republice třetí čtvrtletí roku 2022 bodem zlomu v dynamice cen bydlení. Nicméně ve srovnání s celou EU bylo ochlazení v ČR o něco výraznější, přičemž to samé platí pro oživení, takže v posledních dvou letech se nakonec cenová hladina zvedla podobně jako v průměru celé EU. Růst cen bydlení v ČR v posledních čtvrtletích hodnotíme v souladu s očekáváním a ponecháváme náš odhad férové ceny českého rezidenčního bydlení přibližně o 10 % pod úrovní vykázanou ve třetím čtvrtletí.
Region: EU
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Příspěvek na bydlení
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Doplatek na bydlení
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Evropské trhy již ze střednědobého růstového trendu aneb co dál
- Ranní zpráva z finančního trhu: Silná evropská data budou společnou evropskou měnu dále podporovat
- Data z amerického trhu s bydlením lepší,než trh očekával
- Evropské trhy rostou více než 1 %. Americké trhy zahajují 2 % růstem.
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI