ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  15.01.2025 11:18:00

Otázky a odpovědi týkající se kybernetické bezpečnosti nemocnic a poskytovatelů zdravotní péče

Otázky a odpovědi týkající se kybernetické bezpečnosti nemocnic a poskytovatelů zdravotní péče

Proč Evropská komise navrhla akční plán pro kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví?

Kybernetické hrozby pro systémy zdravotní péče narůstají, a to jak z hlediska četnosti, tak z hlediska propracovanosti. Nemocnice a poskytovatelé zdravotní péče, kteří jsou kritickou infrastrukturou našich zdravotnických systémů, jsou obzvláště zranitelní vůči kybernetickým útokům, jako je ransomware nebo narušení dat. Tyto incidenty mohou narušit životně důležité zdravotnické služby a ohrozit bezpečnost pacientů a jejich data.

Komise naléhavě jedná s cílem řešit tyto výzvy a zajistit, aby digitální transformace zdravotní péče byla bezpečná a důvěryhodná.

Jak akční plán posiluje důvěru mezi pacienty a zdravotnickými pracovníky?

Důvěra je základním kamenem digitální zdravotní péče. Akční plán zajišťuje, aby systémy byly bezpečné a odolné, a ujišťuje pacienty, že jejich údaje jsou bezpečné a jejich péče nebude narušena.

Zdravotnickým pracovníkům poskytuje plán nástroje a školení, které jim pomohou s důvěrou orientovat se v digitálních platformách. Tento dvojí přístup – ochrana pacientů i odborníků – vytváří zdravotnické prostředí, v němž jsou digitální nástroje přijímány a důvěřují jim.

Jak tento akční plán doplňuje stávající právní předpisy EU, jako je směrnice NIS2?

Akční plán vychází ze stávajícího legislativního rámce v oblasti kybernetické bezpečnosti, zejména ze směrnice NIS2, aktu o kybernetické solidaritě (včetně mechanismu pro mimořádné situace v oblasti kybernetické bezpečnosti), aktu o kybernetické bezpečnosti (včetně evropské certifikace kybernetické bezpečnosti), nařízení o zdravotnických prostředcích a aktu o kybernetické odolnosti. Ty zajišťují vysokou společnou úroveň kybernetické bezpečnosti v celé EU.

Směrnice NIS2, která stanoví povinnosti pro kritická odvětví, včetně zdravotní péče, rozšiřuje oblast působnosti požadavků na kybernetickou bezpečnost na základní služby zahrnující referenční laboratoře EU, subjekty provádějící výzkumné a vývojové činnosti v oblasti léčivých přípravků, výrobce základních farmaceutických výrobků a přípravků (včetně očkovacích látek), výrobce zdravotnických prostředků považovaných za kritické během mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví.

Na straně akčního plánu je důraz kladen konkrétně na jedinečná zranitelná místa a potřeby nemocnic a zdravotnických zařízení.

Akční plán je především o podpoře tohoto odvětví při přijímání základních opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti, o nichž víme, že posunou pravděpodobnost kybernetického incidentu. Zajišťuje, aby systémy zdravotní péče byly vybaveny tak, aby zvládly specifická rizika, kterým čelí. Zvláštní pozornost věnuje budování kapacit, investicím a pomoci nemocnicím a poskytovatelům zdravotní péče přijmout nezbytná opatření v oblasti připravenosti na kybernetickou bezpečnost. Stanoví rovněž způsoby, jak těmto subjektům pomoci v případě, že dojde k incidentu, a zajistit, aby reakce a obnova byly co nejrychlejší a nejúčinnější, aby bylo možné rychle obnovit běžný provoz.

Jaká bude úloha nového Evropského centra na podporu kybernetické bezpečnosti pro nemocnice a poskytovatele zdravotní péče?

Akční plán mimo jiné navrhuje zřídit celoevropské centrum podpory kybernetické bezpečnosti pro nemocnice a poskytovatele zdravotní péče, které by jim poskytovalo přizpůsobené pokyny, nástroje a služby. Agentura EU pro kybernetickou bezpečnost ENISA zřídí středisko v rámci svých vlastních struktur. Zajistí soudržné a racionalizované provádění akčního plánu a zároveň zabrání vytváření nových správních struktur.

Středisko podpory vypracuje komplexní katalog služeb s konkrétními řešeními, která posílí kybernetickou bezpečnost tohoto odvětví. Bude spolupracovat s členskými státy a čerpat z praktických zkušeností zdravotnických organizací.

Jak tento akční plán podporuje evropský prostor pro zdravotní data?

Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS) je stěžejním projektem EU zaměřeným na digitalizaci zdravotní péče, který stanoví jasná pravidla pro využívání zdravotních dat pro lepší poskytování zdravotní péče, výzkum, inovace a tvorbu politik.

Odolná a bezpečná infrastruktura má zásadní význam pro provádění EHDS. Tento akční plán stanoví konkrétní opatření pro zajištění zpracování dat v nemocnicích a poskytovatelích zdravotní péče, kteří působí jako poskytovatelé i uživatelé zdravotních dat v EHDS.

Nadcházející nařízení o EHDS kromě tohoto akčního plánu a právních předpisů v oblasti kybernetické bezpečnosti rovněž poskytuje zvláštní záruky pro zpracování osobních zdravotních dat. Obsahuje například záruky týkající se správy přihlášení a identifikace v systémech elektronických zdravotních záznamů nebo opakovaného použití dat v bezpečném zpracovatelském prostředí.

Jak akční plán zajistí, aby péče o pacienty nebyla narušena kybernetickými incidenty?

Jedním z hlavních pilířů akčního plánu je rychlá reakce a oživení.

To zahrnuje:

  • Vývoj služby předplatného pro obnovu ransomwaru a rozšíření úložiště dostupných nástrojů pro dešifrování ransomwaru
  • Povzbuzování nemocnic, aby přijaly robustní záložní systémy na ochranu kritických dat.
  • Posílení schopností reakce na krize prostřednictvím odborné přípravy a spolupráce na úrovni EU.

Cílem těchto opatření je minimalizovat dopad kybernetických incidentů na zdravotnické služby a zajistit, aby byla pacientům poskytována nepřetržitá péče.

Jakou úlohu hrají členské státy při provádění tohoto akčního plánu?

Členské státy budou hrát zásadní úlohu při provádění akčního plánu tím, že:

  • Koordinace vnitrostátních strategií kybernetické bezpečnosti v oblasti zdravotní péče.
  • Přeshraniční sdílení informací o hrozbách a osvědčených postupů.
  • Podpora nemocnic a poskytovatelů zdravotní péče při přijímání nezbytných opatření.

Členské státy se vyzývají, aby vypracovaly národní akční plány zaměřené na kybernetickou bezpečnost v rámci odvětví zdravotní péče. Tyto plány by nastínily konkrétní kybernetická bezpečnostní rizika, jimž čelí systémy zdravotní péče, a opatření přijímaná na vnitrostátní úrovni k jejich řešení a zároveň by zajistily účinné využívání zdrojů a postupů na evropské úrovni.

Jak se bude měřit úspěšnost akčního plánu?

Za účelem měření úspěšnosti tohoto plánu bude agentura ENISA po konzultaci s Komisí pravidelně podávat zprávy o svém pokroku příslušným skupinám a organizacím. Tyto zprávy budou obsahovat údaje z indexu kybernetické bezpečnosti EU, který pomůže posoudit, jak dobře si odvětví zdravotní péče vede, pokud jde o kybernetickou bezpečnost. Tyto informace ukáží, zda plán funguje a má pozitivní dopad.

Co mohou pacienti udělat pro podporu cílů akčního plánu?

Pacienti mohou přispět tím, že budou informováni o kybernetické bezpečnosti a podniknou kroky k ochraně svých vlastních digitálních zdravotních dat. Například:

  • Používání spolehlivých mechanismů ověřování (např. peněženky digitální identity EU) pro internetové zdravotní portály.
  • Hlášení podezřelých aktivit, jako jsou pokusy o phishing.
  • Důvěřovat poskytovatelům zdravotní péče, kteří dodržují opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti doporučená EU.

Bezpečný ekosystém zdravotní péče závisí na aktivní účasti všech.

Jaký je harmonogram provádění akčního plánu?

Toto sdělení stanoví jasný plán, jak učinit evropské odvětví zdravotní péče bezpečnějším před kybernetickými hrozbami. Plán vytváří centrální centrum pro podporu kybernetické bezpečnosti, což nemocnicím a poskytovatelům zdravotní péče usnadňuje spolupráci, aby zůstali v bezpečí online.

Tento plán je jen začátek. Komise zahajuje širší konverzaci se všemi zúčastněnými stranami, včetně poskytovatelů zdravotní péče, vlád a odborníků, aby si vyslechla jejich nápady a zpětnou vazbu. Komise tento příspěvek využije k tomu, aby byl plán podrobnější a zacílený na potřeby nemocnic a dalších poskytovatelů zdravotní péče. Tato doporučení budou sdílena do konce roku 2025.

K dosažení tohoto cíle vyzývá Komise všechny členské státy a zúčastněné strany, aby spolupracovaly na zvýšení kybernetické bezpečnosti zdravotnictví.

Pro více informací

Akční plán pro kybernetickou bezpečnost nemocnic a poskytovatelů zdravotní péče

Tisková zpráva

Informativní přehled

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688