(Kurzy.cz)
S blížící se inaugurací Donalda Trumpa utekla poslední velká americká banka ze „zelené“ bankovní aliance
Blížící se příchod Donalda Trumpa do prezidentského úřadu společně s obecně politickou nadvládou republikánů nejspíše také ovlivnil rozhodnutí předních amerických bankovních institucí změnit svůj pohled na financování i nezelených aktivit svých klientů. S cílem sjednotit globální bankovní sektor při dosahování nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050 v souladu s cíli Pařížské dohody vzniklá Net-Zero Banking Alliance (NZBA) již totiž nemá mezi svými členy žádnou velkou americkou banku. Loni koncem roku NZBA opustila Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs a Wells Fargo. Letos následovala také Morgan Stanley a v minulém týdnu „poslední mohykán“ JPMorgan. Tedy dle aktiv největší americká banka.
NZBA coby iniciativa vedená Organizací spojených národů (OSN) byla spuštěna v dubnu 2021. Cílem bylo snížit emise skrze financování aktivit. Tedy investice a poskytnuté úvěry bank měly být cestou k dosažení nulových emisí. Banky v alianci zkrátka mají vlastně ovlivňovat chování svých klientů, když mají klást důraz na zelené a udržitelné investice. NZBA je také součástí širší iniciativy Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ), která spojuje různé finanční subjekty v boji proti klimatické změně. Spolupracuje s dalšími organizacemi, jako je Science Based Targets initiative (SBTi), aby zajistila, že cíle budou vědecky podložené.
JPMorgan k ukončení svého působení v alianci mj. uvedla: „Budeme i nadále pracovat nezávisle na prosazování zájmů naší firmy, našich akcionářů a klientů a nadále se soustředíme na pragmatická řešení, která pomohou rozvoji nízkouhlíkových technologií a zároveň posílí energetickou bezpečnost. Budeme také nadále podporovat bankovní a investiční potřeby našich klientů, kteří se zabývají energetickou transformací a dekarbonizací různých odvětví ekonomiky. V této době plánujeme pokračovat ve spolupráci s GFANZ, mimo jiné s cílem prosazovat pragmatická řešení a tržní podmínky, které mohou napomoci dalšímu rozvoji nízkouhlíkové a energeticky bezpečné budoucnosti.“
Banka zároveň nezměnila své dříve deklarované závazky, které zahrnují její cíl financovat a zprostředkovat do konce roku 2030 udržitelné financování v hodnotě 2,5 bilionu dolarů. Od stanovení cíle v roce 2021 zatím dosáhli 675 miliard dolarů.
Americké banky si každopádně odchodem z asociace nechávají otevřenou cestu opětovně financovat i „nezelené“ aktivity. Vystoupení má být právě i v kontextu snahy odvrátit útoky tamních pravicových politiků. V posledních měsících totiž podalo několik amerických států žaloby na finanční instituce, které tvrdí, že jejich politika a investice související s klimatem diskriminují některá průmyslová odvětví, například fosilní paliva. Právě ty jsou v USA při získávání elektřiny stále levnější než náklady na solární a větrnou elektřinu. Navíc řada názorů zmiňuje u „zelených“ zdrojů, vzhledem k jejich místu instalací, ničení půdy potažmo divoké přírody.
Obnovitelné zdroje kritizoval Donald Trump již ve svém prvním volebním období. Jeho administrativa zrušila nebo oslabila řadu environmentálních regulací zavedených za prezidenta Obamy, včetně omezení emisí skleníkových plynů a pravidel pro těžbu uhlí. V posledních měsících pak často rezonuje jeho pohled týkající se komodit. Po inauguraci plánuje vydat sérii exekutivních příkazů na podporu americké produkce fosilních paliv a dále zvrátit environmentální politiky předchozí administrativy. Tedy zrušit omezení těžby na moři či obnovit schvalování vývozních zařízení na zkapalněný zemní plyn (LNG), což by mohlo výrazně zvýšit exportní kapacity USA v této oblasti. V té souvislosti již vyvíjí tlak na evropské státy, když vyzývá k navýšení nákupů americké ropy a plynu, jinak hrozí zavedením cel na evropské zboží.
Závěrem možno zmínit, že z amerických bank zůstaly v asociaci pouze tři menší hráči (Amalgamated Bank, Areti Bank, Climate First Bank). V Severní Americe, resp. Kanadě zůstávají členy tamní giganti jako Royal Bank of Canada, National Bank of Canada či Scotiabank. Celkově NZBA aktuálně ještě eviduje na 141 svých členů ze 44 států. Z Evropy možno zmínit britskou HSBC i Barclays, francouzskou BNP Paribas, Crédit Agricole i matku domácí KB Société Générale. V sousedním Německu jsou členem Commerzbank či Deutsche Bank. Členem přímo není žádná domácí banka, nicméně lze zmínit rakouskou Erste coby vlastníka České spořitelny. Z bankovních gigantů možno dále uvést například švýcarskou UBS, italskou UniCredit či třeba japonskou banku Nomura.
Společně s Goldman Sachs a Citigroup dnes banka JPMorgan započne na Wall Street novou výsledkovou sezónu. Tedy zveřejní výsledky za 4. čtvrtletí, resp. celý rok 2024.
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak ušetřit na energiích? Poradí Energetická ročenka pro rok 2024
Jaroslav Rada, Česká síť
Dotace na FVE pro rodinné domy se změnily, dosáhnete na ně v nové podobě?
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku