Francie v roce 2025: deficit rozpočtu, reforma důchodů i další digitalizace
Francii letos čeká velmi mírný růst ekonomiky, pokles inflace, ale i zvýšení nezaměstnanosti. Výzvou pro francouzskou vládu však bude také fiskální politika, snížení rozpočtového deficitu a veřejného zadlužení, jakož i otázka reformy důchodů a dalšího rozvoje digitalizace.
Ilustrační foto Shutterstock
Banque de France předpovídá pro Francii na rok 2025 slabý hospodářský růst (0,9 procenta), tažený částečně zahraničním obchodem a poptávkou ze strany soukromého sektoru. Ekonomická aktivita by měla těžit ze zrychlení spotřeby domácností, z poklesu inflace a růstu kupní síly, z mírného oživení firemních investic a příznivějšího vývoje světové poptávky. V roce 2026 by měl růst dosáhnout 1,3 % a tento trend by měl pokračovat i v roce 2027. Odhady však zůstávají předmětem možných změn vzhledem k četným nejistotám, zejména politickým.
Inflace způsobená důsledky pandemie koronaviru a války na Ukrajině přestala dramaticky růst. Navzdory nejistotám souvisejícím s nestabilní domácí politickou situací a mezinárodním kontextem by inflace měla i nadále klesat a vést k postupnému zvyšování kupní síly obyvatelstva. To je zásadní změna oproti posledním dvěma až třem letům a především vrcholu 6,3 %, jehož ve Francii dosáhla v únoru 2023.
V srpnu 2024 inflace klesla pod hranici 2 %. Od léta byl pokles ještě výraznější díky zlevňování ropy. Letos se očekává stabilizace inflace ve výši 1,6 %, 1,7 % v roce 2026 a 1,9 % v roce 2027.
Nezaměstnanost ještě poroste
Ekonomové očekávají, že v důsledku zpomalení hospodářské činnosti a problémům, jimž čelí francouzské firmy, by míra nezaměstnanosti letos mohla dosáhnout až 8 – 8,5 % oproti původně očekávaným 7,5 %. Po stavebnictví budou zasaženy průmysl a služby. Celkem by tak soukromý sektor mohl v roce 2025 přijít o 100 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by se měla stabilizovat kolem 7,25 % aktivní populace v roce 2027.
Francouzské firmy vzhledem ke stávající nejistotě na domácí půdě vyčkávají jak s investicemi, tak s náborem nových zaměstnanců. Situaci komplikuje i perspektiva nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu a riziko zhoršení stavu německé ekonomiky.
Francouzská ekonomika se již od roku 2020 potýká s rekordními deficity a vysokým zadlužením. Rozpočtový deficit dosáhl vloni 6,1 % HDP a zadlužení 112 % HDP.
Nová vláda si klade za cíl ušetřit v letošním roce přibližně 50 miliard eur a snížit deficit na úroveň mezi 5 % a 5,5 %. To by mělo zajistit o trochu více flexibility oproti plánu předchozí vlády (ušetřit 60 miliard eur a snížit veřejný deficit z 6,1 % na 5 % HDP). Míra zadluženosti by se však dle očekávání ekonomů měla dokonce ještě zvýšit z aktuálních 112 % na cca 117 % v roce 2027.
Francouzské domácnosti nadále upřednostňují spoření před spotřebou. Foto Shutterstock
Domácnosti navyšují úspory
Francouzské domácnosti navzdory zpomalující inflaci vnímají svou životní úroveň negativně. Politická nejistota vede domácnosti k opatrnosti a k preferenci spoření na „horší časy”. Finanční úspory dokonce meziročně vzrostly o 2 procentní body disponibilního příjmu.
I když ke konci roku došlo k výraznému nárůstu kupní síly disponibilního příjmu, domácností toho nevyužily ke zvýšení spotřeby, ale k dalšímu navýšení úspor. Obavy z možného zvýšení daní a přetrvávající negativní politické klima pravděpodobně stávající tendenci zatím neobrátí. Míra úspor domácností tak na přelomu roku činila 18,2 % disponibilního příjmu. Finanční míra úspor, to jest úspor alokovaných do finančních produktů, dosáhla dokonce 8,8 % disponibilního příjmu, což rovněž představuje citelný nárůst oproti stavu o rok dříve, kdy dosahovala 6,2 %.
Nálada firem klesá
Statistický úřad Insee zveřejnil data, z nichž vyplývá, že francouzské firmy loni v prosinci hodnotily své vyhlídky jako nejhorší za posledních deset let s výjimkou období pandemie. V roce 2024 podle výzkumu společnosti Trendeo více firem provoz ukončilo, než jich bylo založeno. Tento fakt je nicméně stále ještě důsledkem masivních podpor firem ze strany státu během pandemie, a faktu, že počet krachů firem neodpovídal reálnému stavu, neboť ještě nyní dochází k normalizaci situace.
Nicméně nejistota na politické scéně, rozpočtové provizórium či absence vize ohledně zvyšování daní vedly k nižší míře investic ze strany firem a vyčkávacímu přístupu. Zvýšená nejistota zároveň ovlivňuje nábor zaměstnanců a přispívá k růstu nezaměstnanosti. Vláda tak bude zároveň muset najít rovnováhu mezi bojem proti inflaci a podporou růstu. Ačkoli průmyslový sektor hlásí mírné zlepšení objednávek, týká se to především segmentu dopravy, konkrétně leteckého sektoru.
Plány prezidenta Emmanuela Macrona na reindustrializaci země a oživení francouzského průmyslu bohužel narážejí na značné překážky. Pouze 16 % firem plánuje investice do rozšíření kapacit v roce 2025, oproti 24 % v roce 2024, což je nejnižší poměr od roku 2002.
Průmyslová výroba ve Francii tvoří pouze 11 % francouzského HDP, oproti 21 % v Německu a 17,5 % v Itálii. Ve světovém měřítku představuje francouzská průmyslová výroba jen 1,8 %, zatímco Německo 5,2 % a Itálie 2,2 %. V tomto kontextu bude klíčový důraz na inovace, odolnost podniků a investice do perspektivních odvětví, jako je letecký průmysl a zelené energie.
Postupující digitalizace a AI
Rok 2025 by měl nicméně být rokem dalších převratných technologických změn a příležitostí pro podnikání díky pokračující digitalizaci, novým metodám řízení a inovacím.
Pro zachování konkurenceschopnosti musejí firmy automatizovat vnitřní procesy a zvyšovat jejich efektivitu.
Na trhu mají větší šanci uspět firmy, které dokážou efektivně sbírat, analyzovat a využívat data a přeměnit je na využitelné informace, které pomohou optimalizovat provoz a předvídání změn na trhu či personalizaci zákaznické zkušenosti.
Umělá inteligence se stává nezbytnou pro zvyšování efektivity firem, což by mělo v důsledku firmám umožnit věnovat více času činnostem s vysokou přidanou hodnotou.
Firmy by měly věnovat pozornost otázce vlastní odolnosti v krizových situacích. Dbát na diverzifikací dodavatelů, optimalizací dodavatelských řetězců či zavést krizové plány. Schopnost zvládat krize a neočekávané situace se stává konkurenční výhodou.
Lada Billardová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Paříži
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Reforma důchodů - reforma důchodového systému
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Kalendář jmen 2025 - svátky
- Kalendář 2025
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Prázdniny 2025/2026 nezveřejněny
- Kalendář jmen Leden 2025 - svátky
- Jarní prázdniny 2025
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku