Tuzemský průmysl pokračuje v útlumu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Produkce tuzemského průmyslu loni v listopadu podle našeho odhadu meziměsíčně vzrostla o 0,4 %, avšak hlavně zásluhou vyšší výroby energií. Stagnující produkce zpracovatelského průmyslu naopak potvrdí pokračující utlumený vývoj. Šanci na dílčí oživení vidíme pro listopad i v Německu, navzdory tomu by se ale tamní průmyslová produkce měla nadále nacházet ve výrazném meziroční poklesu čítajícím více než 4 %. Tuzemský podíl nezaměstnaných osob za prosinec by měl jen nepatrně vzrůst z 3,9 % na 4,1 %. V eurozóně pak budou zveřejněny listopadové maloobchodní tržby.
Listopadový růst průmyslu v ČR táhl energetický sektor
Tuzemská průmyslová produkce zůstala v listopadu v útlumu. V září i říjnu došlo k jejímu meziměsíčnímu poklesu o 0,5 %, resp. o 0,7 %. V říjnu byl v celkovém výsledku patrný vliv nižší produkce energetického sektoru o výrazných 4,8 % m/m, který by měl být v listopadu částečně kompenzován. Výroba energií byla z delšího úhlu pohledu přesto slabší, což odráží jak energické úspory firem i domácností, tak slabou produkci energeticky náročných odvětvích. V rámci zpracovatelského průmyslu došlo v říjnu v několika odvětvích k prudkému poklesu. To mohlo odrážet následky zářijových povodní a pro listopad předznamenávat možný obrat k lepšímu. To však bude pravděpodobně kompenzováno nižší produkcí automobilů, jak naznačují údaje od Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). Odhadujeme, že tuzemská průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 0,4 % m/m, a to především díky vyšší produkci energií, zatímco výroba samotného zpracovatelského průmyslu zřejmě zůstala v podstatě beze změny.
Slabá data z Evropy přispěla k posílení amerického dolaru
Německé tovární objednávky a maloobchodní tržby za loňský listopad vesměs zklamaly. Reálný objem továrních objednávek meziměsíčně klesl o výrazných 5,4 %, zatímco konsensus očekával jen nepatrný pokles o 0,2 %. Za propadem zakázek ovšem stála především běžně volatilní kategorie ostatních dopravních prostředků. Při vyloučení těchto tradičně velkoobjemových zakázek zůstal reálný objem továrních objednávek meziměsíčně zhruba beze změny. Německé maloobchodní tržby pak v reálném vyjádření meziměsíčně klesly o 0,6 % oproti konsensem očekávanému růstu o 0,5 %. Pesimistické vyznění listopadového výsledku však ředí vzestupná revize dat z října, kdy tržby meziměsíčně nakonec klesly jen o 0,3 %, zatímco původně data ukazovala na pokles o 1,5 %. Celkově zmíněná čísla potvrzují přetrvávající slabost německé ekonomiky. Tamní průmysl nadále čelí problémům nejen cyklické ale i strukturální povahy a s ohledem na pesimistické vyhlídky se podle všeho nechce moc utrácet ani spotřebitelům.
Důvěra v ekonomiku eurozóny zaznamenala v prosinci významnější zhoršení. Souhrnný indikátor od Evropské komise klesl z 95,6 b. na 93,7 b., což je nejnižší úroveň od října 2023. Ve srovnání s tržním konsensem se navíc jedná o zklamání, když ten očekával, že úroveň ekonomického sentimentu zůstane beze změny. Ke zhoršení důvěry v prosinci došlo u spotřebitelů a průmyslníků, zatímco v oblasti služeb se nálada nepatrně zlepšila.
Včera zveřejněná data tak nahrávala dalšímu posílení amerického dolaru. Mimo výše zmíněných slabých dat z Evropy tímto směrem působily nadále poměrně silné statistiky z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru podle ADP reportu sice mírně zklamal, když v prosinci oproti očekávaným 139 tis. dosáhl 122 tis. Vypovídací schopnost ADP reportu před oficiálními statistikami z nezemědělského sektoru, které budou zveřejněny v pátek, však není moc dobrá. Důležitější týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesly na nízkých 201 tis. a byly tak o zhruba 10 tis. nižší než konsensus i předchozí údaj. Americký dolar tak během včerejška vůči společné evropské měně posílil o 0,3-0,4 % k úrovni 1,03 USD/EUR. Česká koruna navzdory vývoji na globálních trzích zůstala v podstatě beze změny a vůči euru se nadále obchodovala v pásmu 25,10-25,20.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Inflace a útlum v průmyslu se podepisují na nižším ekonomickém sentimentu (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Tuzemský průmysl pokračuje v růstu (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Tuzemské spotřebitelské ceny pokračují v růstu (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Tuzemské maloobchodní tržby pokračují v růstu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky