Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
České domácnosti už v takzvaných „patnáctkových“ fondech přišly o miliardy korun. Od července 2024 proto platí přísnější pravidla, která mají ochránit drobné investory před podvodnými praktikami. Co se v zákoně změnilo?
Co jsou "patnáctkové fondy" a proč byste o nich měli vědět
V českém finančním světě se v posledních letech rozmohl fenomén takzvaných "patnáctkových fondů". Jde o investiční projekty, které vznikají podle paragrafu 15 zákona o investičních společnostech a fondech (č. 240/2013 Sb.).
Na první pohled vypadají jako běžné investiční fondy, ve skutečnosti ale fungují bez dohledu České národní banky, a často jako „neřízená střela“ nebo ruleta. V těchto projektech už české domácnosti přišly o miliardy korun.
Nová pravidla pro větší ochranu investorů
Od července 2024 proto začala platit přísnější pravidla. Zásadní změnou je povinné označení "osoba rizikového kapitálu" v názvu společnosti. Naopak slovo "fond" nebo jeho překlady, se používat nesmějí. Toto označení vám, coby drobným investorům, pomůže poznat, že nejde o standardní investiční fond pod dohledem ČNB.
Minimální investice a výjimky
Do "patnáctkových fondů" nově nemůžete vložit méně než 125 tisíc eur, tedy zhruba 3,1 milionu korun. Výjimku má maximálně dvacet drobných investorů na jeden fond. Správci fondů musejí každý rok dokládat auditem, že tento limit nepřekročili.
Co musíte vědět před investicí
Před podpisem smlouvy s investičním subjektem, který funguje na základě paragrafu 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech, vám správce musí jasně sdělit, že:
-
investice je vysoce riziková
-
nemáte žádné záruky a že můžete přijít o všechny peníze
-
správce nepodléhá dohledu ČNB
-
jaké jsou poplatky a jak dlouho budou vaše peníze vázané
-
kam přesně vaše peníze půjdou.
Varovné signály a rizika
Na co si dát pozor? Vyhněte se projektům, které slibují nereálně vysoké výnosy nebo garantované zisky. Nedůvěřujte správcům, kteří tlačí na rychlé rozhodnutí. Zvlášť opatrní buďte u fondů, které investují do exotických aktiv nebo nabízejí složité investiční strategie (a vy sami tématu příliš nerozumíte).
Kontrolní seznam pro investory
Než vložíte peníze do jakéhokoli investičního projektu označeného jako "osoba rizikového kapitálu", věnujte čas důkladné kontrole. U těchto vysoce rizikových investic platí dvojnásob, že důvěřuj, ale prověřuj. Zkontrolujte si vždy:
-
zda má správce v názvu "osoba rizikového kapitálu"
-
jestli nejde o novou firmu bez historie
-
reference na internetu a v médiích
-
kdo za projektem skutečně stojí
-
kam přesně vaše peníze půjdou.
Bezpečnější alternativy pro běžné investory
Pro běžné investory je bezpečnější vybírat ze standardních podílových fondů, ETF či fondů peněžního trhu. S výběrem vhodné investiční strategie vám pomohou licencovaní investiční poradci. Než je ale oslovíte, měli byste sami mít alespoň základní přehled o pravidlech investování. Najdete je shrnutá v tomto článku.

Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.

Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.